Flash Results, Inc.
2012 Region III Track & Field Championship
Turner Stadium, Humble, Texas - 4/27/2012 to 4/28/2012
Event 303 Girls 4x100 Meter Relay 3A
================================================================
School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Waco La Vega 48.13q
1) Shawnequa Norwood 12 2) Zhaquavion Hall 11
3) De'Aijha Hicks-Boyce 11 4) Chelsi Gill 11
2 Mexia 48.64q
1) Taylor Porter 09 2) Que'Shea King 11
3) Ariel Ballard 11 4) Bre Stoner 10
3 Waco Connally 48.81q
1) Khalaya Williams 11 2) Ashley Robinson 11
3) Octavia Sutton 10 4) Paula Smith 12
4 Sealy 49.55q
1) Kelsey Brown 12 2) Marissa Bolden 11
3) Lextacy Josey 12 4) Tomara Jones 10
5 Tyler Chapel Hill 49.83q
1) Syerra Roberts 12 2) Alexus Mayfield 11
3) Kimberly Ford 12 4) Victoria Bowie 12
6 Sour Lake Hardin-Jefferson 50.44q
1) Diamond Turner 11 2) Abreanna Fontenot 12
3) Jada Jones 11 4) Kesha Broussard 10
7 Stafford 50.46q
1) Alexis Young 09 2) Terria Vallier 11
3) Cherylle Finley 09 4) Alexis Nichols 10
8 Bellville 50.62q
1) Jashara Earthman 11 2) Ashley Traylor 09
3) Destiny Thompson 09 4) Elizabeth Lankford 10
9 Gatesville 50.80
1) Daija Ward 12 2) Mandy Henson 11
3) De'Jaria Cross 10 4) Robbie Clarke 10
10 Liberty 50.93
1) Moesha Howard 10 2) Abina Kelley 12
3) Shafaa Guillory 11 4) Wallencia Grant 11
11 West Orange-Stark 50.99
1) Krislen Janice 09 2) Crystal Haynes 12
3) Kia Carter 11 4) La Shai Cole 10
12 Palestine 51.10
1) Marsha Warren 09 2) Paradyse Page 10
3) Rokayah Beavers 09 4) Alana Spurlock 10
13 Giddings 51.12
1) Tavia Richard 12 2) Nece Reese 12
3) Alex Masek 12 4) Brittany Richard 11
14 Jasper 51.13
1) Challiyah Brumley 11 2) Julia Land 11
3) Rachel Avant 11 4) Andre'ya Thomas 10
15 Center 51.14
1) Ashley Sigler 11 2) Kristen Carey 10
3) Raven Greene 10 4) Winquicia Casey 11
16 Brownsboro 51.78
1) Devin Carver 09 2) Victoria Walker 10
3) LaDae Luqman 10 4) Jacobi Parker 11
17 Cold Springs-Oakhurst 51.82
1) Shaniece Denson 09 2) Jessica Oliver 09
3) Samantha Belongia 10 4) Brook Gerstle 12
18 Shepherd 51.96
1) Katarra McDuffie 12 2) Jasmine Yates 09
3) Calyla Coogler 11 4) Danielle Skinner 09
19 Bridge City 51.98
1) Hope Carr 11 2) Lacey Monceaux 11
3) Alexus Henry 09 4) Krystal Hammer 12
20 Palestine Westwood 52.08
1) MiKayla Bensen 10 2) Shundrea Thompson 09
3) Markeisha Durham 09 4) Kym Davis 10
21 Rusk 52.66
1) Jayme Harris 12 2) Alex Pope 09
3) Destinee Morris 10 4) Justice Johnson 11
22 Caldwell 52.82
1) Mikala Burns 09 2) Chooquiana Thomas 09
3) Dominique Rogers 10 4) DeAndrea Clark 11
23 Rockdale 53.34
1) Emily McCoy 10 2) Haley Wright 10
3) Edricka Burns 10 4) Kelsey Ford 10
24 Diboll 53.41
1) Tanika Bray 11 2) Kyla Cunningham 09
3) Brandion Taylor 09 4) LyKeithia Clay 10
Event 304 Boys 4x100 Meter Relay 3A
================================================================
School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Stafford 42.12q
1) Carlton Anumnu 11 2) Easy Anyama 11
3) Tristan Barnett 12 4) Charles Anumnu 11
2 Rusk 42.32q
1) Chaston Bennett 11 2) David Overstreet 11
3) Derrick McDuff, Jr. 12 4) Xavier Jackson 12
3 Palestine 42.57q
1) Paul Barksdale 11 2) Jadarrius Beasley 11
3) Nicco Barnard 12 4) Eric Adams 10
4 Waco La Vega 42.76q
1) Anthony Mitchell 11 2) Charleston McKinney 10
3) Kevin Sanders 11 4) Javon Arnett 10
5 Lorena 42.81q
1) Hunter Lowe 12 2) Bradly Krall 12
3) Chris Whiteside 11 4) Taylor Glenn 11
6 Tyler Chapel Hill 42.85q
1) Jalen Williams 12 2) Wesley Thompson 10
3) Rontreal Rollins 12 4) Jayshaquille Reagan 12
7 Bellville 42.89q
1) Bronson Allen 10 2) Aaron Sanders 09
3) Cody Brown 12 4) De'Brae Parker 10
8 Brownsboro 43.00q
1) Johntae Walker 11 2) Keuntis Thompson 12
3) Demetrius Moore 11 4) Mitchell Penny 10
9 Center 43.05
1) Shaquille Ingram 11 2) Ki-Janaven Garrett 11
3) Jerrenzic Evans 11 4) Johnny Shaw 09
10 Caldwell 43.11
1) Bryston Burns 12 2) JuNorman Harrison 12
3) DeAndre Burns 12 4) William Deere 12
11 Waco Connally 43.18
1) Michael Powell 11 2) Jeremiah Payne 12
3) D'Marcus Smith 12 4) James Griffin 11
12 Cold Springs-Oakhurst 43.33
1) Douglas Johnson 10 2) Sherman Gilbert 12
3) Tavian Johnson 12 4) Jerrell Sykes 11
13 Liberty 43.53
1) Dionte Robinson 10 2) Jordan Jones 11
3) Schuyler Ballew 11 4) Ja'Coby Fountain 10
14 Navasota 43.55
1) Jerbrell Lipscomb 09 2) Derrion Randle 09
3) Franterric Powell 09 4) Austin Collins 11
15 Diboll 43.62
1) Robert Lewis 11 2) Jacob Stifle 11
3) Regan Walton 11 4) Carlos Teal 11
16 Sour Lake Hardin-Jefferson 43.72
1) Brandon Taylor 12 2) Braiden Harmon 11
3) Dalton Ivie 12 4) Devon Cooper 11
17 Silsbee 44.14
1) Kendrick Scott 11 2) Pat Reed 10
3) Yancy Brydson 11 4) Darrian Turk 12
18 Groesbeck 44.35
1) Martin Balderas 11 2) Erich Jackson 12
3) Danny Huckaby 10 4) Traye Roberts 11
19 Cleveland 45.21
1) Julius Buckley 12 2) Brandon Foster 10
3) Avyen Ramos 11 4) Darius Harrison 12
20 Giddings 49.38
1) Joshua Mack 10 2) Joseph Glenn 11
3) Deon Hickey 11 4) Klee Koslan 12
-- Jasper DNF
1) Karrion Morrisey 12 2) Demarcus Collins 11
3) Donavon Middleton 11 4) Chris Fowler 11
-- Columbus DNF
1) Kaleb Walker 12 2) Isaiah Clayton 12
3) Steffon Brown 10 4) Royce Caldwell 10
-- West Orange-Stark DNF
