Bridgeland Relays

, TX
Hosted by Bridgeland

Complete Results

Varsity Boys	100 Meter Dash
PL	Name	Team	Mark
1	Devon Achane	Marshall	10.823
2	Sylvester LaBome	Marshall	11.196
3	Nyema, Patrick	Elsik	11.389
4	Berry, Evan	Oak Ridge	11.406
5	Joshua Lafleur	Klein Oak	11.520
6	Malcolm Linton	Pearland	11.586
7	Stanley, Garfield	Elsik	11.611
8	Chrest, Jaxson	Cy Fair	11.665
8	Christopher Satterfield	Klein Oak	11.665
200 Meter Dash
PL	Name	Team	Mark
1	Dalevon Campbell	Marshall	21.961
2	Malik Hornsby	Marshall	22.388
3	Coyne, Emmitt	Oak Ridge	22.782
4	Warick Baker	Pearland	22.862
5	Nyema, Patrick	Elsik	23.028
6	Kameron Wall	Klein Oak	23.201
7	Jaquez White	Marshall	23.275
8	Bass, Elijah	Oak Ridge	23.342
400 Meter Dash
PL	Name	Team	Mark
1	Matthew Boling	Strake Jesuit	47.230
2	Malik Campbell	Strake Jesuit	50.138
3	Jairus Harris	Klein Oak	50.343
4	Christian Beteet	Klein Oak	50.661
5	Dixon, Jecobie	Oak Ridge	50.919
6	SAMBA, MICHAEL	Travis	51.088
7	Dayvon Henderson	Manvel	51.173
8	Cheo Mwandani	Pearland	51.216
800 Meter Run
PL	Name	Team	Mark
1	Javonne Lowery	Pearland	1:59.395
2	Adam Mason	Manvel	2:00.219
3	Elijah Durden	Klein Oak	2:00.703
4	Cameron Devereaux	Pearland	2:01.133
5	Josh Chretien	Strake Jesuit	2:01.246
6	Gabe Mount	Strake Jesuit	2:01.670
7	Campbell Dominic	Bridgeland	2:02.464
8	Dixon, Josh	Oak Ridge	2:03.133
1600 Meter Run
PL	Name	Team	Mark
1	Anthony Gregory	Strake Jesuit	4:31.885
2	Nelson Zachary	Bridgeland	4:33.964
3	Will Botard	Strake Jesuit	4:36.049
4	Alphonso Tyler	Pearland	4:37.155
5	Smith Randy	Bridgeland	4:41.985
6	White, Blake	Cy Fair	4:43.722
7	Campbell Dominic	Bridgeland	4:44.106
8	Julio Ramirez	Manvel	4:45.945
3200 Meter Run
PL	Name	Team	Mark
1	Alphonso Tyler	Pearland	9:52.851
2	Smith Randy	Bridgeland	9:57.073
3	Erick Lara	Strake Jesuit	9:58.580
4	Gambrell Cody	Bridgeland	9:58.661
5	Blake White	Cy Fair	10:08.232
6	Grant Bartholomew	Klein Oak	10:16.993
7	Will Botard	Strake Jesuit	10:33.995
8	Joshua Lafleur	Klein Oak	10:38.436
110m Hurdles
PL	Name	Team	Mark
1	Matthias Petterway	Marshall	14.990
2	Darek Hackett	Ridge Point	15.000
3	John Robinson	Manvel	15.154
4	Linden, Treveon	Elsik	15.320
5	Pope, Keith	Oak Ridge	15.860
6	Rashaad Hammond	Pearland	16.040
7	Tally, Payton	Cy Fair	16.070
8	Garrett Wilkins	Marshall	16.170
300 Meter Hurdles
PL	Name	Team	Mark
4x100 Meter Relay
PL	Name	Team	Mark
1	Sylvester LaBome	Marshall	40.904
Malik Hornsby
Devon Achane
Korey King
2	Ashton O’Conner Shadow Creek	41.286
Trey Palmer
Axel Cruz
Isaiah Harper
3	Xavier Carter	Manvel	42.105
