Elite Performances

113 performances met the MileSplit US Second Team standard.

HS Girls Mark Athlete Team
1,600 Meter Run Finals 4:57.96 Emily Dunn San Antonio FEAST
1,600 Meter Run Finals 4:58.15 Meghan Shea McKinney
1,600 Meter Run Finals 5:00.45 Janessa Dunn San Antonio FEAST
1,600 Meter Run Finals 5:01.10 Connor Ward Flower Mound
1,600 Meter Run Finals 5:02.08 Magdalena Escobar Fort Worth Boswell
1,600 Meter Run Finals 5:02.33 Rachel Johnson Plano Senior HS
1,600 Meter Run Finals 5:07.15 Kellee McCann Justin Northwest
1,600 Meter Run Finals 5:08.25 Katie Jensen The Woodlands College Park
1,600 Meter Run Finals 5:09.25 Kim Kirby Coppell
1,600 Meter Run Finals 5:10.62 Bree Schrader The Woodlands College Park
1,600 Meter Run Finals 5:11.79 Aly Nielson Colleyville Heritage
HS Boys Mark Athlete Team
100 Meter Dash Prelims 10.61 Abraham Hall South Grand Prairie
100 Meter Dash Prelims 10.76 Robert Adkinson Corsicana
100 Meter Dash Prelims 10.76 Eric Hawkins Longview
100 Meter Dash Prelims 10.78 D'Marcus Roberts West Mesquite
110 Meter Hurdles Prelims 14.15 Kenneth Minkah DeSoto
110 Meter Hurdles Finals 14.19 Kenneth Minkah DeSoto
110 Meter Hurdles Prelims 14.37 Emmanuel Shaw Duncanville
110 Meter Hurdles Prelims 14.45 Justin Jones North Garland
110 Meter Hurdles Prelims 14.58 Maquis Smith Dallas Madison
110 Meter Hurdles Finals 14.64 Maquis Smith Dallas Madison
110 Meter Hurdles Prelims 14.64 Kris Hodge Forney
110 Meter Hurdles Finals 14.70 Emmanuel Shaw Duncanville
1,600 Meter Run Finals 4:19.91 Meron Fessahaie Lake Highlands
1,600 Meter Run Finals 4:22.22 Trevor Gilley Southlake Carroll
200 Meter Dash Prelims 21.19 Aldrich Bailey Mansfield Timberview
200 Meter Dash Finals 21.25 Aldrich Bailey Mansfield Timberview
200 Meter Dash Prelims 21.67 Abraham Hall South Grand Prairie
200 Meter Dash Prelims 21.94 David Green Lake Highlands
200 Meter Dash Finals 21.99 Eric Hawkins Longview
200 Meter Dash Prelims 22.00 Eric Hawkins Longview
300 Meter Hurdles Prelims 37.66 Kenneth Minkah DeSoto
300 Meter Hurdles Finals 37.86 Kenneth Minkah DeSoto
300 Meter Hurdles Finals 38.14 Austin Bolling Frisco Centennial
300 Meter Hurdles Prelims 38.41 Austin Bolling Frisco Centennial
300 Meter Hurdles Finals 38.55 Jamorrison Jones Dallas Madison
300 Meter Hurdles Finals 38.79 Jamal Sams Longview
300 Meter Hurdles Prelims 38.81 Derrick Anderson Mansfield Timberview
300 Meter Hurdles Finals 38.85 Reggie Davis South Grand Prairie
300 Meter Hurdles Prelims 39.05 Reggie Davis South Grand Prairie
300 Meter Hurdles Prelims 39.16 Jamorrison Jones Dallas Madison
300 Meter Hurdles Prelims 39.18 Blanton Dallas Lincoln
300 Meter Hurdles Prelims 39.43 Emmanuel Shaw Duncanville
3,200 Meter Run Finals 9:32.82 Schaffer Ochstein Dallas Episcopal
3,200 Meter Run Finals 9:35.55 Silvester Harrison Killeen Ellison
3,200 Meter Run Finals 9:36.54 Nick Hager Rowlett
400 Meter Dash Finals 48.42 Josh Washington Crowley
400 Meter Dash Finals 48.60 Trey Jones Lancaster
400 Meter Dash Prelims 48.73 Josh Washington Crowley
400 Meter Dash Finals 49.02 Brandon Schaeffer Frisco Liberty
400 Meter Dash Finals 49.06 Hall Chris Killeen Ellison
400 Meter Dash Finals 49.12 Scott Peterson Southlake Carroll
4x100 Meter Relay Finals 41.45 Relay Team DeSoto
