Results

Girls

Team standings: 1. Junction 19, 2. Jim Ned 18, 3. Merkel 16, 4. Spearman 14, 5. Shallowater 12.

3.200: 1. Sarah De Los Santos, Shallowater, 11:47.87; 2. Valerie Calderon, Slaton, 12:03.66; 3. Kayley Trotter, Roosevelt, 12:15.02; 4. Michelle Ballejo, Abernathy, 12:21.30; 5. Sutten Garnett, Spearman, 12:30.85. 6. Halie Merket, Canadian, 12:31.66.

High jump: 1. Whitney Garza, Stratford, 5-4; 2. Carly Szabo, Merkel, 5-2; 3. Britney Jordan, Hawley, 5-2; 4. Breanna Hohenstein, Ballinger, 5-0; 5. (tie) Brittney Christman, West Texas, 5-0. 6. Sandi Kinast, Abernathy, 5-0.

Pole vault: 1. Jessie Gibbs, Tuscola Jim Ned, 11-0; 2. Shalynn Waldrop, Wall, 10-0; 3. Kyra Kimbrough, Muleshoe, 10-0; 4. Bond Pittman, Spearman, 9-6; 5. Christy Lang, Spearman, 9-6. 6. Molly Bradford, Dimmitt, 9-0.

Long jump: 1. Victoria Goodloe, Big Lake Reagan, 18-04.50; 2. Carly Szabo, Merkel, 17-11; 3. Megan Murr, Junction, 17-08.50; 4. Chloe Bennett, Sanford-Fritch, 17-08.50; 5. Jenna Wilson, West Texas, 17-01.50. 6. Whitney Weidner, Wall, 16-10.50.

Shot put: 1. Alecia Atchison, Stamford, 39-4.75; 2. Eva Beam, Junction, 36-11.75; 3. Tamra Keys, Childress, 36-8.75; 4. Phelicia Lewis, Littlefield, 35-10.75; 5. Chelsea Staggs, Crane, 35-3.25. 6. Brittany Wilson, Early, 34-4.50.

Boys

Team standings: 1. Idalou 28, 2. Shallowater 20, 3. Kermit 16; 4. Jim Ned 14; 5. Comfort 12

3.200: 1. Colton Connelly, Comfort, 10:10.30; 2. Drew Jones, Shallowater, 10:12.23.

3. Ben Moore, Panhandle, 10:29.24; 4. Charles Bale, Kermit, 10:29.48

High jump: 1. Jordan Coffman, Tuscola Jim Ned, 6-6; 2. Jared Johnson, Shallowater, 6-4.

3. Jonathon Adkins, Idalou, 6-4; 4. James Shelton, Tuscola Jim Ned, 6-4; 5. Josh Crow, Denver City, 6-2; 6. (tie) Douglas Williams, Floydada, and Daniel Washington, Tulia, 6-0

Pole vault: 1. Brynr Garnett, Spearman, 15-0; 2. Chad Aguilar, Crane, 15-0; 3. Tyler

Williams, Kermit, 14-6; 4. Lathe Hinch, Shallowater, 14-0; 5. Kahlob Bookout, Comfort, 13-6. 6. Jace Fincher, Brady, 13-6.

Long jump: 1. Chris McDaniel, Slaton, 22-5; 2. Aarrhon Flores, Floydada, 22-03.50; 3.

Matt Gabaldon, Merkel, 21-11.50; 4. Jay Tillman, Tahoka, 21-11.50; 5. Brittain Golden, Denver City, 21-10.50. 6. Zackary Harris, Early, 21-8.50.

Discus: 1. Sean Reagan, Idalou, 186-3; 2. Dillon Welch, Friona, 171-2; 3. Blake Nichols, Post, 153-0; 4. Willie Whiteside, Kermit, 151-0; 5. Austin Gilmore, Bushland, 149-7. 6. Jared O\'Gorman, West Texas, 145-11.

Shot Put: 1. Sean Reagan, Idalou, 56-8; 2. Kaleb Hopson, Early, 52-11.25; 3. Freddy Fierro, Ozona, 50-2.75; 4. Matt Dickenson, Canadian, 49-7.5; 5. John Lain, Idalou, 49-3.25; 6. Mitchell Mathis, Childress, 48-9.75.