Vincent Brown
Davin Wilkins
Dayvon Henderson
4	Leon, Kelvin	Elsik	42.126
Stanley, JeVaughn
Stanley, Garfield
Walker, Ty-Irvin
5	Jaelin Benefield	Pearland	42.523
Julian Jaime
Malcolm Linton
Warick Baker
6	Richmond, Christian	Cy Fair	42.658
Woods, Jaelon
Mosley, Tre’Von
Johnson, LJ
7	Chidera Agim	Ridge Point	42.777
Zack Simon
Drake Johnson
Marcus Wright
8	Bradley, Chad	Oak Ridge	43.357
McCaskill, Alton
Coyne, Emmitt
Berry, Evan
4x200 Meter Relay
PL	Name	Team	Mark
1	Ashton O’Conner Shadow Creek	1:26.480
Trey Palmer
Axel Cruz
C.J. Guidry
2	Dalevon Campbell	Marshall	1:26.870
Malik Hornsby
Garrett Wilkins
Korey King
3	Xavier Carter	Manvel	1:27.946
Vincent Brown
Jermaine Brown
Davin Wilkins
4	Leon, Kelvin	Elsik	1:28.740
Linden, Treveon
Stanley, JeVaughn
Walker, Ty-Irvin
5	Jaelin Benefield	Pearland	1:29.423
Julian Jaime
Malcolm Linton
Warick Baker
6	Matthew Drury	Strake Jesuit	1:30.313
Denzel Blackwell
Michael Wiley
Matthew Washington
7	Richmond, Christian	Cy Fair	1:31.660
Woods, Jaelon
Mosley, Tre’Von
Johnson, LJ
8	Zack Simon	Ridge Point	1:31.797
Drake Johnson
Marcus Wright
Patrick Brinkley
2019	Bridgeland Relays
Hosted by Cypress Woods High School
March	7,	2019
Division Results (Continued...)
Varsity Boys
Page	2	of	4
TrackMate Online - www.microsport.com - (210)	497-6617
4x400 Meter Relay
PL	Name	Team	Mark
1	Kacey Barnett	Marshall	3:17.046
Matthias Petterway
Devon Achane
Korey King
2	Elijah Durden	Klein Oak	3:18.374
Darius Albright
Christian Beteet
Jairus Harris
3	Xavier Carter	Manvel	3:20.633
Davin Wilkins
Adam Mason
Dayvon Henderson
4	Chase Roberts	Shadow Creek	3:22.429
Ashton O’Conner
Axel Cruz
C.J. Guidry
5	Leon, Kelvin	Elsik	3:24.323
Linden, Treveon
Stanley, JeVaughn
Walker, Ty-Irvin
6	Kesean Felton	Pearland	3:26.864
Javonne Lowery
James Burgess
Jordan Hayes
7	Grant, Kai	Oak Ridge	3:29.051
Dixon, Jecobie
Ehrhardt, Dylan
Alexander, Bryce
8	Richmond, Christian	Cy Fair	4:04.139
Woods, Jaelon
Mosley, Tre’Von
Johnson, LJ
Long Jump
PL	Name	Team	Mark
1	Kameryn Alexander	Manvel	21-8
2	Jevon Atille	Ridge Point	21-6
3	Blake Harris	Strake Jesuit	21-5.75
4	Caleb Malibrough	Manvel	21-3
5	Chrest, Jaxson	Cy Fair	20-10
6	Richmond, Christian	Cy Fair	20-7
7	Matthew Goeghagan	Alvin	20-0
8	Jelks, Darrius	Oak Ridge	19-11
Shot Put
PL	Name	Team	Mark
1	Barclay Briggs	Strake Jesuit	47-9.5
2	Rodriguez, Alberto	Elsik	47-7.5
3	Jenkins, Hayden	Oak Ridge	47-5
4	Damien Jackson	Shadow Creek	45-3.5
5	Isaiah Iton	Pearland	45-0
6	Parker, Derek	Cy Fair	44-4
7	Mason James	Klein Oak	42-9
