Men - High School - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Cinco Ranch HS 169 2) Pearland HS 78
3) North Shore HS 68 4) Alief Taylor HS 64
5) Alief Elsik HS 58 6) Westfield HS 50
7) Dobie HS 27 8) Deer Park HS 25
9) Humble HS 24 10) Galveston Ball HS 20
11) Strake Jesuit HS 19 12) Spring Woods HS 17
13) Elkins HS 14 14) Channelview HS 12
14) Brazoswood HS 12 16) Strawn HS 9
17) Lutheran North HS 7 18) Lamar HS 6
18) Lutheran South Academy 6 20) St. John's 5
Boys 100 Meter Dash High School
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Kevin Johnson Alief Elsik HS 10.89q -1.0 4
2 Daniel Johnson Spring Woods HS 10.95q +0.0 1
3 Webster Patrick Westfield HS 10.96q +0.0 1
4 Ben Boyd Galv. Ball HS 11.01q -1.7 3
5 Clifford Gilliam North Shore HS 11.07q -1.7 3
6 Trevor Cavness Alief Elsik HS 11.07q -1.0 4
7 Brandon Roberson Pearland HS 11.08q -1.7 3
8 J. J. Jones Pearland HS 11.12q -0.2 5
9 Derrick Heath Dobie HS 11.19 -1.7 3
10 Queito Teasley Cinco Ranch HS 11.21 -1.9 2
11 Adam Rodgers Elkins HS 11.33 -0.2 5
12 Marcus Mendoza Spring Woods HS 11.34 -1.9 2
13 Jeremy Hicks Alief Elsik HS 11.38 -1.9 2
14 DeAngelo Williams Alief Taylor HS 11.41 -1.9 2
15 Kalvin Flowers Alief Taylor HS 11.42 -1.0 4
16 George Heckard Spring Woods HS 11.42 +0.0 1
17 Graylon Gaston Elkins HS 11.44 +0.0 1
18 Sam Proctor Dobie HS 11.47 -0.2 5
19 Ramon Smothers North Shore HS 11.53 -1.0 4
20 Luther Eta Westfield HS 11.66 +0.0 1
21 Bobby Beale Westfield HS 11.70 -1.7 3
22 Cedric Brown North Shore HS 11.86 -1.0 4
23 Brandon Buckner Pearland HS 11.86 -0.2 5
24 Ronald Bryant Galv. Ball HS 11.98 -1.0 4
25 Devon Bernal Brazoswood HS 12.16 -1.9 2
26 Alston Yancey Brazoswood HS 12.81 -1.9 2
-- Adrian Dennis Dobie HS FS -0.2 5
-- Daniel Wheaton Channelview HS FS -0.2 5
-- Arist Wright Alief Taylor HS FS -1.7 3
Boys 100 Meter Dash High School
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Webster Patrick Westfield HS 10.97 -0.7 10
2 Ben Boyd Galv. Ball HS 11.03 -0.7 8
3 Brandon Roberson Pearland HS 11.03 -0.7 6
4 Daniel Johnson Spring Woods HS 11.05 -0.7 5
5 Kevin Johnson Alief Elsik HS 11.06 -0.7 4
6 Clifford Gilliam North Shore HS 11.08 -0.7 3
7 Trevor Cavness Alief Elsik HS 11.34 -0.7 2
Boys 200 Meter Dash High School
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Matt Taylor Pearland HS 21.89q +0.0 5
2 Ben Boyd Galv. Ball HS 22.16q -1.0 1
3 Tomaz Williams Cinco Ranch HS 22.27q -1.0 1
4 Queito Teasley Cinco Ranch HS 22.29q 1.0 4
5 Derrick Heath Dobie HS 22.65q 1.0 4
6 Justin Davis Westfield HS 22.67q -1.0 3
7 Glen Stpherson Alief Taylor HS 22.80q -1.0 3
8 J. J. Jones Pearland HS 22.81q -1.0 1
9 William Vese Alief Elsik HS 22.81 -0.9 2