1) Jordan Richard 10 2) Colin Janice 11
3) Ar'Tevin McDonald 11 4) William Moore 11
-- Mexia DNF
1) Kendric Mack 10 2) Broderick Reeves 11
3) Afrem Banks 11 4) Tyler Porter 10
Event 305 Girls 800 Meter Run 3A
================================================================
Name Year School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Talea Turner 12 Waco Connally 2:24.95q
2 Rachael Davee 11 Smithville 2:25.10q
3 Charlette Janicek 09 Sealy 2:26.57q
4 Ande Carlton 09 China Spring 2:27.09q
5 Meagan Shockley 12 Bridge City 2:28.78q
6 Emmalee Carter 09 Jasper 2:29.60q
7 Alicia Baldwin 11 Liberty 2:29.85q
8 Bailee Callens 12 Bullard 2:30.28q
9 Jacey Preston 09 Bullard 2:30.75
10 Jessie Devries 10 Fairfield 2:31.13
11 Breanna Jordan 09 Tarkington 2:31.40
12 Jalen Jackson 11 Stafford 2:32.02
13 Mara Thomas 12 Waco Connally 2:32.69
14 Morgan Worthy 09 Orangefield 2:34.34
15 Karina Medina 10 Lufkin Hudson 2:34.64
16 Hope Medina 11 Hamshire-Fannett 2:37.06
17 Rebecca Allison 12 Columbus 2:37.83
18 Jaida Smith 09 Fairfield 2:38.45
19 Amber Schneider 12 La Grange 2:41.14
20 Courtnie Willborn 11 Bullard 2:41.27
21 Jerrika Rodriguez 12 Caldwell 2:43.11
22 Demeche Eldridge 09 Cld Spr Oakhurst 2:43.24
23 Macy Milbert 11 Pollock Central 2:52.56
-- Destiny Forge 12 Mexia DNS
Event 306 Boys 800 Meter Run 3A
================================================================
Name Year School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Miguel Varnado 11 Palestine 1:58.39q
2 Justin Sharp 12 Huffman Hargrave 2:01.66q
3 Eric Pelham 12 Lorena 2:02.20q
4 Cody Hammonds 10 Silsbee 2:02.73q
5 Redmond Ward 10 Caldwell 2:03.60q
6 Justin Campbell 11 Fairfield 2:03.93q
7 Cal Wood 11 Bellville 2:04.02q
8 Moises Amador 12 Sealy 2:04.66q
9 Sam Ellis 12 Bellville 2:04.66
10 Darryn Thomas-Pipkin 10 Waco Connally 2:04.78
11 Austin Rawls 12 Jasper 2:05.18
12 Hector Lopez 10 Diboll 2:05.48
13 Eferm Baines 12 Cld Spr Oakhurst 2:06.30
14 Benito Costillo 11 Rockdale 2:06.59
15 Christian Hiltibrand 12 Splendora 2:07.00
16 Taylor Strong 11 Lufkin Hudson 2:07.85
17 Carl Wiley 10 Orangefield 2:08.15
18 Cody Burrell 11 Hamshire-Fannett 2:10.15
19 Donald Obrien 10 Fairfield 2:10.55
20 Jeremias Medina 12 Bullard 2:10.86
21 Chris Luna 11 Caldwell 2:12.02
22 Gibram Martinez 11 Waco La Vega 2:15.85
23 Dylan Hall 10 Brownsboro 2:17.60
24 Isaias Medina 12 Bullard 2:17.94
Event 307 Girls 100 Meter Hurdles 3A
=====================================================================
Name Year School Prelims Wind
=====================================================================
Preliminaries
1 Dominique Taylor 11 Stafford 15.12q 4.4
2 Erin Sims 12 Lorena 15.15q 3.2
3 Bailee Logsdon 11 Huffman Hargrave 15.42q 4.4
4 Jessica Clay 10 Tomball Memorial 15.61q 2.4
5 Alex Masek 12 Giddings 15.79q 2.4
6 Alaina Dock 11 Giddings 15.94q 4.4
7 Shayla Townsend 10 Rusk 16.47q 3.2
8 Kenzie Walker 10 La Grange 16.69q 3.2
9 Riley Hines 10 Jasper 16.72 4.4
10 Brittany Wright 10 Tyler Chapel Hill 16.72 2.4
11 Emily Price 09 Rusk 16.79 2.4
12 Brook Gerstle 12 Cld Spr Oakhurst 16.94 4.4
13 Kathleen Chappell 12 Fairfield 16.94 3.2
14 Dorishia Barnes 09 Waco Connally 17.09 3.2
15 Brandee Meguess 12 Hamshire-Fannett 17.18 4.4
16 Misty Statum 12 Huffman Hargrave 17.35 2.4
17 Kourtney Hinkle 12 Hamshire-Fannett 17.42 4.4
18 Breanna Jackson 10 Palestine 17.80 3.2
19 Kelci Crawford 11 Hamshire-Fannett 17.95 3.2
20 Lacey Wooden 09 Palestine Westwood 18.01 2.4
21 Jungin Park 09 Lufkin Hudson 18.18 4.4
22 Jalen Weatherspoon 11 Jasper 18.56 2.4
-- Ashley Robinson 11 Waco Connally FS 2.4
-- Lucy Fogle 10 Sealy DNF 3.2
Event 308 Boys 110 Meter Hurdles 3A
=====================================================================
Name Year School Prelims Wind
=====================================================================
Preliminaries
1 Samuel Poffenberger 12 Bellville 14.71q 2.0
2 Garrison Locking 11 Lorena 15.05q 2.4 (15.043)
3 Jay Roberson 11 Fairfield 15.05q 2.7 (15.047)
4 Christian Guzman 11 Brookshire Royal 15.33q 2.4
5 J'Marcus Rhodes 11 West Orange-Stark 15.39q 2.4
6 Josh Thomas 11 Jasper 15.44q 2.0
7 Easy Anyama 11 Stafford 15.51q 2.4
8 Haden Bryant 11 Bullard 15.70q 2.7 (15.696)
9 Mitch McCall 11 Hamshire-Fannett 15.70 2.0 (15.698)
10 Tyree Gibbs 12 Waco Connally 15.79 2.0
11 O'Quamonrkwa Richmond 10 Giddings 15.81 2.0
12 Jonavon Limbrick 11 Jasper 15.86 2.7
13 Mat Groh 11 Lorena 16.00 2.4
14 Holden Bryant 11 Bullard 16.04 2.0
15 Cedrick Scott 11 Tarkington 16.08 2.7
16 Tyler Adams 10 Fairfield 16.14 2.4
17 Robbie Owen 12 Lufkin Hudson 16.17 2.4
18 Davon Jernigan 09 Navasota 16.19 2.4
19 J.J. Jackson 10 Caldwell 16.26 2.7
20 Robert Wallace 12 Huffman Hargrave 16.32 2.0
21 Erich Jackson 12 Groesbeck 16.52 2.7
22 Caleb Spruell 11 Bridge City 16.53 2.7
23 Deaveron Dean 12 Tyler Chapel Hill 16.88 2.0
24 Justin Wilson 11 Cld Spr Oakhurst 18.14 2.7
Event 309 Girls 100 Meter Dash 3A
=====================================================================
Name Year School Prelims Wind
=====================================================================
Preliminaries
1 Channiessy Fowler 10 Silsbee 12.34q 1.4
2 Kayla Winkfield 12 Giddings 12.36q 3.5
3 Ashlyn Bell 10 Lorena 12.52q 3.3
