Elite Performances
106 performances met the MileSplit US Second Team standard.
HS Girls | Mark | Athlete | Team |
---|---|---|---|
100 Meter Hurdles Finals | 13.88 | Tenaya Jones | Lancaster |
100 Meter Hurdles Finals | 14.17 | Lydia Reddic | Dallas Lincoln |
100 Meter Hurdles Finals | 14.76 | Lindsay Keys | Frisco |
100 Meter Dash Finals | 11.48 | Tiffany Townsend | Killeen High School |
100 Meter Dash Prelims | 12.05 | Vanessa Alderidge | Longview Pine Tree |
100 Meter Dash Finals | 12.21 | Tanell Evans | Lancaster |
1600 Meter Run Finals | 5:07.69 | Samantha Means | McKinney North |
1600 Meter Run Finals | 5:10.16 | Sara Sutherland | Dallas Highland Park |
1600 Meter Run Finals | 5:13.46 | Stephanie Ganter | McKinney North |
200 Meter Dash Finals | 23.09 w | Tiffany Townsend | Killeen High School |
200 Meter Dash Prelims | 24.77 | Teegan Hill | Lancaster |
200 Meter Dash Finals | 24.84 w | Jerwuan Craddock | Lancaster |
300 Meter Hurdles Finals | 43.85 | Antoinette Sample | Dallas Smith |
300 Meter Hurdles Prelims | 43.89 | Ashley Starks | Lancaster |
300 Meter Hurdles Finals | 43.96 | Courtnie Allen | Mesquite Poteet |
300 Meter Hurdles Prelims | 44.15 | Danielle Hill | Lancaster |
300 Meter Hurdles Finals | 44.66 | Lindsay Keys | Frisco |
300 Meter Hurdles Prelims | 44.70 | Leah Norman | Lancaster |
300 Meter Hurdles Prelims | 46.12 | Megan Harlan | Waco Midway |
3200 Meter Run Finals | 10:53.94 | Samantha Means | McKinney North |
3200 Meter Run Finals | 11:19.84 | Sara Sutherland | Dallas Highland Park |
400 Meter Dash Finals | 56.49 | Tiara Miller | Lancaster |
400 Meter Dash Finals | 57.31 | Sandrina Mayweather | Dallas Samuell |
400 Meter Dash Prelims | 57.52 | Jernesha Merguson | Lancaster |
4x100 Meter Relay Prelims | 46.61 | Relay Team | Lancaster |
4x100 Meter Relay Finals | 46.99 | Relay Team | Dallas Lincoln |
4x100 Meter Relay Prelims | 47.74 | Relay Team | Waco Midway |
4x200 Meter Relay Prelims | 1:37.87 | Relay Team | Lancaster |
4x200 Meter Relay Finals | 1:39.00 | Relay Team | Dallas Lincoln |
4x200 Meter Relay Prelims | 1:40.39 | Relay Team | Waco Midway |
4x200 Meter Relay Finals | 1:41.13 | Relay Team | Dallas Samuell |
4x400 Meter Relay Finals | 3:44.99 | Relay Team | Lancaster |
4x400 Meter Relay Finals | 3:48.58 | Relay Team | Waco Midway |
4x400 Meter Relay Prelims | 3:53.50 | Relay Team | Dallas Lincoln |
800 Meter Run Finals | 2:17.31 | Erica Aghedo | Arlington Seguin |
800 Meter Run Finals | 2:17.37 | Tiara Miller | Lancaster |
Long Jump Finals | 18-3.25 | LaQuinta Ross | Greenville |
Pole Vault Finals | 10-6 | Emily Hine | Waco Midway |
Pole Vault Finals | 11-3 | Austyn Rapp | Midlothian |
Pole Vault Finals | 11-6 | Katy Abner | Longview Pine Tree |
Triple Jump Finals | 38-6.5 | Ambra McCuin | |
Triple Jump Finals | 39-11.5 | Katheri Culwell | Dallas Highland Park |
Triple Jump Finals | 40-0 | Tiffany Peters | Mesquite Poteet |
HS Boys | Mark | Athlete | Team |
100 Meter Dash Finals | 10.56 | Trevante Rhodes | Little Elm |
100 Meter Dash Finals | 10.72 | Hawk Hawk | Copperas Cove |
110 Meter Hurdles Finals | 13.59 | Robert Griffin | Copperas Cove |
110 Meter Hurdles Finals | 14.00 | Jordan Pitts | Greenville |
110 Meter Hurdles Finals | 14.09 | Billy Walker | |
1600 Meter Run Finals | 4:21.09 | Ryan Lusk | Mesquite Poteet |
1600 Meter Run Finals | 4:21.13 | Graham Northcutt | Sulphur Springs |
200 Meter Dash Finals | 21.39 w | Trevante Rhodes | Little Elm |
