Complete Results

HS Swamp Relays								
Division:  Varsity Boys								
3/22/2018								
								
Event: Shot Put					Event: Discus			
Place	Contestant	School	Distance		Place	Contestant	School 	Distance
1	S. Robinson	Yoakum	48'10"		1	C. Brown	Sburg	172'4"
2	T. Hancock	Columbus	45'3"		2	S. Robinson	Yoakum	141'5"
3	Fields	Rice	42'9"		3	Tovar	Rice	132'5"
4	Tovar	Rice	41'2"		4	H. Garvin	Yoakum	122'8"
5	A. Tamez	Columbus	40'6"		5	D. Schobel	Columbus	121'5"
6	Yoahum	Shiner	40'3"		6	Yoahum	Shiner	117'7"
								
Event: Long Jump					Event: Triple Jump			
Place	Contestant	School	Distance		Place	Contestant	School	Distance
1	J. Moore	Yoakum	23'11"		1	T. Love	Yoakum	44'3"
2	Taylor	Shiner	21'4"		2	L. Veloz	Sburg	43'9"
3	L. Hysaw	Yoakum	20'4 1/2"		3	I. Pope	Yoakum	43'5"
4	C. Schulman	Rice	20'1"		4	C. Barton	Weimar	41'4"
5	Nickerson	Wharton	19'9"		5	Haynes	Shiner	39'11"
6	B. Duarte	Sburg	19'		6	Palmer	Shiner	39'7"
								
Event: High Jump					Event: Pole Vault			
Place	Contestant	School	Height		Place	Contestant	School	Height
1	P. Hundl	El Campo	6'4"		1	K. Kolba	Yorktown	11'6"
2	T. Love	Yoakum	6'0"		2	P. Johnson	Yoakum	11"
3	W. Scott	Rice	5'10"		3	B. Gordon	Yoakum	11"
4	J. Miller	Shiner	5'8"		4	Willimas	Yorktown	11"
5	A. England	Hville	5'8"		5			
6					6			
								
Event: 2400m					Event: 4x100m Relay			
Place	Contestant	School	Time		Place	Contestant	School	Time
1	Lujan	Rice	11:37		1		Yoakum	42.67
2	Robles	Rice	11:53		2		Shiner	44.17
3	Olmes	Flatonia	12:28		3		Wharton	45.17
4	Rodriguez	Weimar	12:37		4		Rice	45.61
5					5		Yorktown	46.11
6					6		Weimar	46.27
								
Event: 800m					Event: 110m Hurdles			
Place	Contestant	School	Time		Place	Contestant	School	Time
1	Ramirez	Yoakum	02:11.5		1	Schulman	Rice	14.4
2	Quinney	Yoakum	02:13.6		2	Hundl	El Campo	14.52
3	Cook	Rice	02:15.1		3	Sinast	Yorktown	15.72
4	Carson	Shiner	02:16.9		4	Palmer	Shiner	16.4
5	Matthew	Shiner	02:17.7		5	Zeinert	Rice	16.55
6	Lopez	El Campo	02:20.0		6	Garvin	Yoakum	17.34
								
Event: 100m					Event: 4x200m Relay			
Place	Contestant	School	Time		Place	Contestant	School	Time
1	M. Jones	Yoakum	11.02		1		Yoakum	1:30
2	Hayes	Shiner	11.14		2		Wharton	1:35
3	J. Shorter	Columbus	11.15		3		Shiner	1:35
4	Thorbin B.	FA	11.34		4		Hville	1:36
5	E. Kittrell	Columbus	11.37		5		El Campo	1:38
6	S. Jarmon	Sburg	11.46		6		C. Hill	1:39
								
Event: 400m					Event: 300m Hurdles			
Place	Contestant	School	Time		Place	Contestant	School	Time
1	I. Pope	Yoakum	49.81		1	P. Hundl	El Campo	40.68
2	K. Wilson	Columbus	52.47		2	D. Taylor	Hville	41.46
3	G. Olive	Weimar	53		3	C. Schulman	Rice	42.18
4	K. Korenek	Rice	53.25		4	L. Hysaw	Yoakum	43.12
5	T. Phearse	Columbus	55.03		5	Palmer	Shiner	45.62
6	Morehead	Yorktown	55.81		6	J. Foster	El Campo	47.64
								
