Elite Performances
67 performances met the MileSplit US Second Team standard.
HS Girls | Mark | Athlete | Team |
---|---|---|---|
1600 Meter Run Finals | 4:59.10 | Kristie Krueger | Argyle |
1600 Meter Run Finals | 4:58.60 | Kelsey Johnson | Iowa Park |
1600 Meter Run Finals | 5:15.00 | Bailey Belvis | Legacy Christian Academy (Frisco) |
1600 Meter Run Finals | 5:07.90 | Melanie Wilcox | Dallas Ursuline Academy |
1600 Meter Run Finals | 5:07.20 | Brittainy Robertson | Alvin |
1600 Meter Run Finals | 5:03.00 | Samantha Means | McKinney North |
1600 Meter Run Finals | 5:02.20 | Ashley Isham | Vista Ridge MS |
1600 Meter Run Finals | 5:01.90 | Kinsey Farren | Dallas Bishop Lynch |
1600 Meter Run Finals | 5:01.20 | Michelle Guzman | |
HS Boys | Mark | Athlete | Team |
100 Meter Dash Finals | 10.54 h | Aldrick Robinson | Waxahachie |
100 Meter Dash Finals | 10.74 h | Charles Silmon | Waco |
100 Meter Dash Finals | 10.74 | Cyrus Gray | DeSoto |
100 Meter Dash Finals | 10.74 h | Chris Givens | |
100 Meter Dash Finals | 10.74 h | Levi Bipilaka | Tyler |
1600 Meter Run Finals | 4:24.40 | Kevin Schwab | Mustang High School |
1600 Meter Run Finals | 4:24.80 | Cole Reveal | Frisco Centennial |
1600 Meter Run Finals | 4:24.70 | Bradley Lowry | Arlington Martin |
1600 Meter Run Finals | 4:21.30 | Ryan Lusk | Mesquite Poteet |
1600 Meter Run Finals | 4:21.60 | Graham Northcutt | Sulphur Springs |
1600 Meter Run Finals | 4:22.70 | Nathan Milles | |
1600 Meter Run Finals | 4:23.20 | Brock Simmons | Argyle |
200 Meter Dash Finals | 21.79 | Marcus Boyd | North Crowley |
300 Meter Hurdles Finals | 37.93 | Josh Thomas | Cedar Hill |
300 Meter Hurdles Finals | 38.23 | Marcelles Atkinson | DeSoto |
3200 Meter Run Finals | 9:29.59 | Kevin Schwab | Mustang High School |
3200 Meter Run Finals | 9:33.71 | Britt Koestler | |
3200 Meter Run Finals | 9:35.00 | Dennis Yeats | Forney |
400 Meter Dash Finals | 46.97 | Marcus Boyd | North Crowley |
400 Meter Dash Finals | 47.65 | Bill Lawhorn | |
400 Meter Dash Finals | 48.41 | Romie Blaylock | Cedar Hill |
4x100 Meter Relay Finals | 42.10 | Relay Team | Cedar Hill |
4x200 Meter Relay Finals | 1:28.47 | Relay Team | |
4x200 Meter Relay Finals | 1:28.82 | Relay Team | Dallas Skyline |
4x200 Meter Relay Finals | 1:27.96 | Relay Team | Duncanville |
4x200 Meter Relay Finals | 1:28.08 | Relay Team | North Mesquite |
4x200 Meter Relay Finals | 1:28.44 | Relay Team | North Crowley |
4x400 Meter Relay Finals | 3:15.25 | Relay Team | North Crowley |
4x400 Meter Relay Finals | 3:15.44 | Relay Team | DeSoto |
4x400 Meter Relay Finals | 3:19.32 | Relay Team | Cedar Hill |
4x400 Meter Relay Finals | 3:19.92 | Relay Team | Dallas Skyline |
4x400 Meter Relay Finals | 3:20.69 | Relay Team | Mansfield Timberview |
4x400 Meter Relay Finals | 3:22.56 | Relay Team | Dallas Madison |
800 Meter Run Finals | 1:57.00 | Peter Samuels | North Mesquite |
800 Meter Run Finals | 1:57.80 | Reggie Hayter | DeSoto |
800 Meter Run Finals | 1:57.70 | Mike Troop | Carroll High School |
800 Meter Run Finals | 1:57.70 | Pinya Issa | Dallas Pinkston |
800 Meter Run Finals | 1:57.20 | Jodale Burkley | Dallas Skyline |
800 Meter Run Finals | 1:56.60 | Jeff Pels | Dallas Jesuit |
800 Meter Run Finals | 1:55.37 | Howard Shepard III | Dallas Skyline |
Discus Finals | 172-7 | Corwin Pace | Red Oak |
Discus Finals | 194-6 | Geoffrey Tabor | Ardmore High School |
Discus Finals | 191-8 | Tyler Fleet | Tyler Legacy |
Discus Finals | 177-5 | Clay Baker | Longview Pine Tree |
Discus Finals | 176-5 | Johnnie Piggee | DeSoto |
Discus Finals | 173-7 | Joseph Hennessey | Mansfield Timberview |
Distance Medley Relay Finals | 10:20.75 | Relay Team | Carroll High School |
Distance Medley Relay Finals | 10:41.63 | Relay Team | Mesquite Poteet |
High Jump Finals | 6-8 | Jack Spinks | |
High Jump Finals | 6-10 | Grant Lindsey | Mansfield |
Pole Vault Finals | 14-6 | Otha Harris | Dallas Skyline |
Pole Vault Finals | 15-0 | Stuart Sparks | Jenks High School |
Pole Vault Finals | 15-0 | Boston Spiva | Arlington |
Pole Vault Finals | 15-6 | Kenny Greaves | Coppell |
Pole Vault Finals | 16-0 | Joe Farley | Aledo |
Shot Put Finals | 56-4 | Clay Baker | Longview Pine Tree |
Shot Put Finals | 60-10 | Geoffrey Tabor | Ardmore High School |
Triple Jump Finals | 49-5.5 | Tyron Stewart | Cedar Hill |