200 Meter Dash Finals | 21.87 w | Charles Silmon | Waco |
200 Meter Dash Finals | 21.98 w | Kevin Hobson | Arlington Seguin |
300 Meter Hurdles Finals | 35.86 | Robert Griffin | Copperas Cove |
300 Meter Hurdles Finals | 37.60 | Billy Walker | |
300 Meter Hurdles Finals | 38.01 | Jordan Pitts | Greenville |
3200 Meter Run Finals | 9:27.01 | Ryan Lusk | Mesquite Poteet |
3200 Meter Run Finals | 9:27.03 | Cole Reveal | Frisco Centennial |
3200 Meter Run Finals | 9:29.71 | Dennis Yeats | Forney |
3200 Meter Run Finals | 9:34.06 | Jeff Sadler | Waco Midway |
400 Meter Dash Prelims | 48.02 | Nate Sowels | Dallas Pinkston |
400 Meter Dash Finals | 48.82 | Delvin Furlough | Dallas Wilson |
400 Meter Dash Finals | 48.87 | Coulton Coleman | Corsicana |
400 Meter Dash Finals | 49.08 | Montrel Pyron | Terrell |
4x100 Meter Relay Prelims | 41.55 | Relay Team | Waco |
4x100 Meter Relay Prelims | 41.59 | Relay Team | Dallas Kimball |
4x100 Meter Relay Prelims | 41.69 | Relay Team | Nacogdoches |
4x100 Meter Relay Prelims | 41.94 | Relay Team | Waxahachie |
4x100 Meter Relay Prelims | 41.98 | Relay Team | Copperas Cove |
4x100 Meter Relay Prelims | 42.01 | Relay Team | Corsicana |
4x100 Meter Relay Finals | 42.03 | Relay Team | Little Elm |
4x200 Meter Relay Prelims | 1:26.71 | Relay Team | Waxahachie |
4x200 Meter Relay Finals | 1:26.71 | Relay Team | Dallas Kimball |
4x200 Meter Relay Finals | 1:26.95 | Relay Team | Copperas Cove |
4x200 Meter Relay Prelims | 1:27.16 | Relay Team | Texas City |
4x200 Meter Relay Prelims | 1:27.29 | Relay Team | Marshall |
4x200 Meter Relay Finals | 1:27.50 | Relay Team | Greenville |
4x200 Meter Relay Prelims | 1:27.58 | Relay Team | Mount Pleasant |
4x200 Meter Relay Prelims | 1:28.10 | Relay Team | |
4x200 Meter Relay Prelims | 1:28.11 | Relay Team | Waco |
4x200 Meter Relay Prelims | 1:28.31 | Relay Team | Dallas Pinkston |
4x200 Meter Relay Prelims | 1:28.67 | Relay Team | Dallas Wilson |
4x200 Meter Relay Prelims | 1:28.82 | Relay Team | Nacogdoches |
4x400 Meter Relay Prelims | 3:14.83 | Relay Team | Copperas Cove |
4x400 Meter Relay Finals | 3:15.80 | Relay Team | |
4x400 Meter Relay Finals | 3:18.13 | Relay Team | Dallas Kimball |
4x400 Meter Relay Finals | 3:19.04 | Relay Team | Waco Midway |
4x400 Meter Relay Prelims | 3:21.38 | Relay Team | Dallas Lincoln |
800 Meter Run Finals | 1:55.62 | Patrick Todd | Dallas Highland Park |
800 Meter Run Prelims | 1:56.39 | Matt Wallace | Nacogdoches |
800 Meter Run Finals | 1:56.46 | Carson Penepacker | McKinney North |
800 Meter Run Finals | 1:56.77 | Zack Curtis | McKinney North |
800 Meter Run Finals | 1:56.80 | Matt Bercier | Mesquite Poteet |
800 Meter Run Prelims | 1:57.30 | Pinya Issa | Dallas Pinkston |
Discus Finals | 178-4 | Clay Baker | Longview Pine Tree |
High Jump Finals | 6-6 | Gary Mason | Waxahachie |
High Jump Finals | 6-6 | Tory Scott | Waco |
High Jump Finals | 6-7 | Shane Gray | Greenville |
High Jump Finals | 6-8 | Demetrius Tryels | Little Elm |
Long Jump Finals | 23-4.5 | Patrick Kimbley | Frisco Centennial |
Pole Vault Finals | 14-6 | Austin Williams | Forney |
Pole Vault Finals | 14-6 | Lucas Neeper | Waco Midway |
Shot Put Finals | 56-6 | Quan Tong | Arlington Seguin |
Shot Put Finals | 56-10.5 | Clay Baker | Longview Pine Tree |
Shot Put Finals | 57-6.5 | Michael Carter | Red Oak |
Triple Jump Finals | 47-0 | Troy Vital | Copperas Cove |