Girls Distance Medley Relay
=======================================================================================================================================
Team Finals
=======================================================================================================================================
1 Corning 13:30.55
2 waverly 13:37.00
3 Horseheads 13:41.00
(Maggie Everett ,Chelsea Van Houten ,Abby Braiman ,Nikki Deiseroth )
4 Oneonta 13:46.05
(Beth Gollin ,Fable Booker ,Kim Scofield ,Jennifer Havens )
5 Dryden 13:55.37
(Anne McConnell ,Beth Schwab ,Hannah Wildenstein ,Sonja Pelton )
6 Elmira District 14:02.35
(Emily Noonan ,Marina Hable ,Lily Walton ,Elizabeth Merritt )
7 Trumansburg 14:07.39
(Danielle Peck ,Mackenzie Swartwood ,Maya Puleo ,Brianna VanSoest )
8 BGA 14:20.10
(Emily Knowles ,Carmen Myers ,Nikiah Gaydorus ,Isamarie Ramos )
9 Elmira District 14:47.65
(Maegan Sheets ,Julie Courtright ,Meghan Edwards ,Brianna Aspell )
10 Solvay Bearcats 15:06.99
11 Vestal 15:14.59
12 Marathon 15:28.02
(Nikki Hurlbert ,Erin Rundle ,Rachel Parker ,Elizabeth Jewiss )
13 Lansing 15:44.10
(Neila Thomas ,Elena Parkins ,Tara Miller ,Shanna Swanson )
14 Chenango Forks 16:17.78
(Yelena Pecheny ,Mary Kamp ,Becky Broderick ,Kristen Brooks )
15 Corning 16:39.84
Girls 300 Meter Dash
=======================================================================================================================================
Name Team Finals
=======================================================================================================================================
1 Lindsey Seymour Elmira District 41.56
2 Jennifer Jelic Oneonta 44.16
3 Shauna Murray Trumansburg 44.30
4 Cleo Daoud Norwich 44.46
5 Laura Quercia Marcellus 44.57
6 Erin Carney Newfield 45.13
7 Kayla Cronin-Jimenez (1Corning 45.20
8 Morgan Cluck Johnson City 45.32
9 Jasmine Green Horseheads 45.36
10 Anna Kuchera Vestal 45.71
11 Cassie Palladino Lansing 45.72
12 Tessa Williams Batavia High School 45.82
13 Tanya McGee Elmira District 45.84
14 Leah Elsbeck Oneonta 46.02
15 Kerri Conrad Dryden 46.66
16 Alexis Strong Corning 47.02
17 Sabrina Emms waverly 47.21
18 Meghan Woods Newfield 47.60
19 Ashley Martin Groton 47.66
20 Jenny Lee Windsor 47.92
21 Kayla Hager waverly 48.17
22 Victoria Parsons Norwich 48.18
23 Lovetta Smith Dryden 48.26
24 Molly Wolf Maine-Endwell 48.56
25 Jesse Jacob walton 48.68
26 Sara Auld Windsor 48.82
27 Jennifer Finch Chenango Forks 49.39
28 Holly Andrews BGA 49.59
29 Julia Hannon Elmira Notre Dame 49.60
30 Kaylee Williams Moravia 49.63
31 Cassandra Palumbo Corning 49.94
32 Carolyn Yonda Chenango Forks 49.96
33 Liz Wall Horseheads 50.20
34 Krystal Jackson Elmira District 50.26
35 Jessica Fisher walton 51.04
36 Jess Maltese Union Springs 51.60
37 Amelia McCaig Corning 51.63
38 Kaley Hoefferle Elmira Notre Dame 51.90
39 Brittany Thompson Moravia 52.08
40 Gina Bochicchio BGA 53.71
41 Rebecca Veninsky Marathon 56.37
42 Cassandra Parker Whitney Point 56.68
43 Naomi Pierce Groton 57.00
44 Toni Tardibone Union Springs 57.67
Girls 1500 Meter Run
=======================================================================================================================================
Name Team Finals
=======================================================================================================================================
1 Angela Jarvela Batavia High School 4:59.62
2 Mary Katherine Kulp Vestal 5:06.50
3 Taylor Hackett Maine-Endwell 5:10.15
4 Sarah Krizan Chenango Forks 5:11.12
5 Zoe Anderson Trumansburg 5:13.45
6 Blair Wigsten Lansing 5:14.58
7 Kristine Reed walton 5:17.05
8 Kathryn Shaw Lansing 5:17.62
9 Nikki Deiseroth Horseheads 5:19.40
10 Sara Colon Elmira District 5:20.42
11 Lani Nagle Corning 5:24.70
12 Meghan Cawley Maine-Endwell 5:30.69
13 Alicia Sutphin Vestal 5:30.90
14 Kristanna Peris Horseheads 5:30.91
15 Briana Lentkowski Elmira District 5:32.25
16 Sarah Spittler Norwich 5:46.24
17 Ingrid Peterson Elmira District 5:48.35
18 Dana Schmidt Johnson City 5:51.83
19 Alissa Garufi Oneonta 5:51.96
20 Mariah Morse Corning 5:56.99
21 Alison Mrowinski Solvay Bearcats 6:05.50
22 Lisa Deemer Oneonta 6:05.61
23 Eliza Hotchkiss-Yager Trumansburg 6:12.03
24 Cara Goslowski Solvay Bearcats 6:12.78
25 Syndey Mixon Corning 6:16.96
26 Sarah Taggart BGA 6:19.22
27 Tabitha Snider walton 7:00.88
Girls 4x55 Meter Shuttle Hurdle Relay
=======================================================================================================================================
Team Finals
=======================================================================================================================================
1 Batavia High School 37.72
(Cady Hume ,Allie VanBuren ,Danielle Siebert ,Chelsea Gerace )
2 waverly 37.97
3 Horseheads 38.71
(Samantha Swearingen ,Shelby Halm ,Jasmine Green ,Chelsea Van Houten )
4 Corning 38.86
5 Vestal 39.88
6 Oneonta 41.12
(Stephanie Birkhimer ,Theresa DiMartin ,Sherry Georgeson ,Beth Gollin )
7 Elmira District 44.58
(Marina Hable ,Amanda Fleming ,Shawnee Stage ,Amanda Wenrick )
8 Trumansburg 45.93
(Ariel Regnier ,Desiree Cochran ,Maura Slocum ,Sari Koppel )
9 Marathon 51.01
(Erin Rundle ,Rachel Parker ,,)
Girls 600 Meter Run
=======================================================================================================================================
Name Team Finals
