Women 16-17 100 Meter Dash
=================================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
Name Year Team Seed Prelims Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
1 Jacobs, Myasia Unattached 11.72 11.96Q NWI 2
2 Reynolds, Robin Miami Northw 11.56 12.03Q NWI 1
3 Ekpone, Olivia Unattached 11.60 12.04Q NWI 1
4 Daniels, India Unattached 11.78 12.14Q NWI 2
5 Jones, Kehri Unattached 11.51 12.22Q NWI 2
6 Johnson, Ahtyana Unattached 11.90 12.24Q NWI 1
7 Gray, Gabrielle High Point C 11.91 12.28q NWI 2
8 Brown, Bealoved Unattached 12.12 12.35q NWI 1
9 Obasih, Chidera Brookfield C 11.84 12.35 NWI 1
10 Lowery, Gianna Tachyon Trac 12.12 12.68 NWI 2
Women 16-17 100 Meter Dash
==============================================================================
Name Year Team Prelims Finals Wind
==============================================================================
Finals
1 Jacobs, Myasia Unattached 11.96 12.13 -4.6
2 Ekpone, Olivia Unattached 12.04 12.19 -4.6
3 Daniels, India Unattached 12.14 12.20 -4.6
4 Jones, Kehri Unattached 12.22 12.22 -4.6
5 Johnson, Ahtyana Unattached 12.24 12.42 -4.6
6 Reynolds, Robin Miami Northw 12.03 12.58 -4.6
7 Brown, Bealoved Unattached 12.35 12.91 -4.6
-- Gray, Gabrielle High Point C 12.28 FS -4.6
Preliminaries
9 Obasih, Chidera Brookfield C 12.35
10 Lowery, Gianna Tachyon Trac 12.68
Women 16-17 200 Meter Dash
=================================================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
Name Year Team Seed Prelims Wind H#
=================================================================================
1 Reynolds, Robin Miami Northw 23.37 23.80Q NWI 2
2 Ekpone, Olivia Unattached 23.83 23.92Q NWI 1
3 Francis, Chamique Ruff Kutz Tr 24.68 23.88Q NWI 2
4 Daniels, India Unattached 24.43 24.14Q NWI 1
5 Jacobs, Myasia Unattached 23.99 23.91Q NWI 2
6 Obasih, Chidera Brookfield C 23.82 24.42Q NWI 1
7 Brown, Bealoved Unattached 24.74 24.57q NWI 2
8 Ndipagbor, Akawkaw Unattached 24.00 24.70q NWI 2
9 Jones, Kehri Unattached 24.45 24.70 NWI 1
10 Scott, Christine Unattached 24.95 24.74 NWI 1
11 Gray, Gabrielle High Point C 24.98 24.99 NWI 1
12 Lowery, Gianna Tachyon Trac 24.99 25.00 NWI 2
Women 16-17 200 Meter Dash
==============================================================================
Name Year Team Prelims Finals Wind
==============================================================================
Finals
1 Ekpone, Olivia Unattached 23.92 23.64 2.4
2 Francis, Chamique Ruff Kutz Tr 23.88 23.97 2.4
3 Daniels, India Unattached 24.14 24.13 2.4
4 Ndipagbor, Akawkaw Unattached 24.70 24.35 2.4
5 Jacobs, Myasia Unattached 23.91 24.51 2.4
6 Obasih, Chidera Brookfield C 24.42 24.61 2.4
7 Brown, Bealoved Unattached 24.57 24.64 2.4
8 Reynolds, Robin Miami Northw 23.80 25.32 2.4
Preliminaries
9 Jones, Kehri Unattached 24.70
10 Scott, Christine Unattached 24.74
11 Gray, Gabrielle High Point C 24.99
12 Lowery, Gianna Tachyon Trac 25.00
Women 16-17 400 Meter Dash
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Reynolds, Robin Miami Northw 52.15 53.48
2 Francis, Chamique Ruff Kutz Tr 53.42 53.86
3 Johnson, Ahtyana Unattached 54.62 54.17
4 Ndipagbor, Akawkaw Unattached 53.12 54.91
5 Carter, Tiaira Unattached 55.80 56.33
6 Brown, Felicia Sprint Athle 55.86 56.91
7 Fluker, Nia Genesis 248 54.72 59.28
Women 16-17 1000 Meter Run
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Francis, Claudia Team Evoluti 2:05.47 2:54.15
Women 16-17 3000 Meter Run
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Valenzuela, Hannah Unattached 10:23.63 11:05.40
Women 16-17 5000 Meter Race Walk
================================================================================
Name Year Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Townsend, Julia Unattached 32:18.20 30:29.61
-- Dawsey, Critter Unattached DQ
Women 16-17 100 Meter Hurdles
==============================================================================