10 Morris Crosby Alief Elsik HS 22.96 -1.0 3
11 Calvin Martin Alief Elsik HS 23.00 +0.0 5
12 Adrian Dennis Dobie HS 23.00 -0.9 2
13 Kalvin Flowers Alief Taylor HS 23.06 -1.0 1
14 Luther Eta Westfield HS 23.08 +0.0 5
15 Chris Hinton Alief Taylor HS 23.40 -1.0 1
16 Travis Jones Channelview HS 23.47 +0.0 5
17 Josh Hilbe Strake Jesuit HS 23.47 1.0 4
18 Ryan Rundle Elkins HS 23.56 1.0 4
19 John Watson Elkins HS 23.68 -1.0 3
20 Jamal Simpson Galv. Ball HS 24.05 -0.9 2
21 Ronald Bryant Galv. Ball HS 24.13 -0.9 2
22 Justin Moore Strake Jesuit HS 24.18 +0.0 5
23 Graylon Gaston Elkins HS 24.26 1.0 4
24 Sain-R Edwards Channelview HS 24.30 1.0 4
25 Justin Wright Brazoswood HS 24.64 +0.0 5
26 Alec Burgess Lutheran South 24.67 -1.0 3
27 Theo Smith Spring Woods HS 24.74 -1.0 1
28 Ricky Laws Spring Woods HS 25.31 -0.9 2
29 Kyle Kilpatrick Lutheran South 25.35 1.0 4
30 Daniel Wheaton Channelview HS 29.35 -1.0 3
-- Sam Proctor Dobie HS FS -0.9 2
Boys 200 Meter Dash High School
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Ben Boyd Galv. Ball HS 21.93 -1.4 10
2 Matt Taylor Pearland HS 22.17 -1.4 8
3 Glen Stpherson Alief Taylor HS 22.55 -1.4 6
4 Queito Teasley Cinco Ranch HS 22.64 -1.4 5
5 Tomaz Williams Cinco Ranch HS 22.91 -1.4 4
6 Derrick Heath Dobie HS 23.06 -1.4 3
Boys 400 Meter Dash High School
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Justin Davis Westfield HS 48.40q 1
2 Dominic Milton Westfield HS 48.56q 3
3 Colin Clay Elkins HS 50.11q 1
4 Giorgio Majors Alief Elsik HS 50.58q 3
5 Chris Jones Alief Taylor HS 50.71q 4
6 Clifton Thomas North Shore HS 51.30q 1
7 Phillip Mason Alief Taylor HS 51.41q 3
8 Josh Hilbe Strake Jesuit HS 51.67q 3
9 Jonathan Lee Channelview HS 51.86 4
10 Justan Vaughn Pearland HS 52.08 2
11 Sean Oldham Brazoswood HS 52.19 4
12 Adam Rhodes Cinco Ranch HS 52.21 1
13 Tafat Jama Elkins HS 52.35 4
14 Roscoe Clennon Alief Elsik HS 52.40 2
15 Paul Holub Cinco Ranch HS 52.45 2
16 Mike Cast Pearland HS 52.56 2
17 Joel Kibbe Galv. Ball HS 53.29 4
18 Travis Hernandez Deer Park HS 53.32 1
19 Alec Burgess Lutheran South 53.41 3
20 Stephen Harvey Cinco Ranch HS 53.58 4
21 Jerome Green Alief Elsik HS 54.63 1
22 Kyle Kilpatrick Lutheran South 54.88 2
23 Joey Bernica Strake Jesuit HS 55.07 3
24 Jamal Simpson Galv. Ball HS 56.08 4
25 Ricky Laws Spring Woods HS 1:00.44 4
-- Quinton Moore Pearland HS FS 2
Boys 400 Meter Dash High School
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Justin Davis Westfield HS 48.64 10
2 Chris Jones Alief Taylor HS 50.50 8
3 Colin Clay Elkins HS 50.59 6
4 Phillip Mason Alief Taylor HS 51.48 5
5 Giorgio Majors Alief Elsik HS 52.01 4
6 Clifton Thomas North Shore HS 53.65 3