=======================================================================================================================================
1 Mariah Brown waverly 1:44.59
2 Rachel Larson Corning 1:45.46
3 Saige Thomas Elmira District 1:46.32
4 Shatima Brown Elmira District 1:46.77
5 Kaylee Uhl waverly 1:47.17
6 Chelsea Gerace Batavia High School 1:47.36
7 Carmen Myers BGA 1:48.26
8 Morgan Cluck Johnson City 1:48.48
9 Amber Swartz Watkins Glen 1:49.53
10 Cassie Palladino Lansing 1:49.75
11 Abby Braiman Horseheads 1:50.11
12 Tina Clemente Solvay Bearcats 1:53.09
13 Lauren Ward Oneonta 1:53.81
14 Danielle Peck Trumansburg 1:54.59
15 Sara Vasisko Vestal 1:55.13
16 Fable Booker Oneonta 1:55.39
17 Elizabeth Smith Vestal 1:55.41
18 Ashley Martin Groton 1:55.47
19 Sarah Audinwood Horseheads 1:55.56
20 Brittany Camilo Elmira Notre Dame 1:56.28
21 Alexa Cary Windsor 1:56.78
22 Becky Broderick Chenango Forks 1:57.20
23 Lauren Schuppel walton 1:57.22
24 Christine Moore Corning 1:57.83
25 Tori Cain Dryden 1:57.99
26 Anna Salvagno Solvay Bearcats 1:58.22
27 Cori O'Connor walton 1:58.32
28 Jessica. Fusco Sidney 1:58.80
29 Emily Knowles BGA 1:58.91
30 Dana Schmidt Johnson City 1:59.82
31 Emily Qualey Elmira District 2:00.27
32 Sara Hahne Groton 2:02.23
33 Kourtney Turner Corning 2:03.87
34 Mary Kubinsky Elmira Notre Dame 2:04.30
35 Danielle Fox Dryden 2:06.31
36 Morgan Barrett Chenango Forks 2:07.87
37 Breanna Clark Batavia High School 2:08.56
38 Elodie Eid Corning 2:09.03
39 Nikki Hurlbert Marathon 2:10.90
40 Brittany Thompson Moravia 2:12.43
41 Karrah Pfeiffer Whitney Point 2:16.09
Girls 55 Meter Dash
=======================================================================================================================================
Name Team Finals
=======================================================================================================================================
1 Lindsey Seymour Elmira District 07.45
2 Tyquesha Bellamy Maine-Endwell 07.84
3 Erin Carney Newfield 07.88
4 Kayla Prochnow Trumansburg 07.91
5 Kaylee Williams Moravia 08.47
6 Felicia Hertzog Chenango Forks 08.78
1 Kamari Canady Binghamton High School 07.52
2 Taylor Pierson Elmira District 07.63
3 Katie Harvey Dryden 07.90
4 Arianna Scaptura Horseheads 08.09
5 Kim Kirkpatrick Solvay Bearcats 08.23
6 Diana Clayberger Corning 08.33
7 Jennifer Finch Chenango Forks 08.42
8 Shelby Tubbs waverly 08.59
1 Alexis Strong Corning 07.77
2 Shelby Cleaveland Oneonta 07.87
3 Taylor Cappello Windsor 07.91
4 Cierra Jensen Dryden 07.92
5 Cassandra Palumbo Corning 08.09
6 Brianna Ferchen Oneonta 08.11
7 Alexis Porter Corning 08.32
8 Chelsea Porter Vestal 08.40
1 Allie VanBuren Batavia High School 07.57
2 Erica Williams Batavia High School 07.60
3 Amber Royce Trumansburg 07.94
4 Emily Selby Maine-Endwell 08.01
5 Julie Courtright Elmira District 08.09
6 Katie Benenati Norwich 08.13
7 Jessica Fisher walton 08.69
1 Adrianna Cratsley Elmira Notre Dame 08.31
2 Jeannine McCollum BGA 08.51
3 Haily Holcolm Solvay Bearcats 08.52
4 Abby Shepard Horseheads 08.55
5 Julia Hannon Elmira Notre Dame 08.61
6 Elena Parkins Lansing 08.68
1 Jess Maltese Union Springs 08.71
2 Christina Bochicchio(09BGA 08.73
3 Twania Kitching Elmira District 08.89
4 Niki Gain Lansing 09.16
1 Kathryn Haessner Moravia 09.08
2 Amanda Miller Whitney Point 09.50
3 Amber Miller Whitney Point 10.05
4 Heather Lewis Marathon 10.59
1 Lindsey Seymour Elmira District 07.30
2 Kamari Canady Binghamton High School 07.39
3 Allie VanBuren Batavia High School 07.55
4 Erica Williams Batavia High School 07.60
5 Taylor Pierson Elmira District 07.66
6 Alexis Strong Corning 07.78
7 Tyquesha Bellamy Maine-Endwell 07.81
8 Shelby Cleaveland Oneonta 07.91
Girls 1500 Meter Race Walk
=======================================================================================================================================
Name Team Finals
=======================================================================================================================================
1 Ashley Hill Batavia High School 8:20.99
2 Laura Flood Watkins Glen 8:26.63
3 Alexis VanOsdol Elmira District 8:39.35
4 Julia Simcoe Norwich 8:52.58
5 Lily Walton Elmira District 8:58.00
6 Colleen Hait Oneonta 9:03.51
7 Rose Chevalier Horseheads 9:11.70
8 Shannon Curley Norwich 9:23.70
9 Alene Houghton Horseheads 9:23.77
10 Sarah Hess Elmira District 9:25.17
11 Katie McMillen Trumansburg 9:25.33
12 Marley Kingsbury Elmira District 9:39.82
13 Nicole O'Connell Corning 9:39.86
14 Mariah Morse Corning 9:47.10
15 Kourtney Turner Corning 9:48.48
16 Elisabeth Seamon Trumansburg 9:56.66
17 Emily Bauerle BGA 9:57.25
18 Alyssa Hawras Chenango Forks 10:11.92
19 Samantha. Burns Sidney 10:20.46
20 Whitney McKay Corning 10:23.19
21 Brittany Baird waverly 10:31.15
22 Billie Risboskin waverly 10:46.75
23 Stephanie Knowles BGA 10:46.91
Girls 1000 Meter Run
=======================================================================================================================================
Name Team Finals
=======================================================================================================================================
1 Hilary Swartwood Trumansburg 3:08.64
2 Angela Jarvela Batavia High School 3:09.02
3 Elizabeth Jewiss Marathon 3:10.97
4 Beth Schwab Dryden 3:12.54
5 Isamarie Ramos BGA 3:21.72
6 Kristine Reed walton 3:22.70
7 Hannah Wildenstein Dryden 3:23.05
8 Sarah Krizan Chenango Forks 3:24.42
9 Chasante Jones Elmira District 3:24.49
