Southlake Invitational 2011 vs Southlake Carroll Invitational 2010

Aggregate Data Points
Difference This Meet That Meet
Overall Athletes -42 369 411
Overall Average -1:03.15 18:51.92 19:55.07
1st-10th Place -2.87 16:04.73 16:07.60
1st-25th Place -7.96 16:23.78 16:31.75
1st-50th Place -11.94 16:40.61 16:52.55
1st-100th Place -20.86 17:04.17 17:25.03
Common Athletes -- -- 113
Ran Faster 79 96 17
Ran Season Best 4 14 10
Average Time -50.59 18:02.88 18:53.47
Median Time -55.40 17:50.30 18:45.70
Middle 80% Times -53.20 17:53.70 18:46.90
Top 10% Times -25.34 16:16.37 16:41.71
Top 25% Times -39.02 16:34.37 17:13.38
Top 50% Times -44.66 17:01.76 17:46.42
Bottom 50% Times -55.64 18:44.99 19:40.63
Bottom 25% Times -51.68 19:56.57 20:48.25
Bottom 10% Times -51.75 21:16.61 22:08.36
Average Difference -50.59 -- --
Median Difference -29.50 -- --
Middle 80% Difference -52.97 -- --
Top 10% Difference -16.98 -- --
Top 50% Difference -31.68 -- --
Top 25% Difference -31.32 -- --
Top 50% Difference -31.68 -- --
Bottom 50% Difference -1:09.14 -- --
Bottom 25% Difference -1:10.22 -- --
Bottom 10% Difference -1:11.87 -- --

Performances of Common Athletes
Athlete Team Difference This Meet That Meet
Troy Taylor Justin Northwest +2.50 15:33.70 15:31.20
Schaffer Ochstein Dallas Episcopal -29.60 15:59.20 16:28.80
Nikolai Horbovetz Plano East -39.70 16:03.70 16:43.40
Connor Hendrickson Southlake Carroll -1:48.70 16:05.80 17:54.50
Zach Kirkland Justin Northwest -1:39.00 16:11.40 17:50.40
Joel Pogue McKinney Boyd -1.00 16:20.90 16:21.90
Trevor Walker McKinney Boyd -39.20 16:21.20 17:00.40
Grant Copeland Plano West -1:04.70 16:26.90 17:31.60
Carson Vickroy Coppell -1:28.80 16:30.70 17:59.50
Alex Hita Birdville High School -13.60 16:32.10 16:45.70
Michael Bain Plano Senior HS -16.90 16:35.00 16:51.90
Alejandro Sanchez Plano East -2:18.60 16:35.80 18:54.40
Walter Edstrom Plano West -39.00 16:36.50 17:15.50
Regen Hatcher Southlake Carroll +7.70 16:44.40 16:36.70
Kyle Love McKinney Boyd -1:07.50 16:37.50 17:45.00
Kyle Scanlan Southlake Carroll -26.30 16:37.70 17:04.00
Dalton Richey Denton Guyer -27.60 16:39.10 17:06.70
Will Bowling Fort Worth Paschal -1:57.60 16:39.90 18:37.50
Caullen Parker Keller Central +6.60 16:48.00 16:41.40
Taylor Clayton Decatur -37.40 16:41.40 17:18.80
Phillip Metcalfe Plano East -26.70 16:41.70 17:08.40
Matthew Brown St Marks -35.40 16:41.90 17:17.30
Drew Megura Plano West -2:05.60 16:49.60 18:55.20
Ashton Shelton Justin Northwest -1:08.70 16:50.10 17:58.80
Josh Matthews Fort Worth Paschal -2:34.80 16:55.90 19:30.70
Nick Hergenrother Mansfield High -42.50 16:56.20 17:38.70
Kevin Rojas Plano East -1:15.70 16:57.90 18:13.60
Hector Cruz Fort Worth Arlington Heights -2:58.00 16:59.80 19:57.80
Layne Garcia Keller Central -1:14.70 17:02.60 18:17.30
Sam Yoder Plano East -1:27.80 17:05.60 18:33.40
Alec Garner Southlake Carroll -8.00 17:07.10 17:15.10
Kenny Stice Plano Senior HS -1:07.70 17:11.10 18:18.80
John Stivers Mansfield High -1:51.80 17:13.30 19:05.10
Shane Murray Coppell -1:12.60 17:18.40 18:31.00
Austin Cotton Fort Worth Christian +29.90 17:50.30 17:20.40
Derek Gutierrez Keller -43.00 17:20.70 18:03.70
Daniel Hull Dallas Episcopal -13.20 17:21.00 17:34.20
Clark Blunt Frisco Heritage -24.10 17:22.70 17:46.80
Will Delay Southlake Carroll +58.70 18:21.70 17:23.00
Andrew Berghorn Plano West -59.10 17:24.40 18:23.50
Chris Corbett Allen -1:36.30 17:26.40 19:02.70
Daniel Debes Carrollton Smith -1:19.90 17:26.80 18:46.70
Justin Emmons North Forney -45.60 17:27.50 18:13.10
Jake McConnell Keller -28.60 17:30.30 17:58.90
John Bugni Lake Highlands -2:26.20 17:31.60 19:57.80
Johnny Reinhart Birdville High School -1:50.50 17:32.90 19:23.40