Boys 800 Meter Run High School
================================================================
Name Year School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Brayon Brown Westfield HS 2:00.95q
2 Kyle Miller Cinco Ranch HS 2:01.04q
3 Chris Jones Alief Taylor HS 2:01.68q
4 Nick Sottile Pearland HS 2:01.91q
5 Bryan Ugochukwu Pearland HS 2:02.59q
6 Roland Dejean Channelview HS 2:03.02q
7 Reagan Page Cinco Ranch HS 2:03.44q
8 Joe Campo Pearland HS 2:03.63q
9 Carlos Castillo Strake Jesuit HS 2:03.93q
10 Keith Edmond Channelview HS 2:04.74q
11 Terrance Valiare North Shore HS 2:06.33q
12 Sam Lutz Alief Elsik HS 2:06.34q
13 Cody Dennis Cinco Ranch HS 2:07.02
14 Mark Capelo North Shore HS 2:07.25
15 Charles Colson Alief Taylor HS 2:07.43
16 Kevin Horrell Strake Jesuit HS 2:07.91
17 Steven Valladares Lutheran South 2:08.66
18 Antone Brown Westfield HS 2:08.75
19 Anthony Johnson North Shore HS 2:09.82
20 Rodney Moore Galv. Ball HS 2:11.78
21 Elvis Nnadi Alief Taylor HS 2:12.86
22 Adrian Miller Alief Elsik HS 2:14.05
23 Ryan Brack Dobie HS 2:15.20
24 Olumide Awobona Alief Elsik HS 2:15.52
25 Chris Kato Deer Park HS 2:17.02
26 Desi Gonzales Deer Park HS 2:17.14
27 Donald Hodges Lutheran South 2:21.28
28 Tim Edmond Channelview HS 2:22.55
29 Corey Werner Deer Park HS 2:24.18
30 Jari Ulmer Brazoswood HS 2:24.42
31 Nathan Floyd Spring Woods HS 2:26.00
32 Keith Alexander Galv. Ball HS 2:33.08
Boys 800 Meter Run High School
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Kyle Miller Cinco Ranch HS 1:54.58 10
2 Brayon Brown Westfield HS 1:56.42 8
3 Chris Jones Alief Taylor HS 1:58.93 6
4 Nick Sottile Pearland HS 1:59.37 5
5 Reagan Page Cinco Ranch HS 2:00.58 4
6 Joe Campo Pearland HS 2:00.77 3
7 Bryan Ugochukwu Pearland HS 2:01.60 2
8 Keith Edmond Channelview HS 2:01.93 1
9 Terrance Valiare North Shore HS 2:02.51
10 Roland Dejean Channelview HS 2:02.53
11 Carlos Castillo Strake Jesuit HS 2:04.67
12 Sam Lutz Alief Elsik HS 2:06.87
Boys 1500 Meter Run High School
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Kyle Miller Cinco Ranch HS 3:59.18 10
2 Colby Keithan Cinco Ranch HS 4:00.97 8
3 Q. Wiley Lamar HS 4:07.77 6
4 Ryne Elfstrom Deer Park HS 4:13.78 5
5 Jeff Lindsay Strake Jesuit HS 4:13.99 4
6 John Buck Cinco Ranch HS 4:17.20 3
7 Greg Casar Strake Jesuit HS 4:20.25 2
8 Jonathon Williams Lutheran North H 4:20.40 1
9 Efren Saldivar Brazoswood HS 4:22.01
10 Anthony Johnson North Shore HS 4:25.68
11 Devon Reed Alief Taylor HS 4:25.79
12 Whoknows Ford Dobie HS 4:27.19
13 Ricky Reed Deer Park HS 4:36.61
14 Roland Dejean Channelview HS 4:37.40
15 Craig Alaniz Deer Park HS 4:40.11
16 Tim Edmond Channelview HS 4:48.60
17 Olumide Awobona Alief Elsik HS 4:54.39