10 Kim Scofield Oneonta 3:24.71
11 Courtney Ward waverly 3:26.08
12 Kristen Brooks Chenango Forks 3:26.63
13 Blair Wigsten Lansing 3:27.18
14 Alexandra Nagle Corning 3:27.42
15 Jennifer Hamilton Corning 3:27.68
16 Riddley Schirm Batavia High School 3:29.38
17 Briana Lentkowski Elmira District 3:30.70
18 Brenna Hahne Groton 3:30.82
19 Alicia Sutphin Vestal 3:34.36
20 Meghan Edwards Elmira District 3:34.40
21 Michelle Li Horseheads 3:37.73
22 Trisha Stewart waverly 3:37.77
23 Brianna Aspell Elmira District 3:42.39
24 Hollie Noteboom Newfield 3:46.07
25 Rachel Bomysoad Vestal 3:46.25
26 Shayna Gray Vestal 3:48.71
27 Erin Glotzer Oneonta 3:49.02
28 Cara Boothroyd Maine-Endwell 3:49.76
29 Katie Roskoff Solvay Bearcats 3:50.96
30 Allison Cronk Groton 3:53.51
31 Samantha DuMond walton 4:01.07
32 Toni Tardibone Union Springs 4:04.47
33 Alyssia Muhammad Corning 4:09.33
34 Carley Whiteman Corning 4:16.09
35 Chelsea Fields Trumansburg 4:25.95
Girls 3000 Meter Run
=======================================================================================================================================
Name Team Finals
=======================================================================================================================================
1 Abbi Loper Horseheads 11:21.95
2 Sara Colon Elmira District 11:25.30
3 Elizabeth Merritt Elmira District 11:26.54
4 Lani Nagle Corning 11:34.88
5 Claire Clemons Horseheads 11:44.36
6 Kathryn Shaw Lansing 11:51.48
7 Shanna Swanson Lansing 11:51.90
8 Zoe Anderson Trumansburg 11:53.61
9 Amber Swartz Watkins Glen 12:01.88
10 Molly Bomysoad Harpursville 12:05.37
11 Lauren Gates Vestal 12:05.48
12 Maya Puleo Trumansburg 12:17.13
13 Adri Hartung Maine-Endwell 12:20.72
14 Natsuko Suzuki Vestal 12:24.57
15 Alexis Kindig Batavia High School 12:46.56
16 Lisa Deemer Oneonta 13:13.40
17 Alissa Garufi Oneonta 13:19.09
18 Syndey Mixon Corning 13:44.06
19 Cara Goslowski Solvay Bearcats 13:50.67
Girls 1600 Meter Sprint Medley Relay
=======================================================================================================================================
Team Finals
=======================================================================================================================================
1 Batavia High School 4:25.84
(Tessa Williams ,Shannon Schmit ,Allie VanBuren ,Angela Jarvela )
2 waverly 4:30.24
3 Elmira District 4:31.65
(Tanya McGee ,Saige Thomas ,Lindsey Seymour ,Emily Noonan )
4 Vestal 4:33.96
5 BGA 4:36.81
(Holly Andrews ,Julia Knapp ,Nikiah Gaydorus ,Isamarie Ramos )
6 Dryden 4:38.17
(Katie Harvey ,Kerri Conrad ,Hannah Wildenstein ,Beth Schwab )
7 Oneonta 4:38.39
(Beth Gollin ,Jennifer Havens ,Leah Elsbeck ,Jennifer Jelic )
8 Corning 4:41.46
9 Trumansburg 4:44.28
(Kayla Prochnow ,Amber Royce ,Mackenzie Swartwood ,Brianna VanSoest )
10 Horseheads 4:48.52
(Samantha Swearingen ,Laura Cicotti ,Jasmine Green ,Nikki Deiseroth )
11 walton 4:57.48
(Jessica Fisher ,Cori O'Connor ,Lauren Schuppel ,Jesse Jacob )
12 Elmira Notre Dame 4:57.61
(Julia Hannon ,Adrianna Cratsley ,Emily Morgan ,Brittany Camilo )
13 Groton 5:01.89
14 Elmira District 5:04.40
(Julie Courtright ,Sarah Moore ,Krystal Jackson ,Maegan Sheets )
15 Solvay Bearcats 5:04.59
16 Corning 5:24.17
17 Chenango Forks 5:30.35
(Ashley Pasternak ,Lindsey Crawford ,Yelena Pecheny ,Morgan Barrett )
18 Whitney Point 5:35.39
(Gretchen Barrett ,Mandi Brown ,Stacey Davis ,Nadiya Logvis )
Girls Long Jump
=======================================================================================================================================
Name Team Finals
=======================================================================================================================================
1 Shatima Brown Elmira District 16'01.25"
2 Taylor Pierson Elmira District 15'07.25"
3 Shauna Murray Trumansburg 15'06.25"
4 Khaliliah Cheatham Corning 15'06.00"
5 Ariel Regnier Trumansburg 14'09.00"
6 Samantha Engel Dryden 14'08.50"
7 Taylor Harkness Batavia High School 14'08.25"
8 Nadiya Logvis Whitney Point 14'07.00"
9 Emily Selby Maine-Endwell 14'05.75"
10 Emily Seltzer Dryden 14'02.00"
11 Julia Knapp BGA 13'11.50"
12 Brianna Ferchen Oneonta 13'11.25"
13 Hailey Smith Corning 13'10.75"
14 Arianna Scaptura Horseheads 13'10.00"
15 Felicia Hertzog Chenango Forks 13'09.75"
16 Shelby Cleaveland Oneonta 13'08.25"
17 Olivia Frank Vestal 13'07.75"
18 Megan McAvoy Norwich 13'03.75"
19 Meghan Woods Newfield 13'03.75"
20 Erin Carney Newfield 13'03.50"
21 Jenaya Charles Sidney 13'03.00"
22 Sarah DeMaria Binghamton High School 13'02.50"
23 Serena Emms waverly 13'02.00"
24 Sabrina Emms waverly 13'02.00"
25 Sarah Audinwood Horseheads 13'01.25"
26 Karla Paul BGA 12'11.50"
27 Alexa McKan Binghamton High School 12'09.25"
28 Kathryn Haessner Moravia 12'04.50"
29 Marissa Noe Groton 12'01.25"
30 Jennifer Roche Corning 11'09.00"
31 Emily Morgan Elmira Notre Dame 11'08.00"
32 Jennifer Finch Chenango Forks 11'07.25"
33 Samantha. Burns Sidney 11'05.00"
34 Larissa Garcia Solvay Bearcats 11'02.25"
35 Romana Rojikova Whitney Point 10'08.00"
36 Toni Tardibone Union Springs 9'01.50"
37 Heather Lewis Marathon 8'00.50"
Girls Triple Jump
=======================================================================================================================================
Name Team Finals
=======================================================================================================================================