Alex Koontz Frisco Heritage -41.70 17:33.00 18:14.70
Caleb Frandsen Justin Northwest -1:48.90 17:33.20 19:22.10
Zack Ramirez Denton Guyer -32.40 17:33.50 18:05.90
Radu Crisan Fort Worth Arlington Heights -1:57.00 17:35.00 19:32.00
Mark Lutz St Marks -2:10.80 17:35.90 19:46.70
Geovanni Carranza Gainesville +41.70 18:17.90 17:36.20
Ebenether Wondaferew Lake Highlands -44.50 17:37.40 18:21.90
Trenton Koestler Justin Northwest -1:04.80 17:38.20 18:43.00
Kyler Hitt Mansfield High -1:07.50 17:41.00 18:48.50
Michael Smyers Decatur -2:07.20 17:43.00 19:50.20
Robbey Orth St Marks -6.60 17:45.00 17:51.60
Sam Reyes Plano East -48.20 17:49.20 18:37.40
Brandon Rivera Decatur -1:11.60 17:49.30 19:00.90
Jon Harder Fort Worth Christian -24.60 17:50.60 18:15.20
Travis Ware Denton Guyer -2.10 17:52.50 17:54.60
Justin Nevarez Southlake Carroll -48.30 17:53.10 18:41.40
Dylan Kirksey St Marks +7.80 18:01.70 17:53.90
Zachary Brown Birdville High School -1:29.50 17:57.00 19:26.50
Grant Vlahos Coppell -20.30 17:57.60 18:17.90
Garrett Watumull St Marks -1:10.20 17:58.60 19:08.80
Travis Kyle Decatur -55.70 18:01.50 18:57.20
Ben Nicholas Mansfield High -1:42.30 18:02.20 19:44.50
Antino Miranda Birdville High School -13.30 18:02.70 18:16.00
Curtis George McKinney North -1:26.10 18:03.20 19:29.30
Adam Stefkovich Fort Worth Christian +1.90 18:06.10 18:04.20
David Munoz St Marks -25.20 18:07.40 18:32.60
Daniel Smyers Decatur -1:30.70 18:08.40 19:39.10
Tyler Whittington Birdville High School +28.10 18:39.50 18:11.40
Tyler Hair Fort Worth Christian -1:16.50 18:11.90 19:28.40
Everardo Puente Gainesville -59.40 18:13.40 19:12.80
Conrad Dewolf McKinney Boyd -14.40 18:14.50 18:28.90
Jose Jimenez Fort Worth Arlington Heights -1:05.20 18:14.80 19:20.00
Lou Sunderman Frisco Heritage -55.50 18:15.50 19:11.00
Reed Thompson Plano Senior HS -29.50 18:16.20 18:45.70
Sam Bates Fort Worth Arlington Heights -1:36.70 18:23.00 19:59.70
Chandler Burke St Marks -2.90 18:24.50 18:27.40
Gunner Dailey Decatur +18.20 18:43.30 18:25.10
John Molera McKinney North -48.70 18:28.70 19:17.40
Fernando Patino Allen -37.70 18:29.60 19:07.30
Josh Tesse McKinney North -1:25.30 18:29.70 19:55.00
Austin Scheimber Frisco High -1:04.10 18:34.60 19:38.70
Charles Nail Frisco High -1:38.60 18:36.80 20:15.40
Josh Dean Lake Highlands -31.00 18:45.40 19:16.40
Vishal Gokani St Marks -59.90 18:48.80 19:48.70
Samir Saidi St Marks -1:12.10 18:49.30 20:01.40
Gerson Lagunez Carrollton Smith -1:13.90 18:49.80 20:03.70
Nick Guerra McKinney North +1:14.50 20:11.80 18:57.30
Michael Baillargeon Grapevine Faith Christian +12.70 19:11.10 18:58.40
Michael Rodriguez Frisco High -1:56.60 19:00.40 20:57.00
Stephen Allen Lake Highlands -33.90 19:02.90 19:36.80
Sheldon Hair Fort Worth Christian -1:10.80 19:03.00 20:13.80
Michael Ortiz North Forney -12.90 19:04.80 19:17.70
Richard Bean Gainesville +26.80 19:36.70 19:09.90
Garrett Alexander Arlington Grace Prep Academy -1:05.90 19:21.90 20:27.80
Spencer Shipman Frisco Heritage -47.60 19:25.70 20:13.30
Chase Ross North Forney -9.70 19:27.30 19:37.00
Ervin Bean Gainesville +28.30 20:09.60 19:41.30
Matthew Mroz Dallas Episcopal -3.10 19:44.00 19:47.10
Mark Mejia North Forney -39.20 19:53.40 20:32.60
Jaime Nunez Carrollton Ranchview +1.20 20:05.20 20:04.00
Luke Gholston Lake Highlands +1:15.00 21:21.20 20:06.20
Bryan Haag Carrollton Smith -1:59.90 20:44.60 22:44.50
Ben Mosley Arlington Grace Prep Academy -1:11.10 20:46.10 21:57.20
Matthew Cantu Carrollton Smith -2:21.20 20:57.60 23:18.80
Brian Ogden Grapevine Faith Christian -1:02.50 21:49.80 22:52.30
Andrew Estes Arlington Grace Prep Academy -2:59.50 23:08.50 26:08.00
Armstrong Nworka Carrollton Ranchview +27.90 26:27.50 25:59.60