18 Adrian Miller Alief Elsik HS 4:56.75
19 Sergio Arguelles Spring Woods HS 5:03.29
20 Anthony Mixa Westfield HS 5:06.14
Boys 3000 Meter Run High School
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Colby Keithan Cinco Ranch HS 8:43.75 10
2 Quantae Delaney Dobie HS 9:08.08 8
3 Jonathon Williams Lutheran North H 9:08.79 6
4 Eric Miller Cinco Ranch HS 9:12.19 5
5 Dominque Shackleford Dobie HS 9:19.32 4
6 Efren Saldivar Brazoswood HS 9:19.82 3
7 Ryne Elfstrom Deer Park HS 9:22.60 2
8 Johnny Dermit Cinco Ranch HS 9:25.06 1
9 Jose Apolinar Alief Taylor HS 9:31.14
10 Jake Delouche Strake Jesuit HS 9:32.44
11 Gabriel Apolinar Alief Taylor HS 9:53.37
12 Ricky Reed Deer Park HS 9:58.17
13 Craig Alaniz Deer Park HS 10:09.14
14 Steven Valladares Lutheran South 10:14.57
15 Donald Hodges Lutheran South 10:48.88
Boys 110 Meter Hurdles High School
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 William Vese Alief Elsik HS 14.45q +0.0 2
2 Trevor Gerland Cinco Ranch HS 14.55q -2.1 3
3 Tyler Whitham Cinco Ranch HS 14.65q -1.7 1
4 Cody Schlueter Cinco Ranch HS 15.40q +0.0 2
5 Kenny Gatson North Shore HS 15.55q -1.7 1
6 Michael Boyd Deer Park HS 15.60q -2.1 3
7 Wayne Shepherd Deer Park HS 15.61q -1.7 1
8 Tim Davidson Alief Taylor HS 15.88q -1.7 1
9 Chris Barczak Dobie HS 16.05 -2.1 3
10 Kevin Rutland North Shore HS 16.12 +0.0 2
11 Matt Beale Westfield HS 16.18 -2.1 3
12 London Lomax Alief Taylor HS 16.22 -2.1 3
13 Joe Seahorn Lutheran South 16.50 +0.0 2
14 Alvin Thompson Alief Taylor HS 16.68 -1.7 1
15 Jacob Shipman Brazoswood HS 17.09 +0.0 2
16 Datrin Rogers Galv. Ball HS 17.58 -2.1 3
17 Mitchell Calvin Galv. Ball HS 17.92 +0.0 2
18 Nick Sanders Brazoswood HS 18.28 -2.1 3
-- Xavier Bowman Dobie HS FS +0.0 2
Boys 110 Meter Hurdles High School
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Tyler Whitham Cinco Ranch HS 14.18 -1.0 10
2 Trevor Gerland Cinco Ranch HS 14.50 -1.0 8
3 William Vese Alief Elsik HS 14.56 -1.0 6
4 Michael Boyd Deer Park HS 15.19 -1.0 5
5 Kenny Gatson North Shore HS 15.56 -1.0 4
6 Wayne Shepherd Deer Park HS 15.65 -1.0 3
7 Cody Schlueter Cinco Ranch HS 15.71 -1.0 2
Boys 300 Meter Hurdles High School
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Tyler Whitham Cinco Ranch HS 39.03q 1
2 Michael Boyd Deer Park HS 40.62q 1
3 Ryan Borden Cinco Ranch HS 40.63q 1
4 Cody Schlueter Cinco Ranch HS 40.72q 2
5 Jarrett Flax Lutheran South 40.84q 2
6 Jacob Shipman Brazoswood HS 40.96q 2
7 Chris Hammons Westfield HS 41.01q 3
8 Kenny Gatson North Shore HS 41.62q 3
9 Brandon Harrell Alief Elsik HS 41.89 3
10 Chris Barczak Dobie HS 41.92 1
11 Alvin Thompson Alief Taylor HS 42.48 3