1 Shatima Brown Elmira District 35'06.50"
2 Samantha Engel Dryden 34'01.00"
3 Shauna Murray Trumansburg 32'11.00"
4 Hailey Smith Corning 32'07.25"
5 Heidi Stahl Vestal 31'11.50"
6 Olivia Frank Vestal 31'08.00"
7 Stephanie Birkhimer Oneonta 31'07.00"
8 Arianna Scaptura Horseheads 31'00.00"
9 Danielle Siebert Batavia High School 30'05.75"
10 Emily Selby Maine-Endwell 30'04.00"
11 Kim Scofield Oneonta 29'11.00"
12 Sabrina Emms waverly 29'08.00"
13 Niki Gain Lansing 29'08.00"
14 Alexa McKan Binghamton High School 29'05.50"
15 Ashley Hill Batavia High School 29'02.00"
16 Erin Rundle Marathon 28'11.50"
17 Jennifer Roche Corning 28'08.50"
18 Nicole Rossi Trumansburg 27'10.00"
19 Nadiya Logvis Whitney Point 27'00.50"
20 Kayla Hager waverly 27'00.00"
21 Mykayla Perotti Solvay Bearcats 26'10.00"
22 Sydney O'Mera Solvay Bearcats 25'04.25"
23 Kathryn Haessner Moravia 23'04.75"
24 Jess Maltese Union Springs 23'03.50"
Girls High Jump
=======================================================================================================================================
Name Team Finals
=======================================================================================================================================
1 Kayla Prochnow Trumansburg 5'00.00"
2 Tyquesha Bellamy Maine-Endwell 5'00.00"
3 Mary Kamp Chenango Forks 4'08.00"
4 Genevieve Sullivan Trumansburg 4'08.00"
5 Blair Wigsten Lansing 4'06.00"
6 Niki Gain Lansing 4'06.00"
7 Taylor Harkness Batavia High School 4'06.00"
8 Heidi Stahl Vestal 4'06.00"
9 Beitris McKeon waverly 4'06.00"
10 Sarah Belancsik Johnson City 4'04.00"
11 Elizabeth Smith Vestal 4'04.00"
12 Brittany Thompson Moravia 4'04.00"
13 Sarah DeMaria Binghamton High School 4'04.00"
14 Hailey Smith Corning 4'04.00"
15 Theresa DiMartin Oneonta 4'04.00"
16 Megan Casler Horseheads 4'04.00"
17 Karla Paul BGA 4'04.00"
18 Kelli Vachon Maine-Endwell 4'02.00"
Girls Pole Vault
=======================================================================================================================================
Name Team Finals
=======================================================================================================================================
1 Lindsay Petry Lansing 9'06.00"
2 Autumn Johnson waverly 9'00.10"
3 Jessica. Fusco Sidney 9'00.00"
4 Sherry Georgeson Oneonta 8'00.10"
5 Taylor Cappello Windsor 8'00.10"
6 Alex Seymour Dryden 8'00.09"
7 Kendra Burke waverly 8'00.00"
8 Chelsea Gerace Batavia High School 8'00.00"
9 Anna Pausch Trumansburg 8'00.00"
10 Elisabeth Seamon Trumansburg 7'06.00"
11 Abigail Frateshci Solvay Bearcats 7'00.00"
12 Kayla Cronin-Jimenez Corning 7'00.00"
13 Carley Whiteman Corning 6'06.00"
14 Carolyn Yonda Chenango Forks 6'06.00"
15 Ariel Roys Chenango Forks 6'06.00"
Girls Shot Put
=======================================================================================================================================
Name Team Finals
=======================================================================================================================================
1 Brianne Paganello Batavia High School 31'03.50"
2 Maura Chmielowiec Batavia High School 30'02.00"
3 Brittany Hagerman Windsor 29'03.00"
4 Kenyon Merriwether Vestal 28'02.00"
5 Savannah Cook Corning 28'00.00"
6 Haley Ballard Whitney Point 27'06.00"
7 Mary Stephens Elmira District 27'00.50"
8 Amber Flint Vestal 26'08.00"
9 Christina Musshafen Elmira Notre Dame 26'07.00"
10 Megan Frisbee Elmira District 26'02.00"
11 Alyssia Muhammad Corning 26'00.00"
12 Amanda Vesely Maine-Endwell 25'10.50"
13 Ariel Regnier Trumansburg 25'10.00"
14 Kristin Wentzell Windsor 25'09.00"
15 Raelene Hillick Newfield 25'08.00"
16 Megan McAvoy Norwich 25'07.00"
17 Brittney Merritt Whitney Point 25'06.00"
18 Jessica Kallenborn Horseheads 25'04.25"
19 Jamie Card Chenango Forks 25'03.50"
20 Victoria Konze Oneonta 25'01.00"
21 Rebecca Greenberg Horseheads 24'10.00"
22 Lydia Shea Lansing 24'08.00"
23 Rebecca Bowers Elmira District 24'05.50"
24 Shalissa Peterson Corning 24'04.50"
25 Arlene Boruchowitz Trumansburg 23'07.50"
26 Molly Sweeney Corning 23'00.50"
27 Jessica. Fusco Sidney 23'00.00"
28 Cherelle Loucks Elmira District 22'11.50"
29 Samantha Fish Newfield 22'11.00"
30 Stephanie Knowles BGA 22'08.00"
31 Caiti Anderson BGA 22'04.00"
32 Adrianna Cratsley Elmira Notre Dame 22'03.00"
33 Jillian Truex Chenango Forks 21'10.50"
34 Jess DeLuna Moravia 21'04.25"
35 Shannon Curley Norwich 20'10.00"
36 Samantha Mullineaux Sidney 20'08.50"
37 Haley Groat walton 20'02.00"
38 Billie Risboskin waverly 20'00.00"
39 Mariah Brisbois Watkins Glen 19'09.00"
40 Charlotte McKane Oneonta 17'00.50"
Boys Distance Medlay Relay
=======================================================================================================================================
Team Finals
=======================================================================================================================================
1 Vestal 11:04.74
2 Windsor 11:06.66
(David Bates ,Tony Griswold ,Russell Shirley ,Brian Svoboda )
3 Oneonta 11:16.26
(Jesse Hamway ,Zach Rabeler ,Ryan Gracy ,Pat Jeffries )
4 Horseheads 11:17.21
(JT McMaster ,Connor Jansen ,Mark Hallstrom ,Brian Crimmins )
5 waverly 11:19.01
6 Elmira District 11:26.47
(Matt Moody ,David Chorpenning ,Cody McCarty ,Cory McCarty )
7 Corning 11:27.43
8 Lansing 11:27.61
(Ben Eisenhut ,Adrian Boeheim ,Edward Potter ,Jon Cleveland )