Event: 200m					Event: 1600m			
Place	Contestant	School	Time		Place	Contestant	School	Time
1	I. Pope	Yoakum	22		1	Ramirez	Yoakum	5:08
2	Taylor	Shiner	22.75		2	Quinney	Yoakum	5:10
3	T. Love	Yoakum	23.18		3	Taylor	Hville	5:16
4	Nickerson	Wharton	23.2		4	Vasquez	Rice	5:23
5	J. Shorter	Columbus	23.41		5	Olmos	Flatonia	5:27
6	A. England	Hville	23.5		6	Rodriguez	Weimar	5:28
								
								
								
								
								
Event: 4x400m Relay						Team Totals		
Place	Contestant	School	Time		Place	School	Points	
1		Yoakum	3:25		1	Yoakum	207	
2		Columbus	3:40		2	Rice 	84	
3		Weimar	3:40		3	Shiner	73	
4		Yorktown	3:43		4	Columbus	48	
5		El Campo	3:44		5	Yorktown	39	
6		Hville	4:08		6	El Campo	38	

Division:  Varsity Girls								
3/22/2018								
								
Event: Shot Put					Event: Discus			
Place	Contestant	School	Distance		Place	Contestant	School 	Distance
1	B. Berry	EB	32'8 1/2		1	J. Janczak	EB	98'4
2	R. Weishuhn	Columbus	30'8		2	A. Drummond	Hville	97'7
3	Elstner	Weimar	30'3 1/2		3	C. Jones	Columbus	92'9
4	B. Moses	Hville	29'1 1/2		4	R. Weishuhn	Columbus	91'8
5	K. Valchar	Sburg	29'1		5	B. Berry	EB	87'8
6	Koehn	Weimar	28'8		6	E. Beaird	EB	84'8
								
Event: Long Jump					Event: Triple Jump			
Place	Contestant	School	Distance		Place	Contestant	School	Distance
1	C. Karasek	EB	17'4"		1	B. Birdow	Hitchcock	35'
2	K. Fortenberry	EB	16'10"		2	K. Quinney	Yoakum	34'6
3	Rahel Bonds	Shiner	16'9"		3	T. Swoboda	EB	34'1
4	Sabrina Blaschke	Shiner	16'7"		4	K. Fortenberry	EB	33'9
5	G. Weido	Columbus	16'7"		5	C. Karasek	EB	32'2
6	Z. Talas	EB	16'4"		6	S. Ybarra	C. Hills	32'
					6	A. Taylor	Yoakum	32'
Event: High Jump					Event: Pole Vault			
Place	Contestant	School	Height		Place	Contestant	School	Height
1	Kyondra Miller	Shiner	5'2"		1			
2	D. Smith	EB	5'0"		2			
3	K. Zinast	Yorktown	5'0"		3			
3	A. Taylor	Yoakum	5'0"		4			
5	E. Otto	Sburg	4'8"		4			
6	B. Hollas	Sburg	4'8"		6			
								
Event: 2400m					Event: 4x100m Relay			
Place	Contestant	School	Time		Place	Contestant	School	Time
1	Fuechec	EB	12:58		1		EB	49.6
2	Petras	Yoakum	13:10.7		2		Hitchcock	50.72
3	Knezck	Yoakum	13:13.3		3	Blaschke, Miller	Shiner	51.18
4	Christ	EB	13:20.7		4	Machacek, Bonds	Rice	51.68
5	Compere	C. Hills	13:33.9		5		Weimar	51.87
6	Brooke Kloesel	Shiner	13:35.9		6		Yorktown	54.15
								
Event: 800m					Event: 110m Hurdles			
Place	Contestant	School	Time		Place	Contestant	School	Time
1	Rabius	EB	02:19.3		1	D. Smith	EB	15.38
2	Muzik	EB	02:25.7		2	K. Sinast	Yorktown	16.33
3	Anzaldua	Yoakum	02:35.1		3	Carely Hewig	Shiner	16.35
4	Mary Grosenbacher	Shiner	02:38.4		4	H. Day	Yorktown	16.59
5	LillianEagan	Shiner	02:39.8		5	G. Weido	Columbus	16.94
6	Novosad	Yoakum	02:40.1		6	A. Wagner	Hville	16.97
								