12 Wayne Shepherd Deer Park HS 42.82 3
13 Kevin Rutland North Shore HS 42.96 2
14 Datrin Rogers Galv. Ball HS 43.70 3
15 Mitchell Calvin Galv. Ball HS 43.81 2
16 Xavier Bowman Dobie HS 44.17 3
17 Joe Seahorn Lutheran South 44.30 1
18 Matt Beale Westfield HS 45.16 2
19 Nick Sanders Brazoswood HS 45.69 1
20 London Lomax Alief Taylor HS 46.29 1
Boys 300 Meter Hurdles High School
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Tyler Whitham Cinco Ranch HS 38.28 10
2 Michael Boyd Deer Park HS 40.34 8
3 Jarrett Flax Lutheran South 40.53 6
4 Ryan Borden Cinco Ranch HS 40.73 5
5 Cody Schlueter Cinco Ranch HS 41.21 4
6 Jacob Shipman Brazoswood HS 41.76 3
7 Chris Hammons Westfield HS 42.97 2
8 Kenny Gatson North Shore HS 44.66 1
Boys 4x100 Meter Relay High School
===================================================================
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Alief Elsik HS 41.50q 1
2 Pearland HS 41.80q 2
3 Spring Woods HS 42.84q 2
4 North Shore HS 42.87q 1
5 Alief Taylor HS 43.13q 1
6 Elkins HS 44.19q 2
7 Channelview HS 44.43q 1
8 Cinco Ranch HS 44.60q 2
-- Brazoswood HS DNF 1
Boys 4x100 Meter Relay High School
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Pearland HS 41.38 10
2 Alief Elsik HS 41.64 8
3 North Shore HS 42.96 6
4 Alief Taylor HS 43.47 5
5 Spring Woods HS 43.60 4
6 Elkins HS 44.11 3
7 Cinco Ranch HS 44.14 2
8 Channelview HS 44.90 1
Boys 4x200 Meter Relay High School
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Alief Elsik HS 1:26.38 2 10
2 Cinco Ranch HS 1:27.04 2 8
3 Alief Taylor HS 1:28.84 2 6
4 North Shore HS 1:29.57 2 5
5 Spring Woods HS 1:30.72 1 4
6 Elkins HS 1:31.93 2 3
7 Channelview HS 1:32.02 1 2
8 Galveston Ball HS 1:32.23 2 1
9 Brazoswood HS 1:32.50 2
10 Lutheran South Academy 1:34.78 1
Boys 4x400 Meter Relay High School
==========================================================================
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Westfield HS 3:16.20 2 10
2 Alief Elsik HS 3:16.86 2 8
3 Cinco Ranch HS 3:21.03 2 6
4 Pearland HS 3:24.03 2 5
5 Alief Taylor HS 3:26.39 2 4
6 Channelview HS 3:28.98 1 3
7 North Shore HS 3:31.94 1 2
8 Strake Jesuit HS 3:35.80 1 1
9 Deer Park HS 3:41.59 1
Boys 4x800 Meter Relay High School
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Cinco Ranch HS 8:07.89 10
2 Pearland HS 8:12.78 8
3 Strake Jesuit HS 8:22.73 6
4 St. John's 8:29.87 5
5 North Shore HS 8:37.32 4
6 Alief Elsik HS 9:05.40 3
Boys High Jump High School
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Scott Sellers Cinco Ranch HS 7-02.00 2.18m 10
2 Jonathan Whittaker North Shore HS 6-04.00 1.93m 8
3 Robert Kibble Westfield HS 6-02.00 1.87m 6
4 Willie Wallace Pearland HS 6-00.00 1.82m 5