9 BGA 11:50.21
(Connor Fuller ,Mike Loitsch ,Ben Roosa ,Sam Kane )
10 Maine-Endwell 11:54.81
11 Batavia High School 11:55.10
(Rob Freeman ,Evan Sutherland ,Justin Cotter ,Jon Laird )
12 Solvay Bearcats 12:01.45
13 Trumansburg 12:10.98
14 Norwich 12:27.54
(Sean Gagnon ,Tony Loscavio ,Max Morse ,Mike Barnes )
15 Johnson City 12:30.93
16 Watkins Glen 12:31.71
(Josh Langley ,Shane Smith ,Devon Shaw ,Nick Sorensen )
17 Corning 12:39.28
18 Harpursville 12:59.88
(Jim Kelley ,Jason Brutovsky ,Deon Wood ,Jason Planavsky )
Boys 300 Meter Dash
=======================================================================================================================================
Name Team Finals
=======================================================================================================================================
1 Mike Quercia Marcellus 36.51
2 Josh Norris BGA 37.55
3 Brandon Winter Union Springs 37.89
4 mike weaver Elmira District 38.21
5 Brennan Edmonds Trumansburg 38.22
6 Devonte Rolle Batavia High School 38.23
7 Terel Marshburn Elmira District 38.27
8 Andrew. Searles Sidney 38.52
9 Eric Mack Watkins Glen 39.26
10 Dana Ferranti Chenango Forks 39.54
11 Kris Jones Batavia High School 39.64
12 Sean Swartwood waverly 40.42
13 Doug DiMartin Oneonta 40.44
14 Josh Cavaluzzi Horseheads 40.46
15 Gage Bush Groton 40.76
16 Tyric Bellamy Maine-Endwell 40.79
17 Andrew Ortiz Corning 40.93
18 Shane Groom Union Springs 41.05
19 Adrian Jackson Binghamton High School 41.07
20 Kevin Flaherty walton 41.17
21 Tyler Isaacs Watkins Glen 41.26
22 Whit Ives Trumansburg 41.57
23 Vlad Mellon Maine-Endwell 41.60
24 Robert Stoughton Groton 41.86
25 Dan Hyland waverly 41.97
26 Jade Marhaba Vestal 42.00
27 Anthony Jackson Binghamton High School 42.09
28 Philip O'Dell Elmira District 42.32
29 Joe Simek Johnson City 42.36
30 Cameron Prime Norwich 42.54
31 Marcus Quesada Elmira Notre Dame 42.70
32 David Smith Corning 42.87
33 Xavier Mustico Elmira Notre Dame 42.98
34 Josh Gabriel Johnson City 43.07
35 Elijah Cherry Corning 43.15
36 Ethan. Green Sidney 43.18
37 Zach Beck Whitney Point 43.36
38 Eric Goodrich Solvay Bearcats 43.64
39 Brent Fuller BGA 43.95
40 Tim Bemis Oneonta 44.86
41 Zach Williamson Horseheads 45.87
42 Jared Doxey Marathon 45.99
43 Dylan Severson Harpursville 46.05
44 Ming Tian walton 46.15
45 David Stermer Chenango Forks 46.61
46 Peter Thompson Corning 47.17
47 Cale Henry Newfield 49.42
48 Taylor Ryan Marathon 53.28
Boys 1600 Meter Run
=======================================================================================================================================
Name Team Finals
=======================================================================================================================================
1 Chad Noelle Greene 4:32.74
2 Evan VanOsdol Elmira District 4:41.83
3 Chris Burnett BGA 4:46.83
4 Brian Crimmins Horseheads 4:50.20
5 Daniel Stackman Trumansburg 4:50.23
6 Austin Holbrook Corning 4:50.95
7 Ian Tolan Binghamton High School 4:50.96
8 Will Mullen waverly 4:53.77
9 Andrew Bohunicky Maine-Endwell 4:53.99
10 Kyle Howerton Vestal 4:57.60
11 Joe DiFabio Elmira Notre Dame 4:59.24
12 James Leisenring Batavia High School 4:59.86
13 Brian Jennings Vestal 5:00.24
14 Zach Casper Union Springs 5:01.17
15 Ben Donnelly walton 5:02.78
16 Zach Williams Corning 5:03.50
17 Ben Gollin Oneonta 5:06.11
18 John Bell Marcellus 5:07.74
19 Matt Trifoso Corning 5:09.98
20 Dan Cleary Elmira Notre Dame 5:10.27
21 Greg Nostrand Dryden 5:11.43
22 Aaron Stearns Elmira District 5:12.65
23 John Prodromidis Elmira District 5:15.03
24 Kevin McIntee Johnson City 5:15.26
25 Peter Cifaratta Solvay Bearcats 5:15.77
26 Jimmy Root waverly 5:16.49
27 Matt Cregan Solvay Bearcats 5:18.03
28 Griffen Rule Oneonta 5:22.79
29 Jon Price Corning 5:22.83
30 Jamie Zieno Norwich 5:24.17
31 Robert Leonard Windsor 5:27.46
32 Theodore Moore Groton 5:27.89
33 Sam Alonso Whitney Point 5:29.37
34 Jason Planavsky Harpursville 5:30.98
35 Jacob Kotler Trumansburg 5:35.19
36 Alex Rundle Watkins Glen 5:35.24
37 Andrew Doxey Marathon 5:36.12
38 Mike Laureanti Norwich 5:39.16
39 Michael Graham Elmira District 5:40.17
40 Alec Iacobucci Lansing 5:42.45
41 Jason Yahn Lansing 5:45.79
42 Christopher Nedlik Binghamton High School 5:47.77
43 Tyler Silverio Moravia 5:55.08
44 Larry Morris Watkins Glen 5:55.12
45 Ben Daniels Chenango Forks 5:58.96
46 Jack Hillenbrand BGA 6:01.21
47 Matt Braiman Horseheads 6:01.80
48 Dan Hurlbert Marathon 6:12.02
49 Ben Haskell Chenango Forks 6:31.19
50 Joe Guerrette Moravia 6:33.50
51 Peter Phraner walton 6:34.93
Boys 4x55 Meter Shuttle Hurdle Relay
=======================================================================================================================================
Team Finals
=======================================================================================================================================
1 Trumansburg 34.87
(Greg Addicott ,Brennan Edmonds ,Austin Ridley ,Cody Scott )
2 waverly 35.64
3 Elmira District 38.86
(David Miller ,Robert Quick ,Adam Ravert ,David Chorpenning )
4 Sidney 39.36
(Andrew Searles ,Cody Bourn ,Ethan. Green ,Tyler Budine )
5 Horseheads 39.62
(Matteo Scaptura ,Josh Cavaluzzi ,Jake Frederick ,Michael Cantando )
6 Corning 41.11
7 Lansing 44.47
(Jon Cleveland ,Edward Potter ,Alex Rogers ,Adrian Boeheim )
8 Watkins Glen 57.87
(Adrein Bergling ,Adam Meierjurgen ,Larry Morris ,Brandon Lucia )
