TTFCA Meet of Champions 2019

San Antonio, TX

Elite Performances

126 performances met the MileSplit US Second Team standard.

HS Girls Mark Athlete Team
100 Meter Hurdles Finals 13.92 Tamia Badal Tomball Concordia Lutheran
100 Meter Hurdles Finals 14.62 Tynika Grant San Antonio Wagner
100 Meter Hurdles Finals 14.66 Adayshia Buford-Coleman Katy Morton Ranch
100 Meter Hurdles Finals 14.76 Tairah Johnson Shadow Creek
100 Meter Dash Finals 12.02 Michaela Francois Xtreme Force Track Club
100 Meter Dash Finals 12.13 Hali Murphy Leander Spartans Track Club
100 Meter Dash Finals 12.16 Taejha Badal Tomball Concordia Lutheran
100 Meter Dash Finals 12.24 Brooke Givens McKinney North
1600 Meter Run Finals 4:53.99 Halena Rahmaan Montgomery MS
1600 Meter Run Finals 4:55.84 Sophie Atkinson Katy Cinco Ranch
1600 Meter Run Finals 4:56.65 Ashlyn Hillyard Plano Senior HS
1600 Meter Run Finals 5:02.86 Riley McGrath San Antonio Home School Spartans
1600 Meter Run Finals 5:04.11 Krianne McBride
1600 Meter Run Finals 5:05.43 Gracie Morris Aledo
1600 Meter Run Finals 5:06.77 Avery Clover Humble Atascocita
200 Meter Dash Finals 24.50 Diamond Mathis San Antonio Wagner
200 Meter Dash Finals 24.54 Brooke Givens McKinney North
300 Meter Hurdles Finals 43.07 Tamia Badal Tomball Concordia Lutheran
300 Meter Hurdles Finals 44.67 Logan Neely DeSoto
300 Meter Hurdles Finals 45.10 Kathia Nitsch McAllen Memorial
300 Meter Hurdles Finals 45.35 Kayla Jenkins Life Waxahachie
300 Meter Hurdles Finals 46.47 Maia Coleman Houston Lamar
3200 Meter Run Finals 10:41.84 Ashlyn Hillyard Plano Senior HS
3200 Meter Run Finals 10:54.17 Krianne McBride
3200 Meter Run Finals 10:56.13 Avery Clover Humble Atascocita
3200 Meter Run Finals 11:00.57 Grace Kohout Katy Tompkins
400 Meter Dash Finals 54.99 Hali Murphy Leander Spartans Track Club
400 Meter Dash Finals 55.82 Bailey Goggans Marble Falls
400 Meter Dash Finals 55.89 Taejha Badal Tomball Concordia Lutheran
400 Meter Dash Finals 55.98 Elizabeth Roca Leander Spartans Track Club
400 Meter Dash Finals 56.48 Danielle Nicholson McKinney North
800 Meter Run Finals 2:11.83 Kat Kwiatkowski Houston Episcopal
800 Meter Run Finals 2:12.99 Krianne McBride
800 Meter Run Finals 2:15.30 Marissa Agee Howe
800 Meter Run Finals 2:15.46 Amalie Mills Smithson Valley
800 Meter Run Finals 2:16.18 Courtny Wilmington Fort Bend Elkins
800 Meter Run Finals 2:16.34 Lauren Bettencourt San Antonio FEAST
800 Meter Run Finals 2:16.42 Morgan Colon Coppell
Discus Finals 127-5 Baylee Thompson Jacksboro
Discus Finals 132-0 Jamie Tatum Houston Episcopal
Discus Finals 133-8 Morgan Fey San Antonio Southwest
Discus Finals 134-6 Zoe Shanklin Katy Tompkins
Discus Finals 135-3 Kendall Starika Conroe Oak Ridge
Discus Finals 143-2 Keegan Coble Jonesboro
Discus Finals 155-2 Zoe Burleson Rocksprings
High Jump Finals 5-4 Hannah Kelly McAllen
High Jump Finals 5-5 Brandi Hemminger Pasadena Memorial
Long Jump Finals 17-6 Addison Evans Comal Canyon
Long Jump Finals 17-11.5 Teralyn Guardado New Caney
Long Jump Finals 18-0.5 Kennedy Adams Prosper
Long Jump Finals 18-1.5 Gabrielle Thomas Leander Glenn
Long Jump Finals 18-2.5 Kayla Hutchins Royse City
Pole Vault Finals 10-6 Madison Gawthorp Georgetown Gateway
Pole Vault Finals 10-6 Kinley Wojick Unattached Club
Pole Vault Finals 11-0 Jordan Morse Gatesville
Pole Vault Finals 11-0 Regan Ruffner Argyle
Pole Vault Finals 11-6 Ina Edstrom Austin Vandegrift
Pole Vault Finals 12-0 Remy Guertel Prosper
Pole Vault Finals 12-9 Avianna Trinidad Smithson Valley
Pole Vault Finals 13-3 Rachel Maciejeski Tomball
Pole Vault Finals 13-6 Riley Floerke Gregory-Portland