Event: 100m					Event: 4x200m Relay			
Place	Contestant	School	Time		Place	Contestant	School	Time
1	S. Blaschke	Shiner	12.24		1		EB	1:46
2	C. McDaniel	Hitchcock	12.49		2	Blaschke, Machacek	Shiner	1:49
3	S. Goodman	Hitchcock	12.52		3	Miller, McCarthy	Weimar	1:50
4	B. Freeman	Rice	12.93		4		Hitchcock	1:50
5	Garcia	Weimar	12.96		5		Hville	1:55
6	J. Johnson	Rice	13.02		6		Yoakum	1:58
								
Event: 400m					Event: 300m Hurdles			
Place	Contestant	School	Time		Place	Contestant	School	Time
1	R. Beaird	EB	59.84		1	E. Beaird	EB	46.77
2	K. Howell	Hville	1:02		2	Bailey Machacek	Shiner	49.4
3	B. Hollas	Sburg	1:03		3	K. Sinast	Yorktown	50.4
4	Muzik	EB	1:03		4	L. Marik	EB	50.71
5	L. Scott	Rice	1:04		5	A. Wagner	Hville	51.28
6	A. Daniels	Hitchcock	1:05		6	E. otto	Sburg	51.58
								
Event: 200m					Event: 1600m			
Place	Contestant	School	Time		Place	Contestant	School	Time
1	Fortenberry	EB	26.16		1	J. Rabius	EB	5:22
2	J. Johnson	Rice	26.81		2	Christ	EB	5:51
3	Pope	Flatonia	27.18		3	Anzaldua	Yoakum	5:54
4	Goodman	Hitchcock	28		4	Fuechec	EB	5:55
5	A. Patek	Hville	28.5		5	Novasad	Yoakum	5:58
6	Bonds	Flatonia	28.6		6	Knezek	Yoakum	6:00
								
								
								
								
								
Event: 4x400m Relay						Team Totals		
Place	Contestant	School	Time		Place	School	Points	
1		EB	4:01		1	East Bernard	224	
2	Wagner, 	Shiner	4:22		2	Shiner	95	
3	Grosenbacher	Rice	4:26		3	Hitchcock	53	
4	Miller	Hville	4:27		4	Yoakum	47.5	
5	McCarthy	Sburg	4:29		5	Hallettsvile	36.5	
6		Yoakum	4:34		6	Rice	35	
	

Swamp Relays								
Division:  JV Girls								
3/22/2018								
								
Event: Shot Put					Event: Discus			
Place	Contestant	School	Distance		Place	Contestant	School 	Distance
1	Rhodes	Weimar	29'4.5"		1	Hallie Herman	Shiner	81'7"
2	Hallie Hallie	Shiner	29'3"		2	S. Clark 	Yoakum	76'7"
3	Jenna Machacek	Shiner	27'8"		3	Jayme Kurtz	Shiner	75'0"
4	S. Clark	Yoakum	26'3"		4	E. Rojas	Yoakum	69'11"
5	A. Rauda	Wharton	25'10"		5	P. Coleman	Columbus	69'7"
6	Jayme Kurtz	Shiner	25'8"		6	A. Rauda	Wharton	69'1"
								
Event: Long Jump					Event: Triple Jump			
Place	Contestant	School	Distance		Place	Contestant	School	Distance
1	H. Pierman	Yoakum	14'8"		1	T. Koenig	EB	30'9"
2	J. Hall	Hville	14'8"		2	D. Turner	Sburg	30'4"
3	C. Coleman	Wharton	14'7 1/2"		3	Carissa Murrile	Shiner	28'10"
4	Carissa Murrile	Shiner	13'11"		4			
5	T. Koenig	EB	13'6 1/2"		5			
6	H. Byars	Yoakum	13'0"		6			
								
Event: High Jump					Event: Pole Vault			
Place	Contestant	School	Height		Place	Contestant	School	Height
1	E. Dillard	Columbus	4'6"		1			
2	Jacy Chrimson	Shiner	4'6"		2			
3	Jasmine Wright	Shiner	4'6"		3			
4	Malorie Harvey	Shiner	4'4"		4			
5	S. Smith	Columbus	4'4"		4			
6					6			
								