Boys 600 Meter Run
=======================================================================================================================================
Name Team Finals
=======================================================================================================================================
1 Mike Quercia Marcellus 1:21.34
2 Jacob Eaton-Hall Elmira District 1:23.14
3 Mark Hallstrom Horseheads 1:25.90
4 Tyler Beck Dryden 1:26.69
5 Austin O'Brien Dryden 1:29.25
6 Brennan Chambers walton 1:30.43
7 Cedric Forbes Corning 1:30.95
8 Dan Porter Vestal 1:31.14
9 Matt Murray Norwich 1:32.10
10 Leo Ayres waverly 1:32.10
11 Josh Raney Harpursville 1:32.64
12 Justin Cotter Batavia High School 1:32.93
13 Ian McMahon waverly 1:33.47
14 Rob Freeman Batavia High School 1:33.97
15 Cody McCarty Elmira District 1:34.18
16 Mat Morse Solvay Bearcats 1:34.22
17 Tyler Layton Maine-Endwell 1:36.52
18 Gene Sperber Windsor 1:36.84
19 Damian Archie Binghamton High School 1:37.26
20 Keegan Coughlin Johnson City 1:37.31
21 Shane Smith Watkins Glen 1:37.61
22 Shawn Kelly BGA 1:39.25
23 Chris Nagel Elmira Notre Dame 1:39.58
24 Logan Osterhoudt Oneonta 1:40.07
25 Sean Gagnon Norwich 1:40.09
26 Seamus Murphy Oneonta 1:40.44
27 Tony Griswold Windsor 1:40.90
28 Rahim Shah Johnson City 1:41.16
29 Andres Rodriquez Maine-Endwell 1:41.41
30 Alex Rogers Lansing 1:42.38
31 Noah Chauvin Corning 1:42.72
32 Tyler Lilly Trumansburg 1:42.72
33 Tim Maguire walton 1:43.45
34 Alex Barton Corning 1:43.77
35 Gus Walker Union Springs 1:43.83
36 Nathan Pardoe Whitney Point 1:44.00
37 Stephen Armstrong Horseheads 1:45.21
38 Legend Williams Binghamton High School 1:49.08
39 Tyler Taft Elmira District 1:52.86
40 Ben Bloodgood Watkins Glen 1:52.91
41 Sean Reilly Corning 1:53.89
42 Kevin Rounds Chenango Forks 1:54.09
43 Cody Haner Harpursville 1:54.67
44 Tyler Silverio Moravia 1:55.23
45 Nathan Muka Lansing 1:59.85
46 Taylor Ryan Marathon 2:02.60
47 Braxton Perry Elmira District 2:06.35
48 Brendan Simpson Elmira Notre Dame 2:07.30
Boys 55 Meter Dash
=======================================================================================================================================
Name Team Finals
=======================================================================================================================================
1 Mark Feggins Windsor 06.88
2 Ignatiy Orlovskiy Binghamton High School 07.05
3 Taylor Delperuto Solvay Bearcats 07.05
4 Dylan Balcome Trumansburg 07.09
5 Steven Walker Vestal 07.35
6 Sean McAndrew Maine-Endwell 07.36
7 Isaac Gatto Harpursville 07.44
8 Steve Buice Elmira Notre Dame 07.46
1 Zach Tietge Corning 06.86
2 Greg Addicott Trumansburg 06.93
3 mike weaver Elmira District 07.08
4 Ray Williams Batavia High School 07.12
5 Lional Combs Johnson City 07.18
6 Travis Smith Lansing 07.35
7 Donald Kopp Whitney Point 07.36
8 Zac Gage Chenango Forks 07.38
1 Camryn Brown Harpursville 07.17
2 Dana Ferranti Chenango Forks 07.24
3 Aaron Rodriquez Vestal 07.37
4 Aaron Murphy Oneonta 07.38
5 Cody Stroell Horseheads 07.44
6 Tyric Bellamy Maine-Endwell 07.52
7 Joe Daughmer Watkins Glen 07.56
1 Adam Ravert Elmira District 07.82
2 Trevor Bronson Whitney Point 07.87
3 Marino Hogan Windsor 08.00
1 Donovan Jackson Dryden 07.48
2 Phillip Ryan Newfield 07.50
3 Eddie Castillo walton 07.63
4 Elijah Cherry Corning 07.68
5 Dan Hyland waverly 07.71
6 Adrein Bergling Watkins Glen 07.75
1 Nick Weinstein Corning 07.67
2 Ming Tian walton 07.99
3 Cameron Libby Elmira District 08.07
4 Pat Carroll Union Springs 08.89
5 John Dermody Norwich 09.83
1 Seth. Green Sidney 07.61
2 Bill Marcy Elmira Notre Dame 07.70
3 Chris Dungey Union Springs 07.71
4 Rich Northrop waverly 07.76
5 Salvador Tellez Corning 07.87
1 Zach Tietge Corning 06.79
2 Mark Feggins Windsor 06.80
3 Francisco Martinez Batavia High School 06.92
4 Greg Addicott Trumansburg 06.93
5 Josh Norris BGA 06.97
6 Taylor Delperuto Solvay Bearcats 07.02
7 Camryn Brown Harpursville 07.04
8 Ignatiy Orlovskiy Binghamton High School 07.14
Boys 1000 Meter Run
=======================================================================================================================================
Name Team Finals
=======================================================================================================================================
1 Jarred Cornfield Corning 2:33.38
2 Chad Noelle Greene 2:41.22
3 Chris Burnett BGA 2:43.69
4 Evan VanOsdol Elmira District 2:43.77
5 Travis Elston waverly 2:43.91
6 Cory McCarty Elmira District 2:44.29
7 Jade Marhaba Vestal 2:44.43
8 Tim Banach Corning 2:48.97
9 Connor Jansen Horseheads 2:50.11
10 Tommy Cutia Dryden 2:53.67
11 Josh Miller Vestal 2:54.35
12 Cody Primmer Oneonta 2:54.98
13 Jon Laird Batavia High School 2:56.93
14 Ben Roosa BGA 2:57.91
15 Brian Svoboda Windsor 2:59.54
16 Ryan Carl Corning 2:59.67
17 Josh Terry Union Springs 3:00.52
18 Greg Nostrand Dryden 3:01.48
19 Cole Mensch waverly 3:03.97
20 Dan Cleary Elmira Notre Dame 3:04.29
21 Kendall Miller Lansing 3:05.39
22 Graeme Gowland Binghamton High School 3:05.63
23 Mathew Clor Batavia High School 3:05.83
24 Evan Mosher Harpursville 3:07.98
25 Andrew Young Corning 3:08.77
26 Jim Kelley Harpursville 3:09.09
27 Mike Barnes Norwich 3:09.23
28 Theodore Moore Groton 3:09.80
29 Tim Kilmer walton 3:11.06
30 Casey Swartz Horseheads 3:12.49
31 Andrew Kovach Binghamton High School 3:12.64
32 Josh Langley Watkins Glen 3:13.60