4 Alana Spurlock 10 Palestine 12.61q 3.3
5 Victoria Bowie 12 Tyler Chapel Hill 12.64q 1.4 (12.632)
6 Tanika Bray 11 Diboll 12.64q 3.5 (12.640)
7 Elizabeth Lankford 10 Bellville 12.70q 3.3
8 Chasity Brooks 09 Waco Connally 12.78q 1.4
9 Kelsey Brown 12 Sealy 12.80 3.5
10 Andre'ya Thomas 10 Jasper 12.85 3.3
10 Kesha Broussard 10 Hardin-Jefferson 12.85 3.5
12 Jessica Oliver 09 Cld Spr Oakhurst 12.94 1.4
13 Marissa Bolden 11 Sealy 12.96 3.3
14 Victoria Walker 10 Brownsboro 13.11 1.4
15 Krystal Hammer 12 Bridge City 13.15 3.5
16 Kyla Cunningham 09 Diboll 13.19 3.5
17 Megan DeLaGarza 12 Waco Connally 13.25 1.4
18 Alexus Freeman 11 Navasota 13.32 3.3
19 Kaliyah Ryans 10 Cleveland 13.40 1.4
20 Tory Josey 12 Madisonville 13.47 3.5
21 Alyssa Angel 10 La Grange 13.59 3.3
Event 310 Boys 100 Meter Dash 3A
=====================================================================
Name Year School Prelims Wind
=====================================================================
Preliminaries
1 Royce Caldwell 10 Columbus 10.70q 2.8
2 Carlton Anumnu 11 Stafford 10.77q 2.9
3 Broderick Reeves 11 Mexia 10.90q 2.9
4 Xavier Jackson 12 Rusk 10.94q 2.8
5 Taylor Glenn 11 Lorena 11.02q 2.5
6 Paul Barksdale 11 Palestine 11.03q 2.5
7 JuNorman Harrison 12 Caldwell 11.11q 2.8
8 William Moore 11 West Orange-Stark 11.12q 2.8
9 Douglas Johnson 10 Cld Spr Oakhurst 11.14 2.5
10 Huestis McAnally 12 Splendora 11.16 2.9
11 Ki-Janaven Garrett 11 Center 11.17 2.9
12 Sherman Gilbert 12 Cld Spr Oakhurst 11.25 2.8
13 Karrion Morrisey 12 Jasper 11.27 2.8
14 Victory Njoku 12 Stafford 11.31 2.9
15 Carlos Teal 11 Diboll 11.32 2.5
16 James Griffin 11 Waco Connally 11.32 2.5
17 Jalen Williams 12 Tyler Chapel Hill 11.33 2.8
18 Jerbrell Lipscomb 09 Navasota 11.36 2.9
19 Jakob Brown 12 Orangefield 11.39 2.5
20 Michael Gibson 09 Fairfield 11.39 2.9
21 Jerrich Alford 11 Robinson 11.45 2.9
22 Braiden Harmon 11 Hardin-Jefferson 11.52 2.5
23 Anthony Kincade 12 Tyler Chapel Hill 11.59 2.8
24 Klee Koslan 12 Giddings 11.62 2.5
Event 311 Girls 4x200 Meter Relay 3A
================================================================
School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Waco La Vega 1:42.88q
1) Shawnequa Norwood 12 2) De'Aijha Hicks-Boyce 11
3) Zhaquavion Hall 11 4) Chelsi Gill 11
2 Mexia 1:44.18q
1) Taylor Porter 09 2) Bre Stoner 10
3) Que'Shea King 11 4) Ariel Ballard 11
3 Giddings 1:45.47q
1) Tavia Richard 12 2) Dareccia Johnson 12
3) Brittany Richard 11 4) Kayla Winkfield 12
4 Stafford 1:46.62q
1) Terria Vallier 11 2) Cherylle Finley 09
3) Alexis Young 09 4) Alexis Nichols 10
5 Bellville 1:47.13q
1) Jashara Earthman 11 2) Ashley Traylor 09
3) Destiny Thompson 09 4) Elizabeth Lankford 10
6 Silsbee 1:47.23q
1) Keadra Bonner 12 2) E'lexis Bray 11
3) Channiessy Fowler 10 4) Ashley Johnson 12
7 Waco Connally 1:48.36q
1) Dorishia Barnes 09 2) Ashley Robinson 11
3) Octavia Sutton 10 4) Khalaya Williams 11
8 West Orange-Stark 1:49.08q
1) Shalin Hardin 11 2) Crystal Haynes 12
3) Kia Carter 11 4) Krislen Janice 09
9 Tyler Chapel Hill 1:49.24
1) Gabriele Hampton 11 2) LaVina Winston 11
3) Tra'Veshia Ross 10 4) Gabrielle Brooks 09
10 Jasper 1:49.25
1) Challiyah Brumley 11 2) Pam McFarland 09
3) Rachel Avant 11 4) Julia Land 11
11 La Grange 1:49.27
1) Elizabeth Read 09 2) Alyssa Angel 10
3) Michelle Pechal 11 4) Hannah Zuhn 09
12 Palestine Westwood 1:49.55
1) MiKayla Bensen 10 2) Markeisha Durham 09
3) Emily Vinson 11 4) Kym Davis 10
13 Brownsboro 1:50.40
1) Devin Carver 09 2) Victoria Walker 10
3) Brittany Knippers 09 4) Jacobi Parker 11
14 Sour Lake Hardin-Jefferson 1:50.63
1) Corlee Means 11 2) Abreanna Fontenot 12
3) Jada Jones 11 4) Kesha Broussard 10
15 Splendora 1:50.74
1) Ashley Davis 09 2) Hannah Hathcock 12
3) Angelica Hall 11 4) Natalie McOmber 10
16 Lorena 1:50.86
1) Chelsey Kincaid 09 2) Cassidey Crye 10
3) Elizabeth Tindell 11 4) Adela Botello 10
17 Cold Springs-Oakhurst 1:51.51
1) Maya Bass 10 2) Brook Gerstle 12
3) Aliah Sykes 09 4) Samantha Belongia 10
18 Center 1:52.17
1) Kristen Carey 10 2) Winquicia Casey 11
3) Kaley Nowicki 9 4) Raven Greene 10
19 Columbus 1:52.63
1) Kristol Vanterpool 09 2) Parrie Hartley 11
3) Pebbles Toliver 10 4) Brittini Pavlicek 11
20 Liberty 1:52.80
1) Madison Cook 10 2) Shlisa Rodgers 10
3) Moesha Howard 10 4) Abina Kelley 12
21 Fairfield 1:52.93
1) Alexandra Breedlove 11 2) Cassandra Breedlove 11
3) Jaida Smith 09 4) Ashlee McGowan 12
22 Navasota 1:54.76
1) Denisha Ford 09 2) Kayla Lloyd 11
3) Rashalyn Peavy 10 4) Alexus Freeman 11
23 Rusk 1:57.03
1) Lauren Talancon 11 2) Jayme Harris 12
3) Alex Pope 09 4) Destinee Morris 10
24 Diboll 2:01.16
1) Brandion Taylor 09 2) KeUndra Bray 10
3) Reagan Hurley 10 4) LyKeithia Clay 10
Event 312 Boys 4x200 Meter Relay 3A
================================================================
School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Stafford 1:27.49q
1) Tristan Barnett 12 2) Victory Njoku 12
3) Carlton Anumnu 11 4) Charles Anumnu 11
2 Splendora 1:29.04q
1) Zach McOmber 11 2) Huestis McAnally 12
3) Stacy Bradford 09 4) Kagan Angers 10
3 Mexia 1:29.26q
1) Kendric Mack 10 2) Afrem Banks 11
3) Dalvin Gibson 12 4) Tyler Porter 10
4 Liberty 1:29.28q