Name Year Team Seed Finals Wind
==============================================================================
1 Wilson, Trinity Unattached 13.51 13.93 -3.5
2 Philson, Lateisha Ruff Kutz Tr 14.31 14.08 -3.5
3 Pledger, Le'Tristan Unattached 14.19 14.33 -3.5
4 Gochenour, Alex Cornhusker F 14.33 14.54 -3.5
5 McDougald, Kasha Unattached 14.16 14.74 -3.5
6 Hailey, Nnenya Unattached 14.22 14.74 -3.5
Women 16-17 400 Meter Hurdles
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Bryant-Brock, Amber Unattached 1:00.02 1:00.61
2 Schilsky, Leslie Northwest Fl 1:03.01 1:01.73
3 Armstead, Krista Unattached 1:03.63 1:01.82
4 Stepter, Jaide Unattached 1:02.81 1:02.81
5 Monteverde, Alyssa Unattached 1:03.60 1:03.33
6 Hailey, Nnenya Unattached 1:01.77 1:03.36
7 Gochenour, Alex Cornhusker F 1:03.71 1:03.55
8 Brown, Anetra Unattached 1:03.95 1:06.45
Women 16-17 2000 Meter Steeplechase
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Jenkins, Destiny Unattached 7:11.73 7:33.48
2 Royal, Adrianna Federal Way 7:35.48 7:50.78
Men 16-17 100 Meter Dash
==============================================================================
Name Year Team Seed Finals Wind
==============================================================================
1 Sanders, Brandon Unattached 10.63 11.05 -3.8
2 Freeman, Siddell Club Elite o 10.81 11.32 -3.8
3 Anderson, James Destined To 10.89 11.35 -3.8
4 Mcdaniel, Eric Unattached 10.98 11.36 -3.8
5 Muhammad, Khalfani Unattached 11.01 11.50 -3.8
6 Gillie, Jalen Silver Sprin 11.09 11.56 -3.8
7 Thompson, Kyle Unattached 10.92 11.90 -3.8
Men 16-17 200 Meter Dash
==============================================================================
Name Year Team Seed Finals Wind
==============================================================================
1 Sanders, Brandon Unattached 21.44 21.73 NWI
2 Freeman, Siddell Club Elite o 21.96 21.93 NWI
3 Mcdaniel, Eric Unattached 22.36 22.11 NWI
4 Doermann, William Channi Unattached 21.52 22.24 NWI
5 Muhammad, Khalfani Unattached 22.10 22.48 NWI
6 Gillie, Jalen Silver Sprin 22.23 22.70 NWI
7 Johnson, Tyrone Shon Unattached 22.34 22.81 NWI
-- Coleman, Gregory Unattached 21.92 DNF NWI
Men 16-17 400 Meter Dash
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Glass, Najee St. Peter's 47.87 47.72
2 Carson, Paris Unattached 48.30 50.64
Men 16-17 1000 Meter Run
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Noble, Raynaldo Unattached 4:11.00 2:35.73
2 Everett, Daniel Westminster 4:14.01 2:36.73
3 Worley, Dillon Northwest Fl 4:10.48 2:39.80
Men 16-17 3000 Meter Run
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Clemente, Elliot Unattached 9:26.15 8:55.61
2 Deuel, Parker Unattached 9:31.01 8:55.78
Men 16-17 10000 Meter Race Walk
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Sorensen, Tyler Unattached 45:36.65 45:52.61
2 Haertel, Joshua Unattached 50:27.55 58:21.52
3 Hallman, Jonathan Unattached 52:45.00 1:03:35.94
-- Napier, Jordan Running Warr DNF
Men 16-17 110 Meter Hurdles
==============================================================================
Name Year Team Seed Finals Wind
==============================================================================
1 Minkah, Kenneth Unattached 13.75 14.32 -3.1
2 Moore, Jordan Sprint Athle 14.53 14.86 -3.1
3 Fellows, Alec Unattached 14.60 14.94 -3.1
4 Williams, Wesley Unattached 15.21 16.09 -3.1
Men 16-17 400 Meter Hurdles
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Nixon, Gunnar Eastside Ste 53.95 52.66
2 Coleman, Gregory Unattached 53.27 52.69
3 Gonzales, Jarrett Unattached 54.58 55.67
4 Ucherek, Nicholas Unattached 54.94 59.17
Men 16-17 2000 Meter Steeplechase
=========================================================================
Name Year Team Seed Finals
=========================================================================
1 Wong, Daniel Unattached 6:26.46 6:17.47
2 Reyen, Chet RF United 10:02.00 6:33.19
3 Jenkins, Joshua Unattached 6:28.90 7:14.83