33 Matt Battaglia Solvay Bearcats 3:14.66
34 Zach Taber Trumansburg 3:16.53
35 Alex Rundle Watkins Glen 3:17.41
36 Connor Scott Newfield 3:18.93
37 Shaan Amin Elmira Notre Dame 3:22.23
38 Tyler Silverio Moravia 3:23.25
39 Mitchell Laughlin Newfield 3:26.75
40 Yusong Liu Lansing 3:28.11
41 David Stermer Chenango Forks 3:28.94
42 Ben Daniels Chenango Forks 3:32.87
43 Nick Murray Norwich 3:40.07
44 Jahangir Hussain Elmira District 3:42.92
45 Cody Hathaway Elmira District 3:49.95
46 Dan Hurlbert Marathon 3:50.84
Boys 3200 Meter Run
=======================================================================================================================================
Name Team Finals
=======================================================================================================================================
1 Matt Moody Elmira District 10:06.88
2 Ben Snodgrass Vestal 10:12.76
3 Shaun Kurcoba Elmira District 10:24.38
4 Jon Cleveland Lansing 10:26.04
5 JT McMaster Horseheads 10:26.91
6 Tom Riccardi Marcellus 10:27.22
7 Austin Holbrook Corning 10:34.90
8 Jesse Hamway Oneonta 10:38.99
9 Stephen Rossettie Corning 10:42.56
10 Sam Kane BGA 10:46.01
11 Connor Fuller BGA 10:49.20
12 Phil Brown Trumansburg 10:54.36
13 Tristan Gilmore Horseheads 11:04.19
14 Brendan McCarthy Corning 11:04.28
15 Levi Anderson Oneonta 11:04.75
16 Matt Cregan Solvay Bearcats 11:26.11
17 Ben Eisenhut Lansing 11:36.75
18 Jared Mohr Vestal 11:41.73
19 Tony Loscavio Norwich 11:42.38
20 Paul Sweeney Corning 11:49.40
21 Sam Alonso Whitney Point 12:26.07
22 Jamie Zieno Norwich 13:26.65
Boys 1600 Meter Sprint Medley
=======================================================================================================================================
Team Finals
=======================================================================================================================================
1 Dryden 3:41.30
(Sam Rugg ,Austin O'Brien ,Tim Scheftic ,Tyler Beck )
2 Corning 3:44.80
3 Windsor 3:49.29
(David Bates ,Richie DiVirgilio ,Mark Feggins ,Russell Shirley )
4 Elmira District 3:50.91
(David Miller ,mike weaver ,Terel Marshburn ,Jacob Eaton-Hall )
5 BGA 3:52.16
(Mike Loitsch ,Ethan Mazzarella ,Josh Norris ,Chris Burnett )
6 Oneonta 3:53.93
(Doug DiMartin ,Lucas Johnson ,Ryan Gracy ,Pat Jeffries )
7 Lansing 3:54.27
(Travis Smith ,Zach Dwyer ,Max Rogan ,Edward Potter )
8 waverly 3:54.28
9 Horseheads 3:57.72
(Josh Cavaluzzi ,Quinton Parrow ,Brian Crimmins ,Mark Hallstrom )
10 Vestal 3:59.90
11 Union Springs 4:00.94
(Shane Groom ,JP Garropy ,Zach Casper ,Brandon Winter )
12 Norwich 4:04.38
(Kyle Acenowr ,Max Morse ,Matt Murray ,Dyer Moore )
13 walton 4:04.79
(Kevin Flaherty ,Tim Maguire ,Ben Donnelly ,Brennan Chambers )
14 Batavia High School 4:07.00
(James Leisenring ,Devonte Rolle ,Ray Williams ,Justin Cotter )
15 Corning 4:11.44
16 Binghamton High School 4:13.72
17 Elmira Notre Dame 4:13.81
(Steve Buice ,Xavier Mustico ,Chris Nagel ,Joe DiFabio )
18 Elmira District 4:15.51
(Philip O'Dell ,Logan Nicholson ,Aaron Stearns ,John Prodromidis )
19 Harpursville 4:17.91
(Deon Wood ,Camryn Brown ,Isaac Gatto ,Evan Mosher )
20 Groton 4:18.15
21 Solvay Bearcats 4:22.27
22 Watkins Glen 4:24.43
(Tyler Isaacs ,Joe Daughmer ,Devon Shaw ,Shane Smith )
23 Chenango Forks 4:41.04
(Dana Ferranti ,Zac Gage ,Kevin Coughlin ,David Stermer )
Boys Long Jump
=======================================================================================================================================
Name Team Finals
=======================================================================================================================================
1 Tim Scheftic Dryden 22'03.25"
2 Sam Rugg Dryden 20'04.50"
3 Gabe Pickett Vestal 20'02.50"
4 Eric Mack Watkins Glen 20'01.00"
5 Nick Puusalu waverly 19'05.50"
6 JP Garropy Union Springs 19'05.00"
7 Ray Williams Batavia High School 19'04.25"
8 Dylan Balcome Trumansburg 19'02.00"
9 Ryan Gracy Oneonta 19'00.25"
10 Francisco Martinez Batavia High School 18'09.00"
11 Brian Tubbs waverly 18'06.00"
12 Max Rogan Lansing 18'04.75"
13 Benjamin Seiderman Corning 18'03.75"
14 Andrew. Searles Sidney 18'03.50"
15 Shane Spence Newfield 18'02.75"
16 Farid Mazrui Vestal 17'10.50"
17 Zach Tietge Corning 17'08.50"
18 Steve Buice Elmira Notre Dame 17'07.00"
19 Matteo Scaptura Horseheads 16'11.75"
20 Joe Simek Johnson City 16'09.75"
21 Zac Gage Chenango Forks 16'09.50"
22 Nate Waite Marcellus 16'08.50"
23 Ethan. Green Sidney 16'08.00"
24 Andrew Ortiz Corning 16'08.00"
25 Travis Smith Lansing 16'07.75"
26 Rogan Moore Newfield 16'06.00"
27 Tyler Isaacs Watkins Glen 16'03.50"
28 Tim Bemis Oneonta 16'01.00"
29 Deon Wood Harpursville 15'10.50"
30 Luke Thomas Trumansburg 15'09.50"
31 Ryan Andrew Solvay Bearcats 15'08.00"
32 Ignatiy Orlovskiy Binghamton High School 15'08.00"
33 Matt Murray Norwich 15'05.00"
34 Jared Doxey Marathon 15'03.75"
35 Anthony Lyon Corning 15'03.50"
36 Eric Moore Johnson City 15'01.50"
37 Julian Shorter Elmira District 14'10.50"
38 Andrew Kovach Binghamton High School 14'09.00"
39 Gus Walker Union Springs 14'08.25"
40 Mike Barnes Norwich 14'07.50"
41 Dylan King Windsor 14'06.75"
42 Steven Stoughton Groton 14'06.00"
43 Zach Williamson Horseheads 14'02.00"
44 Brent Fuller BGA 13'10.00"
45 Sam Alonso Whitney Point 13'00.00"
46 Ben Haskell Chenango Forks 12'10.50"
47 Attila de Falussy Elmira Notre Dame 10'08.50"
Boys Triple Jump