4x100 Meter Relay Finals 41.71 Relay Team Mansfield Timberview
4x100 Meter Relay Prelims 41.84 Relay Team West Mesquite
4x100 Meter Relay Prelims 41.85 Relay Team Mansfield Timberview
4x100 Meter Relay Prelims 41.90 Relay Team Corsicana
4x100 Meter Relay Finals 42.00 Relay Team Corsicana
4x100 Meter Relay Prelims 42.05 Relay Team DeSoto
4x100 Meter Relay Finals 42.06 Relay Team Lancaster
4x100 Meter Relay Finals 42.16 Relay Team Longview
4x100 Meter Relay Prelims 42.21 Relay Team Longview
4x200 Meter Relay Finals 1:27.10 Relay Team DeSoto
4x200 Meter Relay Finals 1:28.62 Relay Team Lancaster
4x200 Meter Relay Finals 1:28.77 Relay Team Crowley
4x200 Meter Relay Finals 1:28.77 Relay Team Duncanville
4x200 Meter Relay Finals 1:28.82 Relay Team Corsicana
4x200 Meter Relay Finals 1:29.04 Relay Team West Mesquite
4x200 Meter Relay Finals 1:29.39 Relay Team Rowlett
4x200 Meter Relay Finals 1:29.80 Relay Team Plano East
4x200 Meter Relay Finals 1:29.99 Relay Team Marshall
4x400 Meter Relay Finals 3:16.23 Relay Team DeSoto
4x400 Meter Relay Finals 3:16.25 Relay Team Southlake Carroll
4x400 Meter Relay Finals 3:19.11 Relay Team Mansfield Timberview
4x400 Meter Relay Finals 3:21.19 Relay Team Killeen Ellison
4x400 Meter Relay Finals 3:21.48 Relay Team Dallas Madison
4x400 Meter Relay Finals 3:21.86 Relay Team Duncanville
4x400 Meter Relay Finals 3:22.32 Relay Team Frisco Liberty
4x400 Meter Relay Finals 3:22.70 Relay Team Lancaster
800 Meter Run Finals 1:53.31 William Stovall DeSoto
800 Meter Run Finals 1:54.96 Aaron Allen McKinney Boyd
800 Meter Run Finals 1:55.39 Mac McGuire Southlake Carroll
800 Meter Run Finals 1:56.10 Ben Siple Rowlett
800 Meter Run Finals 1:56.14 Hector Hernandez Killeen Ellison
800 Meter Run Finals 1:56.34 Brady Turnbull Frisco Liberty
800 Meter Run Finals 1:56.58 Meron Fessahaie Lake Highlands
800 Meter Run Finals 1:57.55 Ronald Vaughn Mesquite
800 Meter Run Finals 1:57.73 Jake Roberts Argyle
Discus Finals 157-4 Paden Gatlin Dallas Jesuit
Discus Finals 161-0 Brett Wyatt Carrollton Smith
Discus Finals 167-4 Brett Sharp Longview Pine Tree
Discus Finals 169-6 Rene' Lawson Mansfield Timberview
Discus Finals 176-7 Jordan Roos Celina
Distance Medley Relay Finals 10:28.89 Relay Team Southlake Carroll
High Jump Finals 6-6 Justin Jones North Garland
High Jump Finals 6-8 LaQuivionte Gonzalez Cedar Hill
Long Jump Finals 22-7.5 Kevin Litaker Killeen Ellison
Long Jump Finals 24-0 Olamide Asekun Cedar Hill
Pole Vault Finals 14-6 Daniel Goodenough Coppell
Pole Vault Finals 14-6 Victor Iwuagwu Lake Highlands
Pole Vault Finals 14-6 Josh Sonnen Midlothian
Pole Vault Finals 16-0 Reese Watson Spring
Shot Put Finals 52-6 Brown Killeen Ellison
Shot Put Finals 52-10.5 Zack Knickman Lake Highlands
Shot Put Finals 58-9 Brett Wyatt Carrollton Smith
Shot Put Finals 63-2 Jordan Roos Celina
Triple Jump Finals 45-1.75 Dominique Drayden DeSoto
Triple Jump Finals 45-7.75 Willie Forbes Frisco Liberty
Triple Jump Finals 45-8 Harry Edohoukwa McKinney
Triple Jump Finals 45-9 Terence Boyd Mansfield Timberview
Triple Jump Finals 46-4.5 Ricky Pratt South Grand Prairie
Triple Jump Finals 46-7.75 Dion Standford Mansfield Timberview
Triple Jump Finals 47-5 Olamide Asekun Cedar Hill