Texas Distance Festival 2019

Southlake, TX

Elite Performances

145 performances met the MileSplit US Second Team standard.

HS Girls Mark Athlete Team
1600 Meter Run Finals 5:02.05 Anastaysia Davis Flower Mound
1600 Meter Run Finals 5:02.64 Kaitlyn Childress Cedar Park
1600 Meter Run Finals 5:04.33 Gracie Morris Aledo
1600 Meter Run Finals 5:05.32 Riley McGrath San Antonio Home School Spartans
1600 Meter Run Finals 5:05.73 Cambria Clark Keller
1600 Meter Run Finals 5:07.47 Gemma Goddard Austin Vandegrift
1600 Meter Run Finals 5:07.73 Madeline Medina Edmond North High School
1600 Meter Run Finals 5:08.65 Gabriella Barrera Keller Timber Creek
1600 Meter Run Finals 5:09.88 Emma Curry Waxahachie
1600 Meter Run Finals 5:10.35 Sophia Roach Cedar Park
1600 Meter Run Finals 5:10.88 Brenna Zerby Allen
1600 Meter Run Finals 5:11.27 Mariana Guzman El Paso Americas
1600 Meter Run Finals 5:11.85 Carson Hockersmith Lucas Lovejoy
1600 Meter Run Finals 5:12.25 Sarah Trammel Burleson Centennial
1600 Meter Run Finals 5:13.28 Austin Owen Lewisville Marcus
1600 Meter Run Finals 5:13.66 Maggie Marshall Cleburne
1600 Meter Run Finals 5:14.05 Lydia Lo Southlake Carroll
3200 Meter Run Finals 11:06.24 Marleena Mickel Dripping Springs
3200 Meter Run Finals 11:07.73 Taylor Mathis Austin Vandegrift
3200 Meter Run Finals 11:09.46 Ellie Catron The Woodlands Christian
3200 Meter Run Finals 11:09.96 Avery Morrison Lewisville Hebron
3200 Meter Run Finals 11:11.69 Lauren Bettencourt San Antonio FEAST
3200 Meter Run Finals 11:12.34 Felisa Saheib Colleyville Heritage
3200 Meter Run Finals 11:13.70 Emma Ellis Magnolia High
3200 Meter Run Finals 11:14.25 Jenna Leonard McKinney Boyd
3200 Meter Run Finals 11:17.81 Cassidy Teuscher Northwest Nelson
5000 Meter Run Finals 16:25.47 Brynn Brown Denton Guyer
5000 Meter Run Finals 16:39.91 Natalie Cook Flower Mound
5000 Meter Run Finals 16:45.60 Ashlyn Hillyard Plano Senior HS
5000 Meter Run Finals 16:50.09 Colleen Stegmann Frisco Reedy
5000 Meter Run Finals 16:53.21 Allison Wilson Montgomery
5000 Meter Run Finals 17:03.23 Ava Peeples Lake Highlands
5000 Meter Run Finals 17:17.74 Jordan Mathis Austin Vandegrift
5000 Meter Run Finals 17:22.43 Rachel Sutliff Grapevine
5000 Meter Run Finals 17:27.87 Aubrey O'Connell Prosper
5000 Meter Run Finals 17:30.88 Tatum Foreman Southlake Carroll
5000 Meter Run Finals 17:35.41 Alexa Rodriguez Laredo Nixon
5000 Meter Run Finals 17:35.95 Madison Christy Prosper
5000 Meter Run Finals 17:39.54 Grace Williamson Southlake Carroll
5000 Meter Run Finals 17:45.63 Katherine Mcelaney Southlake Carroll
5000 Meter Run Finals 17:46.24 Jenna Holland Southlake Carroll
5000 Meter Run Finals 17:56.46 Sadie Carey Weatherford
5000 Meter Run Finals 17:56.97 Sofia Santamaria Southlake Carroll
5000 Meter Run Finals 17:59.52 Allie Lyda Flower Mound
5000 Meter Run Finals 18:02.13 Hayden Gold Katy Tompkins
5000 Meter Run Finals 18:05.04 Chloe Hassman Coppell
5000 Meter Run Finals 18:05.40 Madison Acosta The Colony