8	Bryson Stewart	Ridge Point	40-1.25
Discus
PL	Name	Team	Mark
1	ReLon Jones	Klein Oak	161-6
2	Parker, Derek	Cy Fair	1 52-6.5
3	Dylan Sanchez	Marshall	1 50-0.5
4	Barclay Briggs	Strake Jesuit	1 43-3.25
5	Rigas, Anthony	Cy Fair	1 42-0.75
6	Mason James	Klein Oak	1 38-4.75
7	Cam’Ron Johnson	Shadow Creek	136-9
8	BROWN, PATRICK	Travis	135-9
Triple Jump
PL	Name	Team	Mark
1	HOPKINS, JAVONTAE	Travis	47-4
2	Blake Harris	Strake Jesuit	44-9
3	Caleb Malibrough	Manvel	44-2
4	Ogunbunmi, Ayomide	Elsik	43-3
5	Kameryn Alexander	Manvel	42-4
6	Johnson, Zakel	Oak Ridge	41-6
7	Jaquez White	Marshall	40-6.5
8	Samit Maredia	Klein Oak	40-5.25
High Jump
PL	Name	Team	Mark
1	Rashaad Hammond	Pearland	6-2
2	Wright, Elijah	Oak Ridge	6-0
3	Plessenger, Josh	Oak Ridge	6-0
4	Valencik Garrett	Bridgeland	6-0
5	Jack Teheng	Strake Jesuit	6-0
6	Chris Orji	Strake Jesuit	5-10
7	Samit Maredia	Klein Oak	5-10
8	Darius St	Cyr Ridge Point	5-8
2019	Bridgeland Relays
Hosted by Cypress Woods High School
March	7,	2019
Division Results (Continued...)
Varsity Boys
Page	3	of	4
TrackMate Online - www.microsport.com - (210)	497-6617
Pole Vault
PL	Name	Team	Mark
1	Bruno Rodriguez	Strake Jesuit	13-6
2	Pharr, Charlie	Oak Ridge	13-6
3	Sanders, Sam	Bridgeland	13-0
4	Michael Boling	Strake Jesuit	13-0
5	Booker Jett	Bridgeland	12-0
6	Curtis Miller	Shadow Creek	12-0
7	Postell Robert	Bridgeland	11-6
Distance Medley Relay
PL	Name	Team	Mark
1	Chris Freeman	Ridge Point	11:07.230
Matt Rojas
Whitaker Bird
Talmage Bird
2	John Robinson	Manvel	11:08.912
Julio Ramirez
Alessandro Marcos
Adam Mason
3	Grant, Kai	Oak Ridge	11:09.037
Dixon, Josh
Bass, Elijah
Smith, Joseph
4	Will Johnston	Strake Jesuit	11:28.816
Liam Smith
Ugonna Obijifor
Zane Gillan
5	Devon Beckles	Marshall	11:42.892
Suhab Adem
Cedric Jenkins
Jamal Malik
Sprint Medley Relay
PL	Name	Team	Mark
1	McCaskill, Alton	Oak Ridge	3:34.468
Coyne, Emmitt
Ehrhardt, Dylan
Berry, Evan
2	Anthony Gregory	Strake Jesuit	3:39.150
Jack Pittenger
Michael Wiley
Nathaniel Beal
3	Darek Hackett	Ridge Point	3:43.169
Zack Simon
Marcus Wright
Josh Garner
4	Jaylen Paxton	Manvel	3:53.755
Jordan Vaughn
Mycah Sesay
Derius Matthews
5	Zerick Jackson	Alvin	4:06.842
Matthew Goeghagan
Joshua McDonald
Brendon Buffington
Swedish Relay
PL	Name	Team	Mark
1	Jaquez White	Marshall	2:02.528
Isaiah Denmon
Victor Imo
JaCorey McAdams
2	Bangura, Josh	Elsik	2:05.336
Nyema, Patrick
Durand, Marlon
Ogunbunmi, Ayomide
3	Rashad Dease	Manvel	2:09.066
Jermaine Brown
Zion Johnkins
William Evans
4	Sean Burrell	Strake Jesuit	2:10.778