1) Dionte Robinson 10 2) Jordan Jones 11
3) Schuyler Ballew 11 4) James Douglas 11
5 Waco La Vega 1:29.31q
1) Anthony Mitchell 11 2) Charleston McKinney 10
3) Kevin Sanders 11 4) Javon Arnett 10
6 Caldwell 1:29.39q
1) William Deere 12 2) JuNorman Harrison 12
3) DeAndre Burns 12 4) Cailen Goss 11
7 Bellville 1:29.62q
1) Troy Edmond 10 2) Cody Brown 12
3) Jamal Reese 12 4) Reginald Runnels 11
8 Lorena 1:30.48q
1) Hunter Lowe 12 2) Taylor Glenn 11
3) Chris Whiteside 11 4) Bradly Krall 12
9 Tyler Chapel Hill 1:30.49
1) Jamarcus McCowin 10 2) Wesley Thompson 10
3) Andrew Tucker 12 4) Rontreal Rollins 12
10 Palestine 1:30.55
1) Eric Adams 10 2) Nicco Barnard 12
3) Paul Barksdale 11 4) Jadarrius Beasley 11
11 Navasota 1:30.80
1) Derrion Randle 09 2) Jerbrell Lipscomb 09
3) Austin Collins 11 4) Derek Byrd 12
12 Center 1:30.95
1) Johnny Shaw 09 2) Shaquille Ingram 11
3) Jerrenzic Evans 11 4) Ki-Janaven Garrett 11
13 Sealy 1:31.07
1) Kolby Parker 10 2) Kristopher Brown 11
3) Quincy Harris 12 4) Roderick Seals-Jones 11
14 West Orange-Stark 1:31.27
1) Jordan Richard 10 2) Quinton Tezeno 11
3) Derrick LeDet 12 4) Sheldon Lee 12
15 Brownsboro 1:31.50
1) Phillip Smith 10 2) Keuntis Thompson 12
3) Demetrius Moore 11 4) Mitchell Penny 10
16 Diboll 1:31.96
1) Robert Lewis 11 2) Jacob Stifle 11
3) Regan Walton 11 4) Carlos Teal 11
17 Giddings 1:31.98
1) Gary Cooper 12 2) Klee Koslan 12
3) Ocean Johnson 12 4) Alex Ellison 12
18 Robinson 1:32.47
1) Nicholas Johnson 11 2) Douglas Scott 11
3) Stephen Mitchell 12 4) Jerrich Alford 11
19 Cold Springs-Oakhurst 1:32.71
1) Tavian Johnson 12 2) Jerrell Sykes 11
3) Sherman Gilbert 12 4) Lamar Denson 12
20 Groesbeck 1:33.19
1) Martin Balderas 11 2) Ashton Noey 12
3) Danny Huckaby 10 4) Lance Logan 11
21 Jasper 1:33.41
1) Karrion Morrisey 12 2) Demarcus Collins 11
3) Willie Hickman 12 4) Chris Fowler 11
22 Silsbee 1:33.90
1) Darrian Turk 12 2) Pat Reed 10
3) Kendrick Scott 11 4) Yancy Brydson 11
23 Hamshire-Fannett 1:34.07
1) Jordan Brown 11 2) Darius Riley 11
3) Travis Appling 11 4) Jahmaal Dumes 11
24 Rusk 1:38.16
1) Octavion Arrington 10 2) Jeremy Mosley 11
3) Garrett Ault 10 4) ViJay Stingley 10
Event 313 Girls 400 Meter Dash 3A
================================================================
Name Year School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Paula Smith 12 Waco Connally 57.45q
2 Lauren Peavy 11 Tyler Chapel Hill 59.54q
3 Ashley Johnson 11 Mexia 59.59q
4 Jessica Clay 10 Tomball Memorial 1:00.39q
5 Ana Gonzalez 11 Huffman Hargrave 1:00.79q
6 Jalen Jackson 11 Stafford 1:01.10q
7 Genesis Holmes 10 Giddings 1:01.62q
8 Wallencia Grant 11 Liberty 1:02.06q
9 Candyce Kettler 12 Bridge City 1:02.29
10 Sarah Latham 10 Gatesville 1:02.60
11 Rachael Davee 11 Smithville 1:03.00
12 Talea Turner 12 Waco Connally 1:03.37
13 Layla Haider 9 Tomball Memorial 1:03.53
14 Marsha Warren 09 Palestine 1:04.09
15 Kylee Nichols 12 Bullard 1:04.19
16 Ciara Guilhas 12 Hamshire-Fannett 1:04.20
17 Justice Johnson 11 Rusk 1:05.97
18 Colby Thompson 12 Huntington 1:06.13
19 Danielle Skinner 09 Shepherd 1:06.65
20 Destiny Rodriguez 10 Lufkin Hudson 1:07.90
21 Jacey Picou 10 Hamshire-Fannett 1:08.15
22 Cassandra Breedlove 11 Fairfield 1:08.55
23 Reagan Hurley 10 Diboll 1:09.23
24 Shelby Davee 11 Smithville 1:10.99
Event 314 Boys 400 Meter Dash 3A
================================================================
Name Year School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Derrick McDuff, Jr. 12 Rusk 49.04q
2 Deon Hickey 11 Giddings 49.64q
3 Allen Eckles 11 Waco La Vega 50.07q
4 David Overstreet 11 Rusk 50.46q
5 Darion Gray 10 Huffman Hargrave 50.58q
6 Cody Hammonds 10 Silsbee 50.80q
7 Joshua Mack 10 Giddings 50.96q
8 Nathan Jones 11 Shepherd 51.00q
9 Victor Thomas 10 Mexia 51.23
10 Derrius Quezada 11 Tyler Chapel Hill 51.29
11 Reginald Cardell 12 Sealy 51.92
12 Chris Vital 12 Sealy 52.24
13 Cody Jeffcoat 11 Hamshire-Fannett 52.30
14 Jeremy Bauer 10 Lorena 52.49
15 D'Andre Watkins 12 Stafford 52.66
16 Daytric Hadnot 12 Jasper 52.70
17 D'Marcus Smith 12 Waco Connally 52.70
18 Johnnie Dean 11 Palestine 52.72
19 Karrtaviues Burton 10 Rockdale 53.27
20 Ivory Brown 11 Palestine 54.12
21 DeJalen Preston 10 Center 54.45
-- Colin Janice 11 West Orange-Stark FS
-- Lamar Denson 12 Cld Spr Oakhurst DNS
-- Austin Rawls 12 Jasper DNS
Event 315 Girls 300 Meter Hurdles 3A
================================================================
Name Year School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Akuira Young 9 Tomball Memorial 46.57q
2 Dominique Taylor 11 Stafford 46.78q
3 Erin Sims 12 Lorena 47.30q
4 Shelby Russell 09 Huffman Hargrave 47.67q
5 Dorishia Barnes 09 Waco Connally 47.80q
6 Alaina Dock 11 Giddings 47.81q
7 Alex Masek 12 Giddings 48.63q
8 Riley Hines 10 Jasper 48.88q
9 Megan DeLaGarza 12 Waco Connally 49.04
10 Kathleen Chappell 12 Fairfield 49.18
11 Shayla Townsend 10 Rusk 49.22
12 K'nara Utley 11 Stafford 49.27
13 Brandee Meguess 12 Hamshire-Fannett 49.70
14 Brittany Wright 10 Tyler Chapel Hill 49.77
15 Laramie Wilkins 09 Huffman Hargrave 50.09
16 Leslie Hendrickson 11 Bridge City 50.87
17 Kelsee Manuel 10 Cld Spr Oakhurst 51.37
18 Sarah Bankhead 11 Madisonville 51.48
19 Breanna Jackson 10 Palestine 51.59