5000 Meter Run Finals 18:15.54 Shelby Spoor Coppell
5000 Meter Run Finals 18:17.16 Maddie Hulcy Coppell
5000 Meter Run Finals 18:21.56 Riley Lackey Southlake Carroll
5000 Meter Run Finals 18:22.06 Rowan Hassman Coppell
5000 Meter Run Finals 18:30.45 Kaylie Cox Southlake Carroll
5000 Meter Run Finals 18:33.52 Alexa Karmis Southlake Carroll
5000 Meter Run Finals 18:47.73 Payton Wichman Southlake Carroll
5000 Meter Run Finals 18:49.40 Erin Fritz Southlake Carroll
5000 Meter Run Finals 18:51.80 Laurel Hook Southlake Carroll
5000 Meter Run Finals 19:05.04 Natalie Fleming Coppell
5000 Meter Run Finals 19:13.70 Lauren Langenberg Southlake Carroll
800 Meter Run Finals 2:17.62 Nissi Kabongo Frisco Liberty
800 Meter Run Finals 2:18.21 Madison Karrigan Allen
HS Boys Mark Athlete Team
1600 Meter Run Finals 4:15.32 Will Muirhead Lucas Lovejoy
1600 Meter Run Finals 4:15.62 Owen Likins Texarkana
1600 Meter Run Finals 4:16.43 Bobby Holt Dripping Springs
1600 Meter Run Finals 4:17.10 Jose Gonzalez Galena Park
1600 Meter Run Finals 4:17.65 Judson Greer Melissa
1600 Meter Run Finals 4:19.32 Joshy Shearer The Woodlands Christian
1600 Meter Run Finals 4:19.92 Marquentin Barnes Irving MacArthur
1600 Meter Run Finals 4:20.25 Jayce Turner Lewisville Hebron
1600 Meter Run Finals 4:20.55 Nick Newby Burleson Centennial
1600 Meter Run Finals 4:21.47 Nate Lannen Southlake Carroll
1600 Meter Run Finals 4:21.75 Teddy Radtke McKinney Boyd
1600 Meter Run Finals 4:22.11 Wyatt Landis Prosper
1600 Meter Run Finals 4:22.52 Coleman Wilson Bentonville High School
1600 Meter Run Finals 4:22.74 Jarrod Horan Austin Lake Travis
1600 Meter Run Finals 4:23.04 Jeffrey Sillers Plano East
1600 Meter Run Finals 4:23.27 Cristian Sanchez Arlington Houston
1600 Meter Run Finals 4:24.99 Tyler Rodriguez El Paso Americas
3200 Meter Run Finals 9:13.22 Camren Fischer Fayetteville High School
3200 Meter Run Finals 9:15.75 Eli Peveto Little Cypress-Mauriceville
3200 Meter Run Finals 9:22.29 Ben Shearer The Woodlands Christian
3200 Meter Run Finals 9:23.08 Elijah Bennett Texas Independent Homeschool
3200 Meter Run Finals 9:28.34 Reuben Reina Har-Ber High School
3200 Meter Run Finals 9:29.61 Jack Williams Fayetteville High School
3200 Meter Run Finals 9:31.17 Grant Wilcox Plano East
3200 Meter Run Finals 9:31.61 Whit Dennis Fort Worth Paschal
3200 Meter Run Finals 9:32.55 Kathan Shenoy Grapevine
3200 Meter Run Finals 9:32.84 Lukas Pabst Bentonville High School
3200 Meter Run Finals 9:34.11 Alejandro Urista Austin Lake Travis
3200 Meter Run Finals 9:35.30 Austin Grendel Cedar Park
3200 Meter Run Finals 9:39.75 Brett Pedersen Lucas Lovejoy
5000 Meter Run Finals 14:26.95 Alex Maier Flower Mound
5000 Meter Run Finals 14:27.58 Ryan Schoppe La Porte
5000 Meter Run Finals 14:27.95 Graydon Morris Aledo
5000 Meter Run Finals 14:33.48 Haftu Knight Tyler Legacy
5000 Meter Run Finals 14:35.53 Colin Baker Academic Magnet
5000 Meter Run Finals 14:38.43 Zachary Kinne North Allegheny