Varsity Girls	100 Meter Dash
PL	Name	Team	Mark
1	Lilan Henderson	Cy Fair	11.880
2	Victoria Wright, Shadow Creek	12.040
3	Saige Wright	Cy Fair	12.170
4	Tobe Phillips	Alvin	12.330
5	Mykler Roderique, Shadow Creek	12.942
6	COLE, ELIYA	Travis	13.060
7	Goodman, Selena	N. Manvel	13.080
8	Sparrow, Madison	Manvel	13.160
200 Meter Dash
PL	Name	Team	Mark
1	Lilan Henderson	Cy Fair	25.584
2	Saige Wright	Cy Fair	26.179
3	LARUE, AJIA	Travis	26.352
4	Ivana Cecchetti	Klein Oak	26.377
5	Laiya Palmer, Shadow Creek	26.751
6	LaMyia Styles, Shadow Creek	26.964
7	Whyte, Alecia	Oak Ridge	27.187
8	Jasmin Frank	Klein Oak	27.453
400 Meter Dash
PL	Name	Team	Mark
1	Breanna Clark	Alvin	58.633
2	Oriana Gee	Cy Fair	59.505
3	Brittany Clark	Alvin	1:00.440
4	Kaylyn Landry	Alvin	1:01.403
5	Janai Williams, Shadow Creek	1:02.249
6	Chuks, Sandra	Elsik	1:02.256
7	Ariel Young	Klein Oak	1:03.012
8	Cantu, Ashley	Bridgeland	1:03.353
800 Meter Run
PL	Name	Team	Mark
1	Breanna Clark	Alvin	2:19.850
2	Lake, Eliana	Bridgeland	2:23.798
3	Ana Luna	Pearland	2:24.676
4	Oriana Gee	Cy Fair	2:25.034
5	STRAUB, KATHERINE	Travis	2:27.113
6	Jailee Salazar	Klein Oak	2:29.502
7	Reyna, Athena	Bridgeland	2:29.806
8	Kelly Decker	Pearland	2:30.727
1600 Meter Run
PL	Name	Team	Mark
1	Graham, Cassidy	Bridgeland	5:09.739
2	STRAUB, KATHERINE	Travis	5:26.448
3	Grillo, Elisa	Bridgeland	5:31.542
4	Millan, Allison	Bridgeland	5:31.548
5	Mondesir, Ludjenie	Elsik	5:35.772
6	Spencer, Victoria	Oak Ridge	5:41.708
7	Kelly Decker	Pearland	5:42.748
8	Lehn, Ashley	Oak Ridge	5:46.929
3200 Meter Run
PL	Name	Team	Mark
1	STRAUB, KATHERINE	Travis	11:44.355
2	Gabrielle Hoots	Klein Oak	11:49.833
3	Millan, Allison	Bridgeland	11:54.112
4	Kara Decker	Pearland	12:16.699
5	Mondesir, Ludjenie	Elsik	12:23.157
6	Woodley, Triniti	Elsik	12:23.611
7	Caldwell, Alexi	Oak Ridge	12:49.050
8	Rosales, Fabiola	Elsik	12:56.109
100 Meter Hurdles
PL	Name	Team	Mark
1	Jackie Arrington	Pearland	14.838
2	MATHIEW, VICTORIA	Travis	14.934
3	Beck, Bianca	Oak Ridge	15.934
4	Williams, Sydnee	E. Manvel	15.944
5	FOUNTAIN, SERENI	Travis	17.098
6	Johnson, Lakeria	Oak Ridge	17.390
7	Davis, Lillie	M. Manvel	17.860
8	Destiny Charlot	Pearland	17.930
300 Meter Hurdles
4x100 Meter Relay
PL	Name	Team	Mark
1	Laiya Palmer, Shadow Creek	48.106
Celisa Cook,
Victoria Wright,
Mykler Roderique,
2	COLE, ELIYA	Travis	48.494
LARUE, AJIA
MARTIN, MADISON
MATHIEW, VICTORIA
3	Redmond, Shaynea	Elsik	48.661
Woodard, Goddess
Chuks, Sandra
Taylor, Jasmine
4	Wynn, Rayah	M. Manvel	49.074
Williams, Sydnee E.