5 Chris Barczak Dobie HS 6-00.00 1.82m 4
6 Anthony Willis Alief Taylor HS 6-00.00 1.82m 3
7 Calvin Martin Alief Elsik HS 6-00.00 1.82m 2
8 Jamal Simpson Galv. Ball HS 5-10.00 1.77m 1
9 Xavier Bowman Dobie HS 5-10.00 1.77m
10 Phillip Mason Alief Taylor HS 5-08.00 1.72m
11 Jonathan Cummings Alief Elsik HS 5-08.00 1.72m
12 Michael Healy Cinco Ranch HS 5-08.00 1.72m
13 Jacob Shipman Brazoswood HS 5-06.00 1.67m
-- Terrell Henry Pearland HS NH
Boys Pole Vault High School
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Tyler Whitham Cinco Ranch HS 14-06.00 4.41m 10
2 Larry Wallace Pearland HS 13-06.00 4.11m 8
3 Trey Taylor Strawn HS 13-06.00 4.11m 6
4 Devon Bernal Brazoswood HS 12-00.00 3.65m 5
5 Andy Thomas Strake Jesuit HS 11-06.00 3.50m 4
6 Lance Caudle Strawn HS 10-00.00 3.04m 3
7 Kevin Schoppe Deer Park HS 9-06.00 2.89m 2
-- Michael Ysebaert Cinco Ranch HS NH
-- Brewster Herns Brazoswood HS NH
Boys Long Jump High School
======================================================================================
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Trevor Gerland Cinco Ranch HS 22-07.00 NWI 6.88m 10
2 Queito Teasley Cinco Ranch HS 22-06.75 NWI 6.87m 8
3 Scott Sellers Cinco Ranch HS 22-04.50 NWI 6.81m 6
4 Darian Carrington Alief Taylor HS 22-03.00 NWI 6.78m 5
5 Brandon Roberson Pearland HS 21-11.50 NWI 6.69m 4
6 Chris Gladney Alief Elsik HS 21-02.00 NWI 6.45m 3
7 Josh Flax Pearland HS 20-08.75 NWI 6.31m 2
8 Travis Jones Channelview HS 20-08.00 NWI 6.29m 1
9 Brandon Burney Westfield HS 20-05.00 NWI 6.22m
10 Adam Rodgers Elkins HS 19-10.50 NWI 6.05m
11 Jonathan Barrett Alief Taylor HS 19-06.75 NWI 5.96m
12 Tafat Jama Elkins HS 19-05.50 NWI 5.93m
13 Brandon Harrell Alief Elsik HS 19-03.50 NWI 5.88m
14 Sam Proctor Dobie HS 18-11.00 NWI 5.76m
14 Bobby Beale Westfield HS 18-11.00 NWI 5.76m
16 Jonathan Whittaker North Shore HS 18-08.00 NWI 5.68m
17 Jeremy Cleaver Elkins HS 18-04.00 NWI 5.58m
18 Chris Parker Elkins HS 17-11.00 NWI 5.46m
19 Joe Seahorn Lutheran South 17-09.00 NWI 5.41m
20 Tunde Lawal Alief Taylor HS 17-07.00 NWI 5.35m
21 Tevin Young Alief Elsik HS 17-02.00 NWI 5.23m
-- George Heckard Spring Woods HS FOUL NWI
Boys Triple Jump High School
======================================================================================
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
1 Darian Carrington Alief Taylor HS 43-11.50 NWI 13.39m 10
2 Jeremy Hicks Alief Elsik HS 43-09.25 NWI 13.34m 8
3 Terrell Henry Pearland HS 43-04.50 NWI 13.22m 6
4 Tristan Williams Dobie HS 42-05.50 NWI 12.94m 5
5 Brandon Burney Westfield HS 42-04.50 NWI 12.91m 4
6 Derrick Heath Dobie HS 41-08.50 NWI 12.71m 3