5000 Meter Run Finals 14:39.29 Anthony Monte Austin Vandegrift
5000 Meter Run Finals 14:40.95 Jarrett Kirk Flower Mound
5000 Meter Run Finals 14:41.80 Cole Lindhorst Katy Tompkins
5000 Meter Run Finals 14:45.69 Myles Richter Lewisville Hebron
5000 Meter Run Finals 14:46.36 Alec Wright Montgomery
5000 Meter Run Finals 14:54.89 Michael Abeyta El Paso Hanks
5000 Meter Run Finals 14:54.90 Ryan Shumaker Grapevine
5000 Meter Run Finals 14:59.60 Carlos Shultz Loudoun Valley
5000 Meter Run Finals 15:04.21 Justin Duffy Katy Tompkins
5000 Meter Run Finals 15:04.98 Thomas Romanow Flower Mound
5000 Meter Run Finals 15:08.04 Jacob Hughey New Braunfels
5000 Meter Run Finals 15:11.83 Jack Myers Southlake Carroll
5000 Meter Run Finals 15:14.89 Carter Reed Lewisville Marcus
5000 Meter Run Finals 15:15.55 Parker Jackson Edmond North High School
5000 Meter Run Finals 15:17.71 Gavin Saacke Katy Tompkins
5000 Meter Run Finals 15:20.33 Trevor Chapman Keller
5000 Meter Run Finals 15:21.75 Ares Reading Niwot High School
5000 Meter Run Finals 15:23.31 Drew Bliss Southlake Carroll
5000 Meter Run Finals 15:28.32 Henry Gardner Southlake Carroll
5000 Meter Run Finals 15:28.42 Antonio Florcruz Southlake Carroll
5000 Meter Run Finals 15:29.14 Nick Hendrix Frisco Wakeland
5000 Meter Run Finals 15:29.58 Dominick Vastlik Northwest Eaton
5000 Meter Run Finals 15:30.92 Hayden Coleman Southlake Carroll
5000 Meter Run Finals 15:33.31 Chris Tracht Southlake Carroll
5000 Meter Run Finals 15:37.74 Pete Johnson Plano West
5000 Meter Run Finals 15:37.86 Austin Lorenzo Lewisville Hebron
5000 Meter Run Finals 15:46.05 Evan Caswell Coppell
5000 Meter Run Finals 15:48.00 Nathaniel Zapata San Antonio Central Catholic
5000 Meter Run Finals 15:48.85 Kieran Beirne Southlake Carroll
5000 Meter Run Finals 15:49.71 Joseph Tiller Lewisville Marcus
5000 Meter Run Finals 15:50.42 Matthew Sims Southlake Carroll
5000 Meter Run Finals 15:51.74 Nathaniel Leach Coppell
5000 Meter Run Finals 15:52.43 Ret Taylor Tyler All Saints Episcopal
5000 Meter Run Finals 15:52.76 Rith Bhattacharyya Coppell
5000 Meter Run Finals 15:54.13 Adam Smith Katy Tompkins
5000 Meter Run Finals 15:55.23 Riley Pyle McKinney Christian Academy
5000 Meter Run Finals 15:55.40 Kazimir Carlsen-Phelan Coppell
5000 Meter Run Finals 15:56.00 Colin Proctor Coppell
5000 Meter Run Finals 15:56.38 Raul Lopez Pasadena Rayburn
5000 Meter Run Finals 15:56.90 Grant Anderson Southlake Carroll
5000 Meter Run Finals 15:58.35 Andrew Thompson Coppell
800 Meter Run Finals 1:55.31 Dylan Lowe Lewisville Hebron
800 Meter Run Finals 1:55.70 Alden Yi Cedar Park
800 Meter Run Finals 1:56.09 Harold Murphy Lewisville Marcus
800 Meter Run Finals 1:56.46 Leon Valdman Prosper
800 Meter Run Finals 1:56.85 Preston Wilschetz Plano West
800 Meter Run Finals 1:57.20 Sam Sloan Dallas Highland Park
800 Meter Run Finals 1:57.53 Cole Wilschetz Plano West
800 Meter Run Finals 1:57.91 Jovan Jackson The Colony