20 Kenzie Walker 10 La Grange 51.76
21 Jalen Weatherspoon 11 Jasper 53.77
22 Kathryne Padgett 09 Hardin-Jefferson 54.58
23 Sydney Henry 09 Huntington 55.38
Event 316 Boys 300 Meter Hurdles 3A
================================================================
Name Year School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 DeAndre Burns 12 Caldwell 39.15q
2 Samuel Poffenberger 12 Bellville 39.24q
3 De'Brae Parker 10 Bellville 40.74q
4 Christian Guzman 11 Brookshire Royal 41.00q
5 Erich Jackson 12 Groesbeck 41.46q
6 LaDarius Chivers 11 Mexia 41.56q
7 J'Marcus Rhodes 11 West Orange-Stark 41.72q
8 Josh Thomas 11 Jasper 41.89q
9 Robbie Owen 12 Lufkin Hudson 42.06
10 Mat Groh 11 Lorena 42.40
11 Haden Bryant 11 Bullard 42.69
12 Deontre Jackson 09 Robinson 42.88
13 O'Quamonrkwa Richmond 10 Giddings 43.03
14 Cedrick Scott 11 Tarkington 43.07
15 Mitch McCall 11 Hamshire-Fannett 43.36
16 Justin Wilson 11 Cld Spr Oakhurst 43.38
17 Caleb Spruell 11 Bridge City 43.41
18 Davon Jernigan 09 Navasota 43.46
19 Robert Wallace 12 Huffman Hargrave 43.73
20 Kendall Shankle 11 Jasper 43.74
21 Holden Bryant 11 Bullard 44.26
22 Jose Romero 9 Palestine 45.17
-- Deandre Cook 10 Brownsboro FS
-- Garrison Locking 11 Lorena FS
Event 317 Girls 200 Meter Dash 3A
=====================================================================
Name Year School Prelims Wind
=====================================================================
Preliminaries
1 Ashley Johnson 12 Silsbee 25.12q 2.2
2 Ashlyn Bell 10 Lorena 25.29q 4.9
3 Abreanna Fontenot 12 Hardin-Jefferson 25.52q 2.2
4 Tomara Jones 10 Sealy 25.63q 3.4
5 Victoria Bowie 12 Tyler Chapel Hill 25.75q 4.9
6 Tristyn Allen 09 Sealy 26.05q 3.4
7 Kym Davis 10 Palestine Westwood 26.13q 3.4
8 Bailee Logsdon 11 Huffman Hargrave 26.19q 3.4
9 Jashara Earthman 11 Bellville 26.26 2.2
10 Dareccia Johnson 12 Giddings 26.27 4.9
11 Tanika Bray 11 Diboll 26.46 2.2
12 Taylor Porter 09 Mexia 26.53 2.2
13 LaShya Cole 10 West Orange-Stark 26.57 4.9
14 Pam McFarland 09 Jasper 26.67 4.9
15 Alana Spurlock 10 Palestine 26.71 3.4
16 Miki Daniels 12 Robinson 26.73 2.2
17 Shawnequa Norwood 12 Waco La Vega 26.75 4.9
18 Jessica Oliver 09 Cld Spr Oakhurst 26.97 2.2
19 Kaliyah Ryans 10 Cleveland 27.43 4.9
20 Edricka Burns 10 Rockdale 28.12 4.9
21 Rashalyn Peavy 10 Navasota 28.43 2.2
22 Gabrielle Brooks 09 Tyler Chapel Hill 28.62 3.4
23 Seaira Walker 09 Athens 29.27 3.4
Event 318 Boys 200 Meter Dash 3A
=====================================================================
Name Year School Prelims Wind
=====================================================================
Preliminaries
1 Royce Caldwell 10 Columbus 21.49q 2.8
2 Charles Anumnu 11 Stafford 21.54q 4.2
3 Tyler Porter 10 Mexia 22.11q 3.9
4 Kagan Angers 10 Splendora 22.23q 3.9
5 Tristan Barnett 12 Stafford 22.37q 4.2
6 Devon Cooper 11 Hardin-Jefferson 22.38q 3.9
7 Bradly Krall 12 Lorena 22.58q 2.8
8 Chaston Bennett 11 Rusk 22.60q 2.8
9 Robert Lewis 11 Diboll 22.61 3.9
10 Shaquille Ingram 11 Center 22.63 3.9
11 Charleston McKinney 10 Waco La Vega 22.78 3.9
12 Rashaad Miller 11 China Spring 22.80 4.2
13 Wesley Thompson 10 Tyler Chapel Hill 22.84 3.9
14 Keith Jaynes 12 Smithville 22.92 4.2
15 Jamarcus McCowin 10 Tyler Chapel Hill 23.07 4.2
16 Bralon Hutchinson 11 La Grange 23.08 3.9
17 Tyler Moore 12 Huffman Hargrave 23.32 4.2
18 Jordan Richard 10 West Orange-Stark 23.41 2.8
19 Douglas Johnson 10 Cld Spr Oakhurst 23.79 4.2
20 Derrion Randle 09 Navasota 24.43 2.8
21 Traye Roberts 11 Groesbeck 27.55 4.2
-- Jerrenzic Evans 11 Center DNS 2.8
-- Jarodd Ross 11 West Orange-Stark DNS 2.8
-- Donte Brown 12 Palestine DNS 2.8
Event 321 Girls 4x400 Meter Relay 3A
================================================================
School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Waco La Vega 4:01.44q
1) De'Aijha Hicks-Boyce 11 2) Brianna Sanders 10
3) Brittany Perales 12 4) Chelsi Gill 11
2 Waco Connally 4:01.96q
1) Mara Thomas 12 2) Talea Turner 12
3) Megan DeLaGarza 12 4) Paula Smith 12
3 Mexia 4:07.24q
1) Destiny Forge 12 2) Ariel Ballard 11
3) Que'Shea King 11 4) Ashley Johnson 11
4 Giddings 4:07.39q
1) Nece Reese 12 2) Dareccia Johnson 12
3) Kayla Winkfield 12 4) Genesis Holmes 10
5 Tomball Memorial 4:08.08q
1) Akuira Young 9 2) Julianna Edmeier 10
3) Layla Haider 9 4) Jessica Clay 10
6 Stafford 4:08.71q
1) Alexis Nichols 10 2) Dominique Taylor 11
3) K'nara Utley 11 4) Jalen Jackson 11
7 Sealy 4:09.31q
1) SaTarra Harris 10 2) Kalyn Schroeder 11
3) Charlette Janicek 09 4) Tomara Jones 10
8 Huffman Hargrave 4:09.54q
1) Bailee Logsdon 11 2) Maegan Booth 11
3) Shelby Russell 09 4) Ana Gonzalez 11
9 Robinson 4:14.88
1) Katherine Timmons 11 2) Miki Daniels 12
3) Hayley Fortson 10 4) Kamry Wydermyre 11
10 La Grange 4:15.06
1) Elizabeth Read 09 2) Katrin Stinner 11
3) Loreen Nava 12 4) Hannah Zuhn 09
11 Fairfield 4:16.86
1) Ashlee McGowan 12 2) Alexandra Breedlove 11
3) Kathleen Chappell 12 4) Tiara Tatum 10
12 Hamshire-Fannett 4:19.05
1) Jacey Picou 10 2) Brandee Meguess 12
3) Becca DeLord 10 4) Ciara Guilhas 12
13 Splendora 4:19.75
1) Emily Richardson 10 2) Hannah Hathcock 12
3) Angelica Hall 11 4) Ashley Davis 09
14 Palestine 4:19.94
1) Dejah Gunnels 09 2) Marsha Warren 09