Osuagwu, Merlany A.
Goodman, Selena N.
5	Pritchett, Jada	Bridgeland	49.578
Byars, Jurnee
Washington Kennedy...
Ceasar, Haley
6	Ivana Cecchetti	Klein Oak	49.811
Ariel Young
Jasmin Frank
Kinley Cole
7	Brittany Clark	Alvin	50.157
Gianna Anzaldua
Kaylyn Landry
Tobe Phillips
8	Classie Baker	Pearland	50.294
Tiani baker
Adanya Bell
A’Yahnna Holloway
4x200 Meter Relay
PL	Name	Team	Mark
1	LaMyia Styles, Shadow Creek	1:42.520
Celisa Cook,
Mykler Roderique,
Demetria Phipps,
2	Sims, Ja’Dasia Manvel	1:42.928
Roberts, Desirae B.
Osuagwu, Merlany A.
Johnson, Aryn N.
3	Redmond, Shaynea	Elsik	1:43.433
Woodard, Goddess
Furlow, Timiejha
Taylor, Jasmine
4	Byars, Jurnee	Bridgeland	1:44.803
Washington Kennedy...
Wilson, Madeleine
Lake, Eliana
5	COLE, TAYLOR	Travis	1:45.584
DAFE, GAREN
LARUE, AJIA
MARTIN, MADISON
6	Beck, Bianca	Oak Ridge	1:46.827
Knight, Leah
Thompson, Aallyiah
Whyte, Alecia
7	Classie Baker	Pearland	1:46.936
Tiani baker
Adanya Bell
A’Yahnna Holloway
2019	Bridgeland Relays
Hosted by Cypress Woods High School
March	7,	2019
Division Results (Continued...)
Varsity Girls
Page	2	of	4
TrackMate Online - www.microsport.com - (210)	497-6617
4x400 Meter Relay
PL	Name	Team	Mark
1	Redmond, Shaynea	Elsik	3:57.877
Woodard, Goddess
Chuks, Sandra
Taylor, Jasmine
2	Wynn, Rayah	M. Manvel	4:04.829
Sparrow, Madison
Sims, Ja’Dasia
Shorter, Kennedy
3	Ajai Sample, Shadow Creek	4:09.437
Tairah Johnson,
Laiya Palmer,
Celisa Cook,
4	Tiani baker	Pearland	4:13.708
Adanya Bell
Jackie Arrington
Ana Luna
5	Avant, Alyvia	Bridgeland	4:16.112
Stinson, Christina
Wilson, Madeleine
Lake, Eliana
6	Ivana Cecchetti	Klein Oak	4:17.295
Ariel Young
Jasmin Frank
Kinley Cole
7	Clark, Jena	Oak Ridge	4:20.461
Harris, Mackenzie
Johnson, K’Ce
Wilson, Elaizah
8	BRADFORD, JALYN	Travis	4:23.460
DAFE, GAREN
HUDDLESTON, PH...