7 Tafat Jama Elkins HS 41-04.50 NWI 12.61m 2
8 Ricky Austin Brazoswood HS 40-10.00 NWI 12.44m 1
9 Kevin Rutland North Shore HS 40-07.00 NWI 12.36m
10 Jonathan Barrett Alief Taylor HS 40-06.25 NWI 12.35m
11 Jeremy Cleaver Elkins HS 39-06.50 NWI 12.05m
12 LaFrank Allen Channelview HS 39-04.00 NWI 11.98m
13 Tunde Lawal Alief Taylor HS 39-03.50 NWI 11.97m
-- Anthony Ford Brazoswood HS FOUL NWI
Boys Shot Put High School
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Harrison Benjamin Humble HS 57-10.25 17.63m 10
2 Joshua Jolivette North Shore HS 49-04.50 15.04m 8
3 Tyler Compton Humble HS 48-01.50 14.66m 6
4 Chris Ganyo Humble HS 47-10.25 14.58m 5
5 Marcus Burton Channelview HS 47-07.75 14.52m 4
6 Trey Rodriguez Spring Woods HS 46-10.50 14.28m 3
7 Ryan Snell Alief Taylor HS 46-10.00 14.27m 2
8 Earl Mitchell North Shore HS 46-03.00 14.09m 1
9 Cortney Pacely Dobie HS 45-01.00 13.74m
10 Josh Celestine Alief Taylor HS 44-06.75 13.58m
11 Jarrett Flax Lutheran South 44-00.50 13.42m
12 Austin Ridgway Channelview HS 43-09.25 13.34m
13 Ryan Spencer unattached 43-01.00 13.13m
14 Kevin Brothers Spring Woods HS 42-10.00 13.05m
15 Paul Vela Dobie HS 42-04.50 12.91m
16 Brian Escobedo Elkins HS 42-02.25 12.85m
17 Clyde Holloway Brazoswood HS 41-07.00 12.67m
18 Nick Johnson Lutheran South 39-03.00 11.96m
19 Brandon Lacy Channelview HS 39-02.25 11.94m
20 Ralph Morales Alief Elsik HS 38-11.75 11.88m
21 Javier Hernandez Dobie HS 38-08.75 11.80m
22 Henry Glover Alief Elsik HS 35-02.00 10.71m
-- DajLeon Farr North Shore HS FOUL
Boys Discus Throw High School
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Eric Collins North Shore HS 162-06 49.53m 10
2 DajLeon Farr North Shore HS 157-02 47.90m 8
3 Cyril Obiozor Pearland HS 152-04 46.43m 6
4 Ricky Sands North Shore HS 152-02 46.38m 5
5 Michael Bennett Alief Taylor HS 146-00 44.50m 4
6 Harrison Benjamin Humble HS 145-04 44.29m 3
7 Norbie Juist Strake Jesuit HS 139-06 42.51m 2
8 Kevin Brothers Spring Woods HS 134-00 40.84m 1
9 Trey Rodriguez Spring Woods HS 131-07 40.10m
10 Matt Lankford Brazoswood HS 126-02 38.45m
11 Jimmy Sanders Cinco Ranch HS 125-05 38.22m
12 Nick Johnson Lutheran South 121-10 37.13m
13 Josh Celestine Alief Taylor HS 118-02 36.01m
14 Ralph Morales Alief Elsik HS 117-07 35.83m
15 Paul Vela Dobie HS 117-03 35.73m
16 Ryan Spencer unattached 114-01 34.77m
17 Henry Glover Alief Elsik HS 113-05 34.56m
18 Cortney Pacely Dobie HS 110-06 33.68m
19 Will Hearn Brazoswood HS 109-09 33.45m
20 Birkson Moore Elkins HS 99-09 30.40m
21 Austin Ridgway Channelview HS 98-02 29.92m
22 Marcus Burton Channelview HS 96-05 29.38m
23 Vincent Salinas Channelview HS 95-05 29.08m
24 Chris Ganyo Humble HS 11-06 3.50m