Boys

LANCASTER
INVITATIONAL
(At Lancaster)
SATURDAY’S RESULTS
BOYS
TEAM STANDINGS
1. Lancaster .............................................139
2. Desoto ...................................................68
3. McKinney ...............................................65
4. Greenville...............................................55
5. Waco High..............................................54
6. Ennis .....................................................44
7. Arlington Bowie.......................................40
8. Corsicana...............................................39
9. Duncanville.............................................30
10. Killeen High ............................................26
11. Palestine ..................................................9
12. Killeen ......................................................4
13. Waco .......................................................2
14. Valley View...............................................2
INDIVIDUAL RESULTS
SHOT PUT — 1. Chris Boyd, Desoto, 52; 2. Jonathan
Cary, Palestine, 50-7; 3. Greg Wafford,
Lancaster, 49-10.
100 — 1. Brandon Foster, Arlington Bowie, 10.94;
2. Cody Bolton, Ennis, 11.15; 3. Allan Ballard,
Lancaster, 11.27.
800 RELAY — 1. Corsicana, 1:29.61; 2. Greenville,
1:30.55; 3. Desoto, 1:30.84.
400 — 1. David Radford, Lancaster, 50.49; 2. Rudy
Dowell, Ennis, 51.36; 3. Darnell Johnson,
Killeen, 51.48.
300 HURDLES — 1. Earnest Alexander, Ennis,
38.38; 2. J.R. Thomas, Lancaster, 39.31; 3.
Mike McAllaster, McKinney, 40.43.
200 — 1. Tim King, Lancaster, 22.48; 2. Sloan
Hicks, Lancaster, 22.83; 3. Allan Ballard, Lancaster,
23.0.
1600 — 1. Geleta Asrat, Waco High, 4:40.07; 2.
Cardarrel Crittendon, Desoto, 4:51.08; 3. Jay
Closs, Waco High, 4:56.33.
1600 RELAY — 1. Greenville, 3:22.12; 2. Lancaster,
3:22.64; 3. McKinney, 3:23.40.
DISCUS — 1. Donald Horton, Desoto, 163.9; 2.
Brad Sellers, Arlington Bowie, 163.7; 3. Chris
Boyd, Desoto, 144.4.
LONG JUMP — 1. Daniel Quinn, McKinney, 21-
10; 2. Kristen Jones, Desoto, 21-8.5; 3. Marcus
Rutherford, Killeen, 21-2.25.
TRIPLE JUMP — 1. Calvin Fleming, Killeen, 44-
10.5; 2. Daniel Quinn, McKinney, 44-7.5; 3. Jeremy
Hairston, Lancaster, 43-6.
HIGH JUMP — 1. Ray Mearis, McKinney, 6-2; 2.
Robert Castillo, Greenville, 6-0; 3. Robert Johnson,
Waco High, 5-9.
3200 — 1. Jay Closs, Waco High, 10:39.01; 2.
Stephen Petree, Waco High, 12:21.09; 3. Brandon
Gonzalez, Duncanville, 12:55.05.
400 RELAY — 1. Lancaster, 41.95; 2. Ennis, 42.0;
3. Arllington Bowie, 42.95.
800 — 1. Gerrod Gains, Duncanville, 2:01.98; 2.
Geleta Asrat, Waco High, 2:03.04; 3. Dionte
Dean, Lancaster, 2:04.13.
110 HURDLES — 1. J.R. Thomas, Lancaster,
14.62; 2. Kristen Jones, Desoto, 14.65; 3. Michael
Simpson, Greenville, 14.86