MARTIN, MORGAN
Long Jump
PL	Name	Team	Mark
1	Oriana Gee	Cy Fair	17-3
2	Tairah Johnson, Shadow Creek	17-1
3	Chuks, Sandra	Elsik	16-10.5
4	Redmond, Shaynea	Elsik	16-10.5
5	Woodard, Goddess	Elsik	16-8.25
6	Ivana Cecchetti	Klein Oak	16-7.25
7	Demetria Phipps, Shadow Creek	16-6
8	Tiani baker	Pearland	16-6
Shot Put
PL	Name	Team	Mark
1	Okeke, Delores	Elsik	40-2.5
2	Sahagun, Angelina	Oak Ridge	36-5.25
3	Kaylie Kovach	Pearland	35-8.5
4	CHIAKPO, ASHTON	Travis	33-9
5	Monique Copeland-B	Klein Oak	33-2
6	Morgan Shelton	Shadow Creek	33-0
7	Zaria Williams	Shadow Creek	32-9
8	Aaliyah Mathis	Cy Fair	32-8.25
Discus
PL	Name	Team	Mark
1	Starika,Kendal Oak Ridge	1 25-9.5
2	Aaliyah Mathis	Cy Fair	1 20-7.25
3	Morgan Shelton	Shadow Creek	119-8
4	Sahagun, Angelina	Oak Ridge	1 18-2.75
5	Okeke, Delores	Elsik	1 16-9.5
6	Laura Toledo	Cy Fair	99-0
7	Zaria Williams	Shadow Creek	95-0.5
8	Tatum, Alaze	Elsik	92-0.75
Triple Jump
PL	Name	Team	Mark
1	Ariel Young	Klein Oak	36-2.5
2	Redmond, Shaynea	Elsik	35-1
3	Chuks, Sandra	Elsik	34-6.75
4	Clark, Jena	Oak Ridge	34-3
5	COLE, TAYLOR	Travis	33-10
6	Johnson, Aryn	N. Manvel	33-9
7	Kalyn Prothro, Shadow Creek	33-5.5
8	Classie Baker	Pearland	32-11
High Jump
PL	Name	Team	Mark
1	Turnner, Adrienne	Oak Ridge	5-0
2	Washington Kennedy	Bridgeland	4-10
3	Shanklin, Jada	Elsik	4-10
3	Sims, Ja’Dasia Manvel	4-10
5	Comp Sara	Oak Ridge	4-10
6	Grace King	Cy Fair	4-8
7	Landgrebe, Maya	S. Manvel	4-8
2019	Bridgeland Relays
Hosted by Cypress Woods High School
March	7,	2019
Division Results (Continued...)
Varsity Girls
Page	3	of	4
TrackMate Online - www.microsport.com - (210)	497-6617
Pole Vault
PL	Name	Team	Mark
1	Alex Kubicek	Pearland	11-6
2	Kaitlyn Deutsch	Klein Oak	11-6
3	Kowalski, Ava	Oak Ridge	10-6
4	Watkins, Celeste	Oak Ridge	10-0
5	Brynn White	Pearland	8-0
Distance Medley Relay
PL	Name	Team	Mark
1	Chanthachone, Ashley	Bridgeland	14:07.387
Amedeo, Madison
Cantu, Ashley
Grillo, Elisa
2	Bueno, Jessica	Oak Ridge	14:33.223
Grams, Natalie
Nagpacan, Pauleen
Spencer, Victoria
3	Shorter, Kennedy	Manvel	14:47.705
Rey-Cook, Ashleigh
Mason, Amanda T.
Hensley, Sarah
Sprint Medley Relay
PL	Name	Team	Mark
1	Kelly, Princess	Manvel	2.384
Williams, Kennedi
Sims, Ja’Dasia
Osuagwu, Merlany A.
2	Reyna, Athena	Bridgeland	6.260
Pritchett, Jada
Byars, Jurnee
Stinson, Christina
3	Harris, Mackenzie	Oak Ridge	12.211
Huff-Penny, Audrey
Knight, Leah
Lehn, Ashley
4	BAZILE, KYRA	Travis	14.557
COLE, TAYLOR
HUDDLESTON, PH...
NOEL, INDIGO
5	Gianna Anzaldua	Alvin	15.624
Hailey Weddle
Marrik Hooker
Tobe Phillips
Swedish Relay
PL	Name	Team	Mark
1	Furlow, Timiejha	Elsik	2:27.905
Joel, Eloho
Williams, Jasmine
Randle, Amory
2	Clark, Jena	Oak Ridge	2:28.251
Etwi, Ajoa
Kowalski, Ava
Wilson, Elaizah
3	DAFE, GAREN	Travis	2:32.117
FOUNTAIN, SERENI...
MARTIN, MADISON
MARTIN, MORGAN
4	Pritchett, Jada	Bridgeland	2:33.386
Ceasar, Haley
Avant, Alyvia
Cantu, Ashley
5	Kelly, Princess	Manvel	2:37.242