Event: 2400m					Event: 4x100m Relay			
Place	Contestant	School	Time		Place	Contestant	School	Time
1	Pilsner	Columbus	13:55.8		1		Wharton	52.55
2	Hancock	EB	14:03.7		2		Rice	54.61
3	Swiger	EB	14:38.1		3		Weimar	55.02
4	Hannah Pustka	Shiner	14:38.4		4	Murrile, Chrimson	Shiner	55.27
5	Grigar	EB	15:33.8		5	Harvey	Columbus	56.87
6	Clifford	Yoakum	15:38.3		6	Wright	Hitchcock	57.37
								
Event: 800m					Event: 110m Hurdles			
Place	Contestant	School	Time		Place	Contestant	School	Time
1	Acevedo	EB	02:47.0		1	L. Hendrick	Yorktown	18.82
2	Matula	Hville	02:52.0		2	Wagner	Hville	21.1
3	Cantu	Rice	02:52.3		3	M. Ardolino	Yoakum	22.69
4	Riley	EB	02:53.3		4			
5	Moreno	Yoakum	02:53.4		5			
6	Potts	EB	02:55.9		6			
								
Event: 100m					Event: 4x200m Relay			
Place	Contestant	School	Time		Place	Contestant	School	Time
1	J. Hall	Hville	12.66		1		Hville	1:54
2	C. Hargrove	Rice	13.09		2		Rice	1:57
3	A. Wilson	Rice	13.27		3		EB	1:58
4	K. Katley	Hitchcock	13.41		4	Murrile	Shiner	2:00
5	D. Odom	Wharton	13.43		5	Murphy,	Columbus	2:01
6	H. Bazar	FA	13.47		6	Herman		
						Wright		
Event: 400m					Event: 300m Hurdles			
Place	Contestant	School	Time		Place	Contestant	School	Time
1	Michalcik	Hville	1:09		1	Malorie Harvey	Shiner	55.28
2	Migura	Hville	1:12		2	C. Wagner	Hville	1:00
3	Garcia	Rice	1:12		3	M. Ardolino	Yoakum	1:01
4	Swiger	EB	1:13		4			
5		Sburg	1:14		5			
6	Cantu	Rice	1:15		6			
								
Event: 200m					Event: 1600m			
Place	Contestant	School	Time		Place	Contestant	School	Time
1	Chester	Weimar	27.5		1	Ellis	EB	6:17
2	C. Coleman	Wharton	28.41		2	Hannah Pustka	Shiner	6:26
3	D. Barrows	Wharton	28.83		3	Pilsner	Columbus	6:28
4	J. McAfee	Hville	28.88		4	Moreno	Yoakum	6:45
4	M. Hoskins	Wharton	28.88		5	Potts	EB	6:48
6	K. Katley	Hitchcock	29.12		6	Ardolino	Yoakum	6:55
								
								
								
								
								
Event: 4x400m Relay						Team Totals		
Place	Contestant	School	Time		Place	School	Points	
1		EB	4:37		1	Hallettsville	98	
2		Hville	4:39		2	Shiner	95	
3		Yoakum	4:54		3	East Bernard	91	
4	Murrile	Shiner	5:00		4	Yoakum	61	
5	Chrimson				5	Rice 	59	
6	Harvey				6	Wharton	47	

Swamp Relays								
Division:  JV Boys								
3/22/2018								
								
Event: Shot Put					Event: Discus			
Place	Contestant	School	Distance		Place	Contestant	School 	Distance
1	K. Hurd	Columbus	40'8 1/2"		1	Ratley	Yoakum	104'6"
2	Ratley	Yoakum	38'0"		2	Fortanelli	El Campo	103'9"
3	D. Davidson	Rice	37'6 1/2"		3	Robinson	Yoakum	102'6"
4	Robertson	Yoakum	36'9"		4	K. Hurd	Columbus	97'4"
5	C. Boehm	Yorktown	36'3"		5	Machecek	Shiner	93'8'
6	I. Evans	Columbus	36' 1/2"		6	Cowan	Shiner	93'7"
								
