Elite Performances
50 performances met the MileSplit US Second Team standard.
HS Girls | Mark | Athlete | Team |
---|---|---|---|
1600 Meter Run Finals | 5:06.03 | Brianna Robles | La Joya Palmview |
1600 Meter Run Finals | 5:07.91 | Ariana Beth Ramos | Edinburg North |
1600 Meter Run Finals | 5:09.19 | Soledad Cruz | Mercedes |
1600 Meter Run Finals | 5:14.26 | Krysta Martinez | Edcouch-Elsa |
300 Meter Hurdles Finals | 44.04 | Gaby Garza | Brownsville St Joseph |
300 Meter Hurdles Finals | 46.01 | Kathia Nitsch | McAllen Memorial |
3200 Meter Run Finals | 10:49.57 | Brianna Robles | La Joya Palmview |
3200 Meter Run Finals | 10:50.75 | Ariana Beth Ramos | Edinburg North |
3200 Meter Run Finals | 11:07.10 | Tina Sierra | La Feria |
3200 Meter Run Finals | 11:09.17 | Soledad Cruz | Mercedes |
3200 Meter Run Finals | 11:11.55 | Ana Bautista | Rio Grande City |
800 Meter Run Finals | 2:16.63 | Stephanie Sauceda | Weslaco |
800 Meter Run Finals | 2:16.97 | Valery Tobias | Edinburg IDEA Quest |
Discus Finals | 120-6 | Sarahi Gayton | Edcouch-Elsa |
Discus Finals | 120-9 | Valeria Granados | Los Fresnos |
Discus Finals | 123-8 | Jazmin Cortez | PSJA North |
Discus Finals | 124-2 | Yvette Tamez | Donna |
Pole Vault Finals | 10-6 | Bianca Cardenas | Edcouch-Elsa |
Pole Vault Finals | 12-0.25 | Sydney Salinas | Weslaco |
Triple Jump Finals | 37-8 | Jiovanni Solis | McAllen Rowe |
HS Boys | Mark | Athlete | Team |
1600 Meter Run Finals | 4:22.90 | Anthony Garza | Brownsville Rivera |
1600 Meter Run Finals | 4:23.51 | Joshua Doria | Edinburg North |
1600 Meter Run Finals | 4:24.68 | Aldo Nava | Edinburg North |
1600 Meter Run Finals | 4:24.89 | Juan Orozco | PSJA North |
3200 Meter Run Finals | 9:30.32 | Cruz Gomez | PSJA Memorial |
3200 Meter Run Finals | 9:33.94 | Dominic Cavazos | Mercedes |
3200 Meter Run Finals | 9:36.03 | Anthony Garza | Brownsville Rivera |
3200 Meter Run Finals | 9:38.01 | Eliseo Rodriguez | La Joya Palmview |
3200 Meter Run Finals | 9:38.11 | Johnathan Herrera | Brownsville Rivera |
3200 Meter Run Finals | 9:38.46 | Victor Pedraza | PSJA Southwest |
400 Meter Dash Finals | 49.08 | Christopher Rosales | Harlingen |
4x200 Meter Relay Finals | 1:29.84 | Relay Team | Weslaco |
4x400 Meter Relay Finals | 3:21.76 | Relay Team | Harlingen |
4x400 Meter Relay Finals | 3:22.80 | Relay Team | La Feria |
800 Meter Run Finals | 1:54.98 | Ricardo Mendoza | La Joya |
800 Meter Run Finals | 1:55.10 | Carlos Rodriguez | La Feria |
800 Meter Run Finals | 1:55.92 | Victor Bocanegra | La Joya Palmview |
800 Meter Run Finals | 1:57.00 | Manny Guerrero | Brownsville Rivera |
800 Meter Run Finals | 1:57.39 | Reyes Rodriguez | La Feria |
Discus Finals | 150-2 | Tanner Trigg | Sharyland Pioneer |
Discus Finals | 159-1 | Mike Zuniga | Rio Hondo |
High Jump Finals | 6-10 | Robert Rosales | Pharr Valley View |
Pole Vault Finals | 14-0 | Jon Zapata | Weslaco |
Pole Vault Finals | 14-0 | Luis Trujillo | Mission Veterans Memorial |
Pole Vault Finals | 14-6 | Marcus Ramirez | Harlingen South |
Shot Put Finals | 52-5 | John Belmares | San Benito |
Shot Put Finals | 53-3 | Travis Barnes | Harlingen |
Shot Put Finals | 54-0.25 | Gaston Cortina | Edinburg North |
Shot Put Finals | 54-8.75 | Mike Zuniga | Rio Hondo |
Triple Jump Finals | 45-11 | Dominic Castillo | Donna North |