3) Breanna Jackson 10 4) Stacia Johnson 10
15 Rusk 4:20.71
1) Lauren Talancon 11 2) Amanda Sword 11
3) Jayme Harris 12 4) Justice Johnson 11
16 Liberty 4:22.08
1) Shafaa Guillory 11 2) Abina Kelley 12
3) Alicia Baldwin 11 4) Madison Cook 10
17 Caldwell 4:23.17
1) Jerrika Rodriguez 12 2) Mikala Burns 09
3) Kacie Jones 10 4) Chooquiana Thomas 09
18 Orangefield 4:24.36
1) Haley Hooker 11 2) Rebecca Higginbotham 12
3) Breanna Overman 09 4) Vivian Luong 12
19 Bullard 4:24.59
1) Sarah French 12 2) Courtnie Willborn 11
3) Bailee Callens 12 4) Kylee Nichols 12
20 Lufkin Hudson 4:26.10
1) Destiny Rodriguez 10 2) Karina Medina 10
3) Brooke Johns 09 4) Emily Spivey 12
21 Bridge City 4:27.68
1) Leslie Hendrickson 11 2) Jessie Glover 10
3) Caylin Choate 10 4) Candyce Kettler 12
22 Jasper 4:35.93
1) Pam McFarland 09 2) Rachel Avant 11
3) Riley Hines 10 4) Emmalee Carter 09
23 Huntington 4:50.09
1) Sydney Henry 09 2) Kimberly Verratti 09
3) Meagan Nunn 10 4) Colby Thompson 12
-- Tyler Chapel Hill DQ
1) LaVina Winston 11 2) Shanicia Baker 09
3) Gabriele Hampton 11 4) Geraldine Ezeigwe 09
Event 322 Boys 4x400 Meter Relay 3A
================================================================
School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Bellville 3:22.85q
1) Samuel Poffenberger 12 2) Cal Wood 11
3) Cody Brown 12 4) De'Brae Parker 10
2 Splendora 3:24.17q
1) Zach McOmber 11 2) Kagan Angers 10
3) Stacy Bradford 09 4) Huestis McAnally 12
3 Giddings 3:25.23q
1) Joshua Mack 10 2) Alex Ellison 12
3) Jordan Ellison 09 4) Deon Hickey 11
4 Waco Connally 3:25.52q
1) Adrian Baker 12 2) Darryn Thomas-Pipkin 10
3) D'Marcus Smith 12 4) Jeremiah Payne 12
5 Rusk 3:26.09q
1) Chaston Bennett 11 2) Xavier Jackson 12
3) David Overstreet 11 4) Derrick McDuff, Jr. 12
6 West Orange-Stark 3:27.74q
1) Ra'Shon McDonald 11 2) Colin Janice 11
3) Sheldon Lee 12 4) Derrick LeDet 12
7 Palestine 3:28.50q
1) Ivory Brown 11 2) Nicco Barnard 12
3) Jadarrius Beasley 11 4) Johnnie Dean 11
8 Stafford 3:28.68q
1) T'Andre Thomas 10 2) D'Andre Watkins 12
3) Terrance Jernigan 12 4) Victory Njoku 12
9 Gatesville 3:29.21
1) Cole Edmiston 11 2) Andraque Jones 09
3) Tyler Jaynes 11 4) Jake Kee 10
10 Waco La Vega 3:31.80
1) Allen Eckles 11 2) Gibram Martinez 11
3) Javon Livings 10 4) JhaMiah Goodman 11
11 Hamshire-Fannett 3:32.06
1) Cody Burrell 11 2) Darius Riley 11
3) Travis Appling 11 4) Cody Jeffcoat 11
12 Liberty 3:32.26
1) Schuyler Ballew 11 2) Dionte Robinson 10
3) James Douglas 11 4) Jordan Jones 11
13 Huffman Hargrave 3:32.41
1) Tyler Moore 12 2) Chase Harrell 09
3) Cannon Cotter 10 4) Darion Gray 10
14 Tyler Chapel Hill 3:32.66
1) Derrius Quezada 11 2) Jalen Williams 12
3) Andrew Tucker 12 4) Daquan Johnson 12
15 Columbus 3:35.04
1) Tristan Venghaus 11 2) Marlin Vasek 12
3) Steffon Brown 10 4) Isaiah Clayton 12
16 Bridge City 3:35.09
1) Hunter Clark 12 2) Malachi Busby 12
3) Tyler Western 11 4) Caleb Spruell 11
17 Navasota 3:35.43
1) Stephen Jefferson 12 2) Will Imhoff 11
3) Tarrence Creeks 11 4) Derek Byrd 12
18 Brownsboro 3:35.45
1) Tre Pace 11 2) Johntae Walker 11
3) Phillip Smith 10 4) Jordan Flynn 12
19 Fairfield 3:37.10
1) Raheem Hayes 09 2) Larry Rose 10
3) James McClelland 10 4) Darrius Roberts 12
20 Mexia 3:37.59
1) LaDarius Chivers 11 2) Keandre Montgomery 10
3) Tray Green 11 4) Victor Thomas 10
21 Center 3:40.33
1) Darron Bolton 11 2) Brayan Ruiz 11
3) Jamarcus Jones 10 4) DeJalen Preston 10
22 Jasper 3:40.84
1) Daytric Hadnot 12 2) Demarcus Collins 11
3) Josh Thomas 11 4) Austin Rawls 12
23 Smithville 3:42.11
1) Devante Patridge 10 2) Ceran Adkins 10
3) Keith Jaynes 12 4) Austin Greene 09
24 Lufkin Hudson 3:49.16
1) Brandon Harris 12 2) Robbie Owen 12
3) Tony Holt 12 4) Taylor Strong 11
Event 301 Girls 3200 Meter Run 3A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Diana Moreno 10 Brookshire Royal 11:24.10 10
2 Miranda Prado 11 Lorena 11:24.85 8
3 Taeler Marshall 12 Huffman Hargrave 11:30.22 6
4 Bree Fontenot 12 Bridge City 11:43.65 4
5 Alissa Gonzalez 12 Gatesville 12:24.47 2
6 Erin Moore 12 Lufkin Hudson 12:30.74 1
7 Arron Valencia 12 Bridge City 12:34.50
8 Aubrey Stone 11 China Spring 12:37.97
9 Courtney Gray 12 Lufkin Hudson 12:45.87
10 Lauren Rhodes 11 Huffman Hargrave 12:47.14
11 Bethany Vizena 10 Hamshire-Fannett 13:06.19
12 Grace Kelly Vasquez 11 Bellville 13:06.41
13 Kristina Kanevsky 11 Giddings 13:11.86
14 Estephanie Zermeno 09 Caldwell 13:17.03
15 Meagan Nunn 10 Huntington 13:25.82
16 Alexandra Gill 10 Tomball Memorial 13:28.74
17 Taylor Ricketts 10 Bullard 13:29.87
18 Renae Rodriguez 10 Caldwell 13:34.93
19 Ashley Johnson 11 Fairfield 13:39.71
20 Andrea Ramirez 09 Fairfield 13:44.60
21 Morgan Carevic 10 Fairfield 14:00.40
22 Alexis Abercrombie 10 Bullard 14:01.38
23 Rachel Kelley 09 Bullard 14:10.72
Event 302 Boys 3200 Meter Run 3A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Jose Castro 12 Huffman Hargrave 9:59.77 10
2 Juan Rubio 11 Rockdale 10:00.35 8
3 Christopher Speaks 11 Cld Spr Oakhurst 10:03.60 6
4 BJ Hillhouse 11 Brookshire Royal 10:04.04 4
5 Tristen Woods 11 Lufkin Hudson 10:07.51 2
6 Amanuel Tesfay 11 Stafford 10:22.22 1
7 Jordan Klossner 12 Gatesville 10:25.41
