Texas Southern Relays 2007

Houston, TX

Elite Performances

98 performances met the MileSplit US Second Team standard.

HS Girls Mark Athlete Team
100 Meter Hurdles Finals 14.49 April Williams Dallas Skyline
100 Meter Hurdles Prelims 14.51 Lydia Reddic Dallas Lincoln
100 Meter Hurdles Finals 14.86 Ryesa Whigham Houston Sharpstown
100 Meter Dash Finals 11.99 Dominique Duncan Houston Wheatley
1600 Meter Run Finals 5:08.59 Halsey Fowler Houston Lamar
200 Meter Dash Finals 24.44 Erica Alexander Clear Brook
200 Meter Dash Prelims 24.61 Dominique Duncan Houston Wheatley
200 Meter Dash Finals 24.68 Kyericka Cole Garland Naaman Forest
300 Meter Hurdles Finals 43.38 Ashley Starks Lancaster
300 Meter Hurdles Finals 43.77 Christina Holland Converse Judson
300 Meter Hurdles Finals 44.19 April Williams Dallas Skyline
300 Meter Hurdles Finals 44.61 Danielle Hill Lancaster
300 Meter Hurdles Finals 45.54 Jessica White Galena Park Northshore
300 Meter Hurdles Prelims 45.66 De\\\'Neyesia Richards Alief Elsik
300 Meter Hurdles Finals 45.91 Candace Montgomery Spring Westfield
3200 Meter Run Finals 11:10.26 Lauren Smith Clute Brazoswood
400 Meter Dash Finals 54.12 Erica Alexander Clear Brook
400 Meter Dash Finals 55.13 Quinterra Charles Spring Westfield
400 Meter Dash Finals 55.15 Briyanni Thomas Fort Bend Marshall
400 Meter Dash Finals 56.26 Nia Fluker Christway Academy
400 Meter Dash Finals 56.64 Erial Henderson Spring Westfield
400 Meter Dash Finals 56.64 Tiara Miller Lancaster
400 Meter Dash Prelims 57.70 Tara Prier Alief Taylor
400 Meter Dash Prelims 57.84 April Washington Galena Park Northshore
4x100 Meter Relay Finals 46.68 Relay Team Dallas Skyline
4x100 Meter Relay Finals 46.97 Relay Team Lancaster
4x100 Meter Relay Finals 47.21 Relay Team Converse Judson
4x100 Meter Relay Finals 47.48 Relay Team Fort Bend Marshall
4x100 Meter Relay Finals 47.55 Relay Team Alief Elsik
4x100 Meter Relay Finals 47.63 Relay Team Aldine Eisenhower
4x100 Meter Relay Finals 47.90 Relay Team Arlington Bowie
4x100 Meter Relay Finals 47.97 Relay Team Aldine MacArthur
4x200 Meter Relay Finals 1:37.76 Relay Team Lancaster
4x200 Meter Relay Finals 1:38.82 Relay Team Converse Judson
4x200 Meter Relay Finals 1:38.97 Relay Team Dallas Skyline
4x200 Meter Relay Finals 1:39.09 Relay Team Aldine Eisenhower
4x200 Meter Relay Finals 1:39.93 Relay Team Alief Elsik
4x200 Meter Relay Finals 1:40.48 Relay Team Arlington Bowie
4x200 Meter Relay Finals 1:40.79 Relay Team Houston Lamar
4x200 Meter Relay Prelims 1:40.87 Relay Team Dallas Lincoln
4x200 Meter Relay Finals 1:41.06 Relay Team Aldine MacArthur
4x400 Meter Relay Finals 3:45.81 Relay Team Lancaster
4x400 Meter Relay Finals 3:48.56 Relay Team Fort Bend Marshall
4x400 Meter Relay Finals 3:51.60 Relay Team Spring Westfield
4x400 Meter Relay Prelims 3:51.61 Relay Team Houston Westbury
4x400 Meter Relay Prelims 3:54.19 Relay Team Dallas Skyline
4x800 Meter Relay Finals 9:39.06 Relay Team Dallas Skyline