Event: Long Jump					Event: Triple Jump			
Place	Contestant	School	Distance		Place	Contestant	School	Distance
1	C. Byrnes	Yoakum	18"		1	Shorter	El Campo	38'9"
2	G. Waddle	Columbus	17'6"		2	Ramirez	Yorktown	37'3"
3	O. Paul	EC	17'5"		3	Osore	El Campo	37'1"
4	K. Garcia	Weimar	17'3.5"		4	K. Garcia	Weimar	36'7"
5	Shorter	EC	17'1.5"		5	C. Byrnes	Yoakum	36'6"
6	Ramirez	Yorktown	16'6.5"		6	J. Molina	Yoakum	32'6"
								
Event: High Jump					Event: Pole Vault			
Place	Contestant	School	Height		Place	Contestant	School	Height
1	K. Simms	Rice	5'8"		1			
2	D. Levi	Rice	5'8"		2			
3	H. Brasher	Hville	5'6"		3			
4	K. Chovanetz	Hville	5'4"		4			
4	Oldag	El Campo	5'4"		4			
6					6			
								
Event: 2400m					Event: 4x100m Relay			
Place	Contestant	School	Time		Place	Contestant	School	Time
1	Ramirez	Columbus	12:20		1		El Campo	46.93
2	Seibert	Shiner	12:23		2		Yoakum	47.06
3	Zepeda	Rice	12:56		3		Rice	48.21
4	Hernandez	Flatonia	14:10		4		Columbus	48.31
5	Jones	C. Neims	15:36		5		Wharton	49
6	Weise	Rice	16:37		6		Yorktown	49.68
								
Event: 800m					Event: 110m Hurdles			
Place	Contestant	School	Time		Place	Contestant	School	Time
1	Oldham	Sburg	02:22.2		1	B. Carter	Yoakum	17.69
2	Judd	Hville	02:24.3		2	K. Garcia	Weimar	19.09
3	Acosta	El Campo	02:27.3		3	Gee	Yorktown	19.56
4	Semian	Wharton	02:28.5		4	Salas	El Campo	20.15
5	Rosas	Weimar	02:28.6		5	B. Janacek	Sburg	20.7
6	Waldorf	Wharton	02:35.4		6	Smith	Sburg	20.96
								
Event: 100m					Event: 4x200m Relay			
Place	Contestant	School	Time		Place	Contestant	School	Time
1	B. Bosques	Yoakum	11.66		1		El Campo	1:38
2	C. Johnson	CN	11.68		2		Columbus	1:38
3	Waitz	Wharton	11.76		3		Hville	1:40
4	K. Sims	Rice	11.84		4		Yoakum	1:43
5	D. Jones NP	CN	11.88		5		Yorktown	1:47
6	D. Harper	Yoakum	11.97		6			
								
Event: 400m					Event: 300m Hurdles			
Place	Contestant	School	Time		Place	Contestant	School	Time
1	M. Duncan	Columbus	57.16		1	Garcia	Weimar	46.9
2	Cruz	Shiner	57.99		2	Peralta	Yorktown	48.31
3	J. Bretner	Columbus	58.03		3	Rauda	Wharton	48.97
4	Siemen	Wharton	58.47		4	H. Aston	Sburg	50.05
5	D. Levi	Rice	59.34		5	Oldag	El Campo	50.08
6	B. Duque	Weimar	01:00.3		6	N. Motal	Hville	50.97
								
Event: 200m					Event: 1600m			
Place	Contestant	School	Time		Place	Contestant	School	Time
1	Z. Leppin	Columbus	23.6		1	Ramirez	Columbus	5:22
2	Osore	El Campo	23.71		2	Judd	Hville	5:23
3	Sabrsula	El Campo	24.43		3	Rosas	Weimar	5:31
4	G. Waddle	Columbus	24.56		4	Seibert	Shiner	5:44
5	J. Thomas	Hville	24.75		5	Oldman	Sburg	5:52
6	B. Bosques	Yoakum	25.22		6	Garcia	FA	5:55
								
								
								
								
								
Event: 4x400m Relay						Team Totals		
Place	Contestant	School	Time		Place	School	Points	
1		Columbus	3:57		1	Columbus	117	
2		Yoakum	3:59		2	El Campo	112	
3		El Campo	4:02		3	Yoakum	103	
4		Hville	4:02		4	Rice 	53	
5		Rice	4:06		5	Hallettsville	47	
6					6	Weimar	35