Shot Put Finals 37-4.5 Angelina Sahagun Conroe Oak Ridge
Shot Put Finals 37-6.5 Keegan Coble Jonesboro
Shot Put Finals 38-4.5 Kendall Starika Conroe Oak Ridge
Shot Put Finals 40-8 Morgan Fey San Antonio Southwest
Shot Put Finals 41-5 Baylee Thompson Jacksboro
Shot Put Finals 45-8 Zoe Shanklin Katy Tompkins
Triple Jump Finals 36-1 Abby Zamzow Henrietta
Triple Jump Finals 36-11 Joy Areola Tomball Rosehill Christian
Triple Jump Finals 37-3 Gabrielle Thomas Leander Glenn
Triple Jump Finals 37-11.25 Addison Stevenson Katy Tompkins
Triple Jump Finals 38-3.75 Ariel Young Klein Oak
Triple Jump Finals 38-7 Kennedy Adams Prosper
Triple Jump Finals 39-10.5 Kayla Hutchins Royse City
HS Boys Mark Athlete Team
100 Meter Dash Finals 10.68 Caleb Mcmiller Tyler High
110 Meter Hurdles Finals 14.59 Raylen Sharpe Allen
110 Meter Hurdles Finals 14.70 Aaron Gunter Montgomery MS
1600 Meter Run Finals 4:18.71 Justin Duffy Katy Tompkins
1600 Meter Run Finals 4:19.06 Parker Jones Cypress Woods High School
1600 Meter Run Finals 4:19.42 David Mendez-serrato Lockhart
1600 Meter Run Finals 4:20.04 Abraham Avila-Martinez Austin San Juan Diego
1600 Meter Run Finals 4:21.17 Pete Johnson Plano West
1600 Meter Run Finals 4:23.73 Nathaniel Zapata San Antonio Central Catholic
1600 Meter Run Finals 4:24.13 Andres Arroyo Dallas St Marks
1600 Meter Run Finals 4:24.93 Aaron Soltmann The Woodlands
200 Meter Dash Finals 21.83 Caleb Mcmiller Tyler High
200 Meter Dash Finals 21.90 Mac Strunk Port Isabel
300 Meter Hurdles Finals 38.39 Bryce McCray Richmond George Ranch
300 Meter Hurdles Finals 39.09 Raylen Sharpe Allen
3200 Meter Run Finals 9:31.00 Abraham Avila-Martinez Austin San Juan Diego
400 Meter Dash Finals 48.56 Andrew Merutka Lewisville Hebron
400 Meter Dash Finals 48.87 Jarvis Miles Humble
400 Meter Dash Finals 49.04 Jason Locke Life Waxahachie
400 Meter Dash Finals 49.13 Troy Kneese Fredericksburg
400 Meter Dash Finals 49.28 Collin Williams Richmond Foster
800 Meter Run Finals 1:53.72 Pete Johnson Plano West
800 Meter Run Finals 1:53.84 Collin Williams Richmond Foster
800 Meter Run Finals 1:54.96 Hayden Gray Round Rock
800 Meter Run Finals 1:55.08 Dylan Lowe Lewisville Hebron
800 Meter Run Finals 1:56.44 Pablo Arroyo Dallas St Marks
800 Meter Run Finals 1:57.64 Sam Sloan Cistercian Prep
Discus Finals 154-9 Zach Oyer Denton Ryan
Discus Finals 165-0 Lusekelo Mwamukonda San Antonio Antonian
Discus Finals 191-5 Jacob Mechler Andrews
High Jump Finals 6-6 Spencer Bigner Odem
High Jump Finals 6-8 Jeremiah Gilliam Smithson Valley
High Jump Finals 6-8 Riley Foreman Langham Creek High School
Javelin Finals 207-0 Izac Canchola Refugio
Long Jump Finals 22-9 Evan Koach Humble Kingwood
Long Jump Finals 23-2 Sam Corley Fort Worth Southwest Christian
Pole Vault Finals 14-0 Colton Rhodes Klein Cain
Pole Vault Finals 14-6 Jacob Sauls McKinney North
Pole Vault Finals 14-6 Kellen Avritt Copperas Cove
Pole Vault Finals 14-6 Caleb Murdock Unattached Club
Pole Vault Finals 14-6 William Anderson Northside O'Connor
Pole Vault Finals 15-0 Spencer Buley McKinney Boyd
Pole Vault Finals 15-0 Bryce Barbay Jasper MS
Pole Vault Finals 15-0 Noah Lewis Comal Canyon
Pole Vault Finals 15-0 Rory Maguire Midland Legacy (fka Lee)
Pole Vault Finals 15-0 Walker Rudisaile Marion
Pole Vault Finals 15-6 Collin Lark Dallas Jesuit
Pole Vault Finals 16-0 Connor Gregston Keller Fossil Ridge
Triple Jump Finals 45-11.75 Dane Huggins San Antonio Saint Mary's Hall
Triple Jump Finals 46-10 Sam Corley Fort Worth Southwest Christian
Triple Jump Finals 47-2.5 Garison Breeding Midland Christian
Triple Jump Finals 47-4 Caleb Malbrough Pearland High School