4x800 Meter Relay Finals 9:44.29 Relay Team Lancaster
800 Meter Run Finals 2:13.11 Nia Fluker Christway Academy
800 Meter Run Finals 2:15.80 Shannon Jackson Houston Westbury
800 Meter Run Finals 2:18.26 Tiffany Singleton Houston Westside
Discus Finals 136-4 Christina Webb Dallas Lincoln
High Jump Finals 5-8 Brittani Carter Fort Bend Marshall
Long Jump Finals 18-11.5 Ambra McCuin Lancaster
Long Jump Finals 19-3 LaRoya Johnson Alief Elsik
Triple Jump Finals 38-2 w Ambra McCuin Lancaster
Triple Jump Finals 38-7.5 w Kelli Johnson Converse Judson
Triple Jump Finals 38-7.5 w Charaschie Lockhart Dallas Skyline
HS Boys Mark Athlete Team
100 Meter Dash Finals 10.73 Terrell Mc Neil Galveston Ball
110 Meter Hurdles Finals 14.41 Billy Walker Lancaster
110 Meter Hurdles Finals 14.59 Jamal Mason Spring Westfield
200 Meter Dash Finals 21.90 Damien Celestine Beaumont Ozen
300 Meter Hurdles Finals 37.93 Jamal Mason Spring Westfield
300 Meter Hurdles Finals 38.61 Darius Anderson Austin Eastside Memorial
300 Meter Hurdles Finals 38.71 Billy Walker Lancaster
400 Meter Dash Finals 48.73 Arte Collins Fort Bend Willowridge
400 Meter Dash Prelims 48.81 Jack Freeman Cypress Falls
400 Meter Dash Finals 48.93 Jared Alexander Austin McCallum
400 Meter Dash Prelims 48.99 Bobby Bassett Clear Creek
4x100 Meter Relay Finals 41.70 Relay Team Aldine Eisenhower
4x100 Meter Relay Finals 42.13 Relay Team Spring Westfield
4x100 Meter Relay Finals 42.14 Relay Team Houston Lamar
4x200 Meter Relay Finals 1:26.63 Relay Team Aldine Eisenhower
4x200 Meter Relay Finals 1:27.42 Relay Team Alief Hastings
4x200 Meter Relay Finals 1:27.99 Relay Team Spring Westfield
4x200 Meter Relay Prelims 1:28.10 Relay Team Baytown Lee
4x200 Meter Relay Prelims 1:28.40 Relay Team Fort Bend Willowridge
4x200 Meter Relay Finals 1:28.47 Relay Team Arlington Bowie
4x200 Meter Relay Finals 1:28.71 Relay Team Fort Bend Marshall
4x200 Meter Relay Finals 1:28.89 Relay Team Beaumont Ozen
4x200 Meter Relay Finals 1:28.94 Relay Team Houston Lamar
4x400 Meter Relay Finals 3:18.67 Relay Team Alief Hastings
4x400 Meter Relay Finals 3:18.82 Relay Team Lancaster
4x400 Meter Relay Prelims 3:19.09 Relay Team Clear Creek
4x400 Meter Relay Finals 3:20.38 Relay Team Spring Westfield
4x400 Meter Relay Prelims 3:20.46 Relay Team Fort Bend Marshall
4x400 Meter Relay Finals 3:20.91 Relay Team Houston Madison
4x400 Meter Relay Prelims 3:21.84 Relay Team Fort Bend Willowridge
4x400 Meter Relay Prelims 3:21.97 Relay Team Cypress Falls
4x400 Meter Relay Prelims 3:21.99 Relay Team Beaumont Westbrook
4x400 Meter Relay Prelims 3:22.06 Relay Team Baytown Lee
4x400 Meter Relay Prelims 3:22.19 Relay Team Arlington Bowie
4x400 Meter Relay Prelims 3:22.91 Relay Team Beaumont Ozen
4x800 Meter Relay Finals 8:09.69 Relay Team Houston Lamar
800 Meter Run Finals 1:57.59 Blake Shaw Cypress Falls
High Jump Finals 6-8 PJ McGowen Dayton
High Jump Finals 6-10 Michael Healey Katy Cinco Ranch
Shot Put Finals 57-5.5 Michael Barbas Jersey Village