8 John Austin Moreno 12 Gatesville 10:25.95
9 Elijah Guitierrez 09 Robinson 10:27.15
10 Scotty Sprinkle 11 Pollock Central 10:27.52
11 Hunter Thomas 11 Lufkin Hudson 10:27.95
12 David Jackson 11 Huffman Hargrave 10:34.46
13 Denis Quincin 11 Palestine 10:39.09
14 Tyler Barnard 09 Palestine 10:44.74
15 Riley Zoch 12 Giddings 10:46.25
16 Michael Stevens 12 Rusk 10:52.08
17 Sabino Rodriquez 12 Madisonville 11:06.72
18 Marcus Cortez 10 Sealy 11:09.80
19 Aubrey Harrington 11 Bridge City 11:13.89
20 Kyle Holman 12 Giddings 11:15.53
21 Dion Ramirez 11 Brownsboro 11:18.47
22 Brent LeBleu 10 Bridge City 11:18.65
23 Dalton Bushnell 09 Hamshire-Fannett 11:20.95
24 Warren Thompson 11 Rusk 11:21.20
Event 332 Boys Shot Put 3A
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Dalton Sciortino 12 Robinson 50-04.50 15.35m 10
47-10 48-05.50 50-04.50 42-11 48-10 44-01.50
2 Colton Moorehead 12 Tyler Chapel Hill 49-00.50 14.94m 8
46-07.50 FOUL 47-05.50 47-06.50 47-10.50 49-00.50
3 Keiundas Wade 12 Tyler Chapel Hill 48-09.50 14.87m 6
48-09.50 47-00.50 45-08.50 45-06.50 48-05 48-04.50
4 LaPear Willrich 12 Giddings 48-05.50 14.77m 4
48-01 48-04.50 FOUL 48-05.50 47-08.50 47-10
5 David Hollyfield 12 Silsbee 48-01.00 14.65m 2
48-01 FOUL 47-07 FOUL 46-08 47-00
6 Sir Calvin Wallace 12 Tyler Chapel Hill 47-10.50 14.59m 1
45-10.50 47-10.50 45-09 FOUL 47-06.50 FOUL
7 Adam Allen 12 Waco Connally 47-09.00 14.55m
47-09 FOUL FOUL FOUL FOUL 42-06
8 Bret Treadway 12 Silsbee 47-08.50 14.54m
47-07 46-10.50 47-08.50 FOUL 45-11.50 45-08
9 Zach Pratt 11 Fairfield 47-05.00 14.45m
FOUL 47-05 44-06
10 Will Tyler 12 Kirbyville 47-03.00 14.40m
FOUL 47-03 46-01.50
11 Dylan Lewis 12 Lufkin Hudson 46-08.50 14.23m
46-08.50 43-10.50 43-07.50
12 Daylon Arenyeka 11 Stafford 46-01.50 14.05m
45-08.50 42-05 46-01.50
13 Josh Pelzel 10 Rockdale 44-06.50 13.57m
44-06.50 FOUL FOUL
14 Mason Denley 10 Columbus 44-05.00 13.53m
42-10 40-00.50 44-05
15 Brian Pullen 11 China Spring 43-05.50 13.24m
42-09.50 42-03 43-05.50
16 Austin Pratt 11 Sealy 42-05.50 12.94m
40-09 42-05.50 41-07
17 Gregory Dunham 11 Cld Spr Oakhurst 42-01.50 12.83m
41-06 41-00 42-01.50
18 Gary Tebo 11 Liberty 41-10.50 12.76m
40-01 36-01 41-10.50
19 Anthony Orr-Wade 10 Jasper 40-02.00 12.24m
39-07.50 38-00 40-02
20 Charlie Perry 12 Palestine 40-01.50 12.23m
40-01.50 39-02.50 FOUL
21 Rashard Redix 12 Palestine 39-00.00 11.88m
38-10.50 39-00 38-08.50
22 Cedric Gambrell 10 Cleveland 38-11.50 11.87m
38-11.50 FOUL FOUL
-- Stephen Schneider 12 Rockdale FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Jerquis Beasley 11 West Orange-Stark DNS
Event 323 Girls Discus Throw 3A
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Anshawnique Morrisey 11 Silsbee 121-09 37.10m 10
109-11 116-04 117-09 FOUL 121-09 FOUL
2 Kinzie Roberts 12 Giddings 119-01 36.29m 8
105-01 113-05 113-07 112-02 119-01 113-03
3 Calroine Cook 12 Cleveland 118-11 36.24m 6
105-02 74-03 118-11 FOUL 109-03 FOUL
4 Holly Pflughaupt 10 Columbus 109-01 33.24m 4
FOUL 96-00 107-04 90-10 109-01 107-10
5 Bethany Thelkeld 12 Tyler Chapel Hill 108-06 33.07m 2
FOUL 107-07 FOUL FOUL 108-06 FOUL
6 Meredith Taylor 12 Liberty 107-10 32.86m 1
88-01 105-01 FOUL 104-00 FOUL 107-10
7 Ashley Garza 12 Sealy 107-09 32.84m
104-09 102-08 107-09 FOUL 101-09 FOUL
8 Blair Gillard 10 La Grange 103-09 31.62m
103-09 102-00 87-03 98-02 99-08 FOUL
9 Emily Brinkley 11 Rockdale 102-10 31.34m
101-07 99-04 102-10
10 Kelsie McEachern 10 Huffman Hargrave 101-07 30.96m
FOUL 86-01 101-07
11 Whitney Thomas 12 Tyler Chapel Hill 100-05 30.60m
100-05 91-08 93-10
12 Lexis Warren 10 China Spring 99-04 30.27m
99-04 FOUL 85-02
13 A'Daja Chriss 09 Tyler Chapel Hill 98-03 29.94m
87-10 98-03 97-00
14 Audrey Haney 12 Huntington 92-10 28.29m
92-00 90-10 88-09
15 Raychel Mynarcik 10 Lorena 90-05 27.55m
87-00 86-11 90-05
16 Marisa Bishop 11 Orangefield 88-11 27.10m
88-11 FOUL 69-10
17 Zariah Vinson 10 Diboll 86-00 26.21m
83-01 FOUL 86-00
18 Mandy Adams 10 Groesbeck 85-07 26.08m
73-09 85-07 68-03
19 Samantha Crooks 11 Bridge City 85-06 26.06m
85-06 82-09 85-05
20 Lauren Waller 11 Groesbeck 85-01 25.93m
73-07 85-01 83-10
21 Micki Harris 10 Gatesville 79-07 24.25m
69-01 79-07 78-10
22 Deshontay Jackson 12 Groesbeck 77-11 23.74m
FOUL FOUL 77-11
23 Kristen Jones 10 Huntington 66-07 20.29m
FOUL 60-11 66-07
-- Joske Jenkins 11 Columbus FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 330 Boys Pole Vault 3A
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Nicholas Meaders 10 Gatesville 14-06.00 4.41m 10
2 Jay Roberson 11 Fairfield 14-06.00 4.41m 8
3 Hunter Webb 11 China Spring 14-00.00 4.26m 6
4 Colin Quitta 11 Smithville 14-00.00 4.26m 4
5 Mitchell Rheams 12 Cleveland 14-00.00 4.26m 2
6 Jacob Wooten 9 Tomball Memorial 13-00.00 3.96m 1
7 Walker Carrell 11 Lufkin Hudson 13-00.00 3.96m
8 Antonio Ruiz 9 Tomball Memorial 13-00.00 3.96m
9 Nathan Perkins 12 Palestine 12-06.00 3.81m
10 Andrew Martel 09 Hardin-Jefferson 12-06.00 3.81m
11 Robert Vychopen 12 Caldwell 12-00.00 3.65m
12 Zachary Konieczny 12 Sealy 11-06.00 3.50m
12 Cody Padgett 9 Huffman Hargrave 11-06.00 3.50m
12 Austin Hooper 11 Huntington 11-06.00 3.50m
15 Dallas Rausin 10 Liberty 11-06.00 3.50m
-- Connor Watson 11 Gatesville NH