=======================================================================================================================================
Name Team Finals
=======================================================================================================================================
1 Gabe Pickett Vestal 43'08.50"
2 Brennan Edmonds Trumansburg 42'09.00"
3 Austin Ridley Trumansburg 40'11.00"
4 Lucas Johnson Oneonta 40'09.00"
5 JP Garropy Union Springs 40'06.50"
6 Eric Mack Watkins Glen 39'06.00"
7 Farid Mazrui Vestal 39'00.75"
8 Zach Dwyer Lansing 38'10.75"
9 Ian McMahon waverly 38'04.75"
10 Terence Irvin Batavia High School 37'00.00"
11 Ed Buczakowski Solvay Bearcats 36'10.25"
12 Matteo Scaptura Horseheads 36'07.00"
13 Nick Puusalu waverly 36'03.75"
14 Eric Moore Johnson City 35'08.00"
15 Max Morse Norwich 35'04.75"
16 Shamar Spinks Batavia High School 35'03.75"
17 Aaron Murphy Oneonta 35'01.50"
18 Andrew Timmons Corning 34'10.00"
19 Julian Shorter Elmira District 34'07.75"
20 Shane DeGaetano Dryden 34'03.75"
21 Ben Lillard Newfield 33'08.75"
22 Dyer Moore Norwich 33'06.25"
23 Donovan Jackson Dryden 32'07.50"
24 Ryan Andrew Solvay Bearcats 32'06.75"
25 Bill Marcy Elmira Notre Dame 31'10.50"
26 Cody Bourn Sidney 31'05.00"
27 Tyler Budine Sidney 31'00.50"
28 Mitchell Laughlin Newfield 30'08.50"
29 Anthony Lyon Corning 30'07.25"
30 Adam Meierjurgen Watkins Glen 30'03.00"
31 Eric Stickler Corning 29'11.00"
32 Ryan Butler Corning 29'00.00"
33 Dylan King Windsor 28'11.50"
34 Trevor Bronson Whitney Point 27'11.00"
Boys High Jump
=======================================================================================================================================
Name Team Finals
=======================================================================================================================================
1 Tucker Randle Trumansburg 6'02.00"
2 Cedric Forbes Corning 6'00.00"
3 Sam Rugg Dryden 6'00.00"
4 Kyle Acenowr Norwich 5'10.00"
5 Dakota Barlow Johnson City 5'08.00"
6 Nick Huss Marcellus 5'08.00"
7 Art Sullivan Trumansburg 5'06.00"
8 Lucas Johnson Oneonta 5'04.00"
9 Taylor Delperuto Solvay Bearcats 5'02.00"
10 Aaron Rodriquez Vestal 5'02.00"
11 Terence Irvin Batavia High School 5'02.00"
12 Andrew Timmons Corning 5'02.00"
13 Ben Lillard Newfield 5'00.00"
14 Zach Beck Whitney Point 5'00.00"
15 Shamar Spinks Batavia High School 5'00.00"
16 Steven Walker Vestal 5'00.00"
Boys Pole Vault
=======================================================================================================================================
Name Team Finals
=======================================================================================================================================
1 David Miller Elmira District 14'09.00"
2 Chris McCarty waverly 13'06.00"
3 Jerry Santoferrara Solvay Bearcats 12'00.00"
4 Randy Seltzer Dryden 11'06.00"
5 Eric Williams Batavia High School 11'00.00"
6 Luke Davis Lansing 11'00.00"
7 Shane DeGaetano Dryden 10'06.00"
8 Max Rogan Lansing 10'06.00"
9 Cody Stroell Horseheads 10'00.00"
10 Josh Spears Oneonta 9'06.00"
11 Ken Marrocco Batavia High School 9'06.00"
12 Joe Fassett Chenango Forks 9'06.00"
13 Phil Nedlik Vestal 9'00.00"
14 Steven Walker Vestal 9'00.00"
Boys Shot Put
=======================================================================================================================================
Name Team Finals
=======================================================================================================================================
1 CJ Brooks Solvay Bearcats 49'00.00"
2 Jacob Cobb Newfield 45'10.00"
3 Will Painter Vestal 42'11.00"
4 Peter Thompson Corning 42'10.00"
5 Tyrone Smith Batavia High School 42'05.50"
6 Lucas Marshall Windsor 42'03.00"
7 Jeff Rockwood Maine-Endwell 41'01.00"
8 Pat Heikkila Vestal 40'11.00"
9 Josh Kovach Johnson City 40'10.00"
10 Kris Jones Batavia High School 40'07.00"
11 Keith McMillen Trumansburg 39'00.50"
12 Toan Huynh Horseheads 36'06.00"
13 Tyler Brockoff waverly 35'04.50"
14 Dyer Moore Norwich 35'02.50"
15 Rogan Moore Newfield 34'08.00"
16 Robert Frutiger Oneonta 34'06.50"
17 Anthony Jackson Binghamton High School 33'10.00"
18 Jeremey Andrews Elmira Notre Dame 33'08.00"
19 John Slaski Moravia 33'03.50"
20 Doug Lindberg Windsor 33'03.00"
21 Tarin McGriff Elmira District 33'02.00"
22 Victor Falavinha Trumansburg 33'00.00"
23 John Hartman Corning 32'08.00"
24 Billy Brennan Watkins Glen 32'06.50"
25 Bill Lawrence Moravia 32'02.50"
26 Chris Hawthorne waverly 31'09.50"
27 Tyler Edwards Johnson City 31'06.00"
28 Justin Sherman Lansing 31'04.00"
29 Tyler Tomeny Marcellus 31'02.00"
30 Adrian Jackson Binghamton High School 31'00.00"
31 John Merced Sidney 31'00.00"
32 Chris Gill Watkins Glen 30'11.50"
33 Seth MacPherson Elmira District 30'09.00"
34 Isaac Gatto Harpursville 30'09.00"
35 Chris Dungey Union Springs 30'07.00"
36 Eric Carey Groton 30'04.00"
37 Collin Brandl Sidney 30'03.00"
38 Isaiah Robinson Elmira District 30'00.00"
39 Logan Pozzi Elmira District 29'09.50"
40 Matthew Rhoads Groton 29'09.00"
41 Dalton Smits Dryden 29'08.50"
42 Ethan Mazzarella BGA 29'01.00"
43 Zach Cooper Dryden 28'10.00"
44 Robert Stefanik Corning 28'05.00"
45 Dillon Edmister Horseheads 26'09.50"
46 Pat Carroll Union Springs 26'05.00"
47 Nick Benjamin Oneonta 26'03.00"
48 Nic Atkins Lansing 25'06.00"
49 Donald Kopp Whitney Point 25'04.00"
50 Nick Ivancic Solvay Bearcats 23'11.00"
51 Nick Murray Norwich 22'11.00"