-- Jeff Surman 11 La Grange NH
-- Sean Longmire 11 Bridge City NH
-- Austin Skelton 10 Bullard NH
-- Jacob Tucker 10 Lufkin Hudson NH
-- Ty Johnson 12 Orangefield NH
-- Trey Bradford 12 Palestine NH
-- Jefferey Moss 12 Bullard DNS
-- Weston Gray 11 Bullard DNS
Event 334 Boys Triple Jump 3A
======================================================================================
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
Finals
1 Jeremiah Payne 12 Waco Connally 45-10.50 0.4 13.98m 10
44-09(1.0) 45-02.50(3.5) 44-02.50(1.2) 44-07.50(2.5) 45-10.50(0.4) FOUL(1.5)
2 DeAndre Burns 12 Caldwell 45-10.50 1.7 13.98m 8
41-10.25(2.6) 42-11.50(2.1) 45-10.50(1.7) PASS 42-08(2.4) 42-11.50(0.4)
3 Cody Everitt 11 Shepherd 45-03.00 2.8 13.79m 6
43-05.50(1.5) 45-03(2.8) 44-11(2.8) FOUL(2.8) 44-05.75(3.0) 44-01(3.6)
4 Kristopher Brown 11 Sealy 45-01.00 2.8 13.74m 4
45-00.50(3.1) 44-10(2.5) 44-10.25(4.1) 44-03.50(+0.0) 43-07(2.2) 45-01(2.8)
5 Dion Beard 12 Jasper 44-04.00 0.6 13.51m 2
39-00(1.6) 43-04(0.3) 44-04(0.6) FOUL(+0.0) 43-05.50(1.8) 43-02.50(4.8)
6 Conor Reding 12 Sealy 44-02.00 1.3 13.46m 1
42-07.75(2.0) FOUL(1.8) 43-06(1.6) 44-02(1.3) 42-07(+0.0) FOUL(1.2)
7 Johnny Shaw 09 Center 43-11.00 0.6 13.38m
42-00.50(3.4) 42-05(2.1) 42-08.75(2.6) 43-00(1.9) 43-11(0.6) 42-06.50(1.5)
8 Chris Harrison 11 Waco Connally 42-08.00 2.1 13.00m
42-06(0.4) 42-05(1.5) 42-06.50(0.2) 42-04(1.1) 41-09(2.8) 42-08(2.1)
9 Douglas Johnson 10 Cld Spr Oakhurst 42-06.00 1.4 12.95m
42-01.25(1.6) 42-02.50(1.8) 42-06(1.4)
10 Dezavius Houston 12 Huntington 42-06.00 1.3 12.95m
41-04.75(0.5) 42-06(1.3) 41-08.50(1.3)
11 Bryson Gates 10 Fairfield 42-05.50 2.2 12.94m
42-05.50(2.2) FOUL(1.3) 40-08(1.5)
12 Devin Miller 12 Palestine Westwood 42-04.50 1.8 12.91m
40-00.50(3.9) 42-04.50(1.8) 41-05(1.8)
13 Darrius Stephens 11 Palestine 42-03.00 2.0 12.87m
41-00.50(1.8) FOUL(2.1) 42-03(2.0)
14 J'Marcus Rhodes 11 West Orange-Stark 42-00.00 2.8 12.80m
42-00(2.8) 41-06.50(1.4) 41-05(2.2)
15 Phoenix Bunch 12 La Grange 42-00.00 0.5 12.80m
40-09(1.3) 42-00(0.5) 41-04(0.9)
16 O'Quamonrkwa Richmond 10 Giddings 41-08.50 0.6 12.71m
41-08.50(0.6) 40-07(2.2) 39-09(3.0)
17 Mitch McCall 11 Hamshire-Fannett 41-06.00 3.1 12.64m
41-06(3.1) 40-03(-0.2) 41-05(5.1)
18 Caleb Davidson 12 China Spring 41-05.50 1.1 12.63m
41-01(1.6) 41-05.50(1.1) FOUL(2.5)
19 Zachary Hester 12 Bullard 40-08.25 3.6 12.40m
37-11.50(1.2) 40-08.25(3.6) 39-05(1.1)
20 Malachi Busby 12 Bridge City 40-02.75 2.8 12.26m
39-01.50(2.2) 40-02.75(2.8) 39-08(2.5)
21 Joseph Clark 10 Tyler Chapel Hill 38-10.00 2.3 11.83m
38-10(2.3) 36-05(3.5) FOUL(0.3)
-- De'Brae Parker 10 Bellville DNS NWI
-- David Overstreet 11 Rusk DNS NWI
-- Eferm Baines 12 Cld Spr Oakhurst DNS NWI
Event 333 Girls Triple Jump 3A
======================================================================================
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
Finals
1 Khalaya Williams 11 Waco Connally 38-09.75 1.9 11.83m 10
38-04.50(1.8) 37-01(2.8) 37-07.25(0.6) 37-08.75(2.0) FOUL(2.3) 38-09.75(1.9)
2 Kayla Winkfield 12 Giddings 37-06.75 1.0 11.44m 8
37-06.75(1.0) 36-04.25(0.9) 34-05.50(1.3) 35-09(2.2) FOUL(1.2) 37-04.25(4.7)
3 Maegan Booth 11 Huffman Hargrave 37-03.25 +0.0 11.36m 6
36-03(2.1) 36-04.25(1.9) 37-02.50(3.6) 37-03.25(+0.0) 35-05(1.0) 36-08.25(4.0)
4 LaShya Cole 10 West Orange-Stark 35-11.50 2.0 10.96m 4
35-11.50(2.0) 35-05.50(2.0) 35-08.50(1.9) 32-06.50(0.7) 34-10(1.7) 33-10.75(2.0)
5 Wallencia Grant 11 Liberty 35-11.00 2.6 10.94m 2
FOUL(1.7) 35-11(2.6) 34-02.75(3.2) FOUL(4.0) 34-09.50(3.2) 35-06.50(2.3)
6 Maygan Washington 11 Smithville 35-10.75 0.7 10.94m 1
34-04(2.2) 35-10.75(0.7) 35-02.25(+0.0)
7 Emily Jaska 12 Lorena 35-03.00 2.6 10.74m
34-01.50(2.1) FOUL(0.2) 35-03(2.6) FOUL(2.0) FOUL(3.2) 33-01.25(1.9)
8 Ashlyn Bell 10 Lorena 34-10.75 0.1 10.63m
34-10.75(0.1) 34-10.25(2.5) FOUL(1.8) 34-10.50(1.4) FOUL(3.4)
9 Brianna Foley 11 Sealy 34-08.25 1.1 10.57m
34-08.25(1.1) 33-03.50(0.6) 33-05(3.8)
10 Shanice Harper 10 Tyler Chapel Hill 34-00.50 2.0 10.37m
34-00.50(2.0) 33-01.50(+0.0) 30-00.50(2.4)
11 Nece Reese 12 Giddings 33-11.75 1.9 10.35m
FOUL(2.5) 33-11.75(1.9) FOUL(2.1)
12 Hope Strother 09 Jasper 33-10.50 +0.0 10.32m
33-08.75(4.1) 33-10.50(+0.0) FOUL(0.9)
13 Ashlee McGowan 12 Fairfield 33-04.00 1.0 10.16m
31-11.25(1.7) 33-04(1.0) FOUL(0.5)
14 Bailey Johnson 09 Groesbeck 33-02.75 1.2 10.12m
31-11.50(2.7) 33-02.75(1.2) 33-01.75(3.0)
15 Ciara Guilhas 12 Hamshire-Fannett 33-01.00 3.0 10.08m
30-10(1.7) 32-07.50(1.3) 33-01(3.0)
16 Kierra Harris 12 Sealy 33-00.75 2.6 10.07m
30-09.25(1.1) 33-00.75(2.6) 32-09(2.0)
17 Markeisha Durham 09 Palestine Westwood 32-10.00 2.7 10.00m
31-10.50(1.4) 32-08(0.3) 32-10(2.7)
18 Brandi Bugg 10 Bullard 32-02.25 2.2 9.81m
32-02.25(2.2) 29-07.50(4.3) 30-10.75(+0.0)
19 Kim Lewis 12 Jasper 32-01.75 2.5 9.79m
32-01.75(2.5) 31-01(3.4) 29-09.25(3.1)
20 Julia Land 11 Jasper 32-00.00 2.4 9.75m
32-00(2.4) 31-09.50(1.5) 31-10.75(2.1)
21 Sarah Truncale 09 Orangefield 31-10.75 1.8 9.72m
FOUL(3.2) 31-04.75(0.1) 31-10.75(1.8)
22 Ciara Cole 10 Cld Spr Oakhurst 31-06.25 2.1 9.60m
FOUL(0.8) FOUL(2.8) 31-06.25(2.1)
23 Tomara Jones 10 Sealy 30-07.75 1.1 9.34m
30-07.75(1.1)
-- Jacobi Parker 11 